04:34 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Eesti uudised
lühendatud link
5440

Päikeseenergiat on pilvises Eestis seni alahinnatud, kuid selle osakaal hakkab Euroopa Liidu energiapoliitika radikaalsete muutuste survel kindlasti suurenema.

TALLINN, 29. juuni — Sputnik, Aleksei Toom. Päikeseenergia kasutamise võimalusi Eestis on seni alahinnatud, kuid Euroopa Liidu otsus suurendada taastuvenergia osakaalu aastaks 2030 kuni 30%-ni tagab kasvava nõudluse päikesepaneelide järele.

Praeguseks moodustab päikeseenergeetika, mida Eestis esindavad peaaegu eranditult väikesed "kodu" jaamad, vähem kui ühe protsendi riigi tootmisvõimsusest ja vaid 5% kogu "rohelise" energia mahust. Kui kummaliselt see ka ei kõlaks, on päikesepaneelide kasutamine jahedas Eestis, nagu Sputnik Eesti on juba kirjutanud, isegi efektiivsem kui näiteks Saksamaal.

Päikeselisi päevi on Balti riikides võibolla küll vähem, kuid paneelide tootlikkus on selle piirkonna iseloomuliku kliima tõttu suurem.

Eesti päikeseenergia assotsiatsiooni juhi Andres Meesaku sõnul on inimeste huvi rajada oma väikesed päikesejaamad praegu veel tagasihoidlik, kuid see kasvab koos elanikkonna kasvava keskkonnateadlikkuse ja päikeseenergia kasutamisvõimalustest informeerituse tõustes.

Руководитель Эстонской ассоциации солнечной энергии Андрес Меэсак
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti päikeseenergia assotsiatsiooni juht Andres Meesak

Riigis töötavad juba mitu aastat kaks väikest montaažitehast, rääkis Meesak enne Sputnik Eesti pressikeskuses toimunud päikeseenergeetikaalase telesilla Tallinn-Biškek algust. Esialgu nende toodangust piisab, lisaks importtooted.

Päike võimaldab energeetilist sõltumatust

Andres Meesak ei nõustu, et päikeseenergia pole pilvises Eestis rentaabel. Päikesepaneelide ja, mis peamine, elektrienergia praeguse hinnataseme juures tasub nende paigaldamine ja kasutamine end ära 13-14 aasta jooksul.

Arvestades, et paneeli keskmine eluiga on umbes 30 aastat, on see asi igati kasumlik. Igal juhul on see tõhusam investeering, kui raha pangakontol hoida.

EL otsuse kohaselt peavad kõik alates 2020. aastast valminud elamud olema energeetiliselt neutraalsed, see tähendab, et elamu peaks katma vähemalt osaliselt oma energiatarvidusest oma ressurssidega. Tuulegeneraatorit ei saa panna igale katusele, kuid päikesepaneelid sobivad sinna üsna harmooniliselt.

Viljandi maakonnas alustavad tööd kaks päikeseelektrijaama >>

Lisaks tuleb arvestada, et oma väike, ökoloogiliselt laitmatu elektrijaam katusel tagab energiasõltumatuse erinevate võimalike ebasoodsate olude korral, näiteks Eesti sügistormidega elektriliinide kahjustamise või suurte energiaettevõtete võimaliku kahjuliku hinnakujunduse puhul.

Nagu portaal Sputnik Eesti on juba teatanud, jõudis Euroopa Liit 20. juunil lõpuks kompromissotsuseni suurendada 2030. aastaks taastuvate energiaallikate osakaalu 32%-ni liidu üldisest energiatarbimisest.

Tagid:
päikeseenergia, energeetika, taastuvenergia, keskkond, majandus, pressikeskus, Andres Meesak, Eesti

Peamised teemad