01:59 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Eesti uudised
lühendatud link
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
21 0 0

Poola president Andrzej Duda osaleb Tartus Eesti Vabariigi juubelipidustustel.

TALLINN, 22. juuni — Sputnik. President Kersti Kaljulaid kohtus hommikul Tartus Poola president Andrzej Dudaga. Kohtumisel arutati rahvusvahelist olukorda, julgeoleküsimusi ja juulis toimuva NATO tippkohtumisega seotud teemasid, teatas presidendi kantselei.

"On oluline, et NATO Euroopa liitlaste kaitsekulutused tõuseks ning liiguks kokkulepitud 2% suunas. Samas ei tohi kogu transatlantiline julgeolekusuhe taanduda ainult protsentide võrdlemisele. Euroopa riikide suhtumine enda kaitsesse ja kaitsekuludesse on viimaste aastatega tuntavalt muutnud ning me peame rohkem vaatama ka konkreetseid samme, mida on tehtud ja saame teha ühise turvatunde suurendamiseks," ütles president Kaljulaid kohtumisel Poola kolleegiga ning tõi näiteks liitlasvägede Euroopa-sisese liikumise lihtsustamise ja Euroopa Liidu kaitsekoostöö.

Riigipea sõnul on Euroopa Liit alati olnud efektiivne ümberjagamismehhanism, ning nii nagu me teeme seda põllumajandus- ja ühtekuuluvuspoliitikas, tuleks sama lähenemist juurutada ka kaitsevaldkonnas.

100 aastat Eesti Vabariiki>>

Viimati kohtusid Eesti ja Poola presidendid juuni alguses Varssavis. Poola president Andrzej Duda on üks kuuest välisriigi riigipeast, kes osaleb täna Tartus Eesti Vabariigi juubelipidustustel.President Kersti Kaljulaidi kutsel saabusid 22. juunil Tartusse Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistama kuus Euroopa riigipead: Gruusia president Giorgi Margvelašvili, Islandi president Guðni Thorlacius Jóhannesson, Leedu president Dalia Grybauskaitė, Läti president Raimonds Vējonis, Poola president Andrzej Duda ja Soome president Sauli Niinistö.

Riigipead külastavad Eesti Rahva Muuseumi, Tartu Ülikooli ja Ahhaa teaduskeskust ning õhtul kell 23 osalevad laulu- ja tantsupeo Gaudeamus avatseremoonial kesklinnas Emajõe ääres, kus lühikeste sõnavõttudega tervitatakse ka Gaudeamuse külalisi ja tartlasi.

Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Tagid:
Andrzej Duda, Kersti Kaljulaid, Poola, Tartu

Peamised teemad