19:22 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Eesti uudised
lühendatud link
36 0 0

Kaitseminister Jüri Luik osales Luksemburgis Euroopa Liidu kaitse- ja välisministrite kohtumisel, kus allkirjastas Prantsusmaa ellu kutsutud Euroopa kaitsevalmiduse algatuse ühiste kavatsuste protokolli.

TALLINN, 26. juuni — Sputnik. Üheksa riigi kaitseministrid allkirjastasid täna Luksemburgis Euroopa kaitsevalmiduse algatuse (European Intervention Initiative) ühiste kavatsuste protokolli. Prantsusmaa kutsus president Macroni ettepanekul loodud algatuses osalema sarnaselt mõtlevad riigid, kellel on sõjalised võimed ning otsustuskindlus võitlemaks Euroopat ohustavate ohtudega.

"Algatuse eesmärk on teha suuremat koostööd riskide jälgimisel, mis võivad ohustada Euroopa turvalisust ning arendada ühiselt võimekust kriisidele kiirelt reageerida," ütles kaitseminister Luik. Ta lisas, et oluline on jälgida julgeolekuohte nii lõunas kui ka idas.

Ühiste kavatsuste protokolli allkirjastasid Eestil, Prantsusmaa, Saksamaa, Belgia, Taani, Portugal, Hispaania, Holland ja Suurbritannia.

Kui Euroopa ei taha, aga USA ei suuda. Kas NATO saatus on küsimärgi all?>>

Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Eesti president Kersti Kaljulaid
© AFP 2019 / LUDOVIC MARIN

Jüri Luik kohtus Luksemburgis kahepoolselt ka Prantsusmaa kaitseminister Florence Parly´ga, et allkirjastada kahe riigi vaheline tehniline kokkulepe. Dokumendis lepiti kokku Eesti ja Prantsusmaa relvajõudude praktiline koostöö ja Prantsusmaa poolt pakutav logistiline ning tehniline tugi operatsioonil Barkhane Malis.

"Eesti ja Prantsusmaa koostöö Malis ja Eestis liitlaste suurendatud kohaloleku raames näitab, et mõistame tänaseid julgeolekuväljakutseid sarnaselt ning meie riikide vahel on usaldus," ütles Jüri Luik. "Operatsioon Barkhane Malis on meie sõjaväelaste järjekordne vahetu koostegutsemine sõjalisel operatsioonil ning Eesti oluline panus lõunasuuna ohtudega võitlemisel," lisas Luik. Kohtumisel minister Parlyga arutati ka NATO tippkohtumise ettevalmistusi.

EL kaitseministrite kohtumisel kinnitati Euroopa Liidu alalise struktureeritud kaitsekoostöö PESCO projektide juhtimisreeglid ning räägiti kolmandate riikide projektides osalemise tingimustest, mis on eriti oluline just Suurbritannia EL-st lahkumise valguses.

Üheksa EL-i riiki loovad kriisideks mõeldud kiirreageerimisüksuse>>

Märtsis kinnitatud PESCO esimese laine projektide järel on teine laine plaanis kinnitada juba käesoleva aasta novembris. "Eestil on teise lainesse koos Soome ja Lätiga plaanis esitada autonoomsete maismaasüsteemide projekt," ütles kaitseminister Jüri Luik.

Samuti allkirjastati täna PESCO raames küberjulgeoleku kiirreageerimismeeskondade ja vastastikuse abistamise projekti tahteavaldus. Jüri Luige sõnul saab kiirreageerimismeeskondade ülesandeks olema küberrünnakute alla sattunud liikmesriikide, Euroopa Liidu institutsioonide ja kolmandate riikide abistamine.

Tagid:
julgeolek, Jüri Luik, Eesti, EL

Peamised teemad