12:34 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Eesti uudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
47555

Telekanali RT ja teabeagentuuri ja raadio Sputnik peatoimetaja Margarita Simonjan kutsus Tartu ülikooli üliõpilased, kes solvusid Rootsis Uppsala ülikoolis toimunud Briti blogija Vanessa Beeley peetud "Kremli propaganda" loengute peale, Venemaa kullatud kirikukuplitega pealinna.

TALLINN, 29. juuni — Sputnik. Lääne propaganda suhtes kriitiliselt meelestatud tuntud Briti blogija Vanessa Beeley loengud Rootsis asuva Uppsala ülikooli suvekursustel põhjustasid sinna saadetud Tartu üliõpilastes pahameeletormi.

Telekanali RT ja teabeagentuuri raadio Sputnik peatoimetaja Margarita Simonjan kutsus pettunud Eesti tudengeid üles õppima kriitiliselt mõtlema ja tulema Moskvasse, et nad saaksid seal näha oma silmaga Venemaa tegelikkust.

Põhjamaade Ministrite Nõukogu kulul

Uppsala ülikooli Venemaa ja Euraasia uuringute instituut korraldas 2018. aasta juunis rahvusvahelise suvekooli, kus Rootsi ja välismaa üliõpilased võisid kuulata oma erialal pädevate spetsialistide loenguid erinevatel teemadel. Suvekooli rahastatakse Põhjamaade Ministrite Nõukogu haridusprogrammist Nordplus. Selle projekti raames esinenud lektorid koostavad ise finantsaruanded oma loengute kohta.

Teiste lektorite hulgas kutsus suvekooli organiseerija Gregory Simons esinema ka kuulsa Briti ajakirjaniku Vanessa Beeley, kes peab populaarset blogi sellistel tundlikel teemadel nagu konflikt Süürias. Vanessa Beeley sõjaajakirjandusele pühendatud loenguks registreerunud kuulajate hulgas olid ka mõned Tartu ülikooli tudengid. Loengus osalemise tulemusena esitati Uppsala ülikooli juhtkonnale kollektiivne kaebus, et ülikooli seinte vahel püütakse inimesi väidetavalt mõjutada "vene propagandaga".

Kuidas eestlased Rootsis "nõukogude propagandaga" peaaegu ära oleks "venestatud"

Nagu selgus, olid "kuumad" Eesti tudengid häiritud Vanessa Beeley kriitilistest väljaütlemistest Lääne propaganda meetodite kohta, mida kasutatakse teadvalt valeteabe levitamiseks. Selle eredaks näiteks tõi ta läänemaailmas tuntud libauudise Süüria võimude poolt keemiarelva väidetavast kasutamisest Doumas.

Veelgi rohkem elevust tekitas Vanessa Beeley Eesti noorte seas märkusega, et Nõukogude Liit tegi 1953. ja 1957. aastal ettepaneku keelata sõjapropaganda rahvusvahelisel tasandil. Seda teavet pidasid Eesti tudengid "nõukogude propagandaks".

Kuulnud lektori väiteid, et Venemaa ajakirjanikud annavad sageli hoopis objektiivsemat teavet kui nende Lääne kolleegid, lahkusid Tartu üliõpilased demonstratiivselt saalist, püüdes Vanessa Beeleyt häirida. Hiljem selgitasid nad oma käitumist soovimatusega saada Rootsis ülikoolis "Kremli propaganda poolt venestatud".

Kollektiivne laim

Tartlaste tekitatud skandaal leidis põhjalikku kajastamist Eesti Rahvusringhäälingu ERR poolt. Vihast keedes kirjutasid Tartu üliõpilased avaliku kirja vormis kollektiivse kaebuste suvekooli korraldaja Gregory Simonsi ja lektor Vanessa Beeley peale Uppsala Ülikooli Venemaa ja Euraasia Uuringute Instituudi juhataja Claes Levinssonile. Selles märkisid nad, et ei osanud oodata Rootsi kõrgkoolist "räiget nõukogude ja vene propagandat" ja nõudsid kategooriliselt Uppsala Ülikooli juhtkonnalt vabandamist.

Demonstreerides oma võimet leida ülemaailmsest võrgust infot lisasid Eesti üliõpilased tõendina neile mittemeeldinud lektori meelsusest Venemaa telekanalis RT ja teabeagentuuris Sputnik avaldatud materjale. Tartu ülikooli tudengite kaebusega ühinesid ka Eesti ärikooli ja Vilniuse ülikooli esindajad.

Giulietto Chiesa: Balti riikidele on iseloomulik eriline russofoobia liik >>

Tudengite algatusel käivitati Rootsi ja Eesti meedias Briti ajakirjaniku Vanessa Beeley ja suvekooli korraldaja Gregory Simonsi vastane laimukampaania. Selle tulemusena vabandasid Uppsala ülikooli Venemaa ja Euraasia uuringute instituudi juht Claes Levinsson ja Ülikooli juhtkond Eesti tudengite ees "nende parimate tunnete haavamise pärast".

Vanessa Beeley: ma olen šokeeritud Tartu üliõpilaste sallimatusest ja ebaviisakusest

Eesti üliõpilaste ohver, Briti ajakirjanik Vanessa Beeley rääkis telefoniintervjuus uudisteportaalile Sputnik Eesti, kuidas üks neist hõikas tolle sama loengu ajal Uppsala ülikoolis, oma kohalt: "Ole vait ja istu maha!" väljendades sellega oma rahulolematust bloger Vanessa Beeley suhtumise üle olukorra kohta Süürias ja sõjaajakirjandusse.

Ванесса Били на интервью с RT
© Фото : The Indicter
Briti blogija Vanessa Beeley

Vanessa Beeley ütles, et tema praktikas oli see esimene selline kogemus ja ta loodab, et see jääb ka viimaseks sellisel tasemele sallimatuse ja julmuse pretsedendiks isikutelt, kes on tulnud õppima kuulama teisi inimesi. Tõsi, märgib bloger, mitu Leedu tudengit noomisid korrarikkujat ja ülejäänud, igal juhul paljud kohalolnud noored tulid tema juurde ja palusid oma eestlasest kaaslase käitumise pärast vabandust.

"Mul on hea meel arutleda probleemide üle, vaielda ja esitada argumente, kuid ainult vastastikuse lugupidamise korral" ütles Vanessa Beeley. Ta usub, et Tartu ülikooli üliõpilase käitumine oli mitte ainult halva kasvatuse, vaid ka osa Eesti ühiskonna üldise negatiivse hoiaku tulemus suhtumises Venemaasse ja tema tegevusse Süürias, mis väljendub faktide psühholoogilises eitamises ja polnud Eestis ja Läänemaailmas üldiselt teada või mida tervikuna varjati, kuid mis on hästi teada Beeley"le tema isikliku töökogemuse põhjal sõjapiirkonnas.

"Ma ei ole kunagi varjanud, et minu arvates mängib Venemaa otsustavat rolli Süüria kriisi lahendamisel, et tema tegevus seal on erinevalt USA omast legitiimne ja Venemaa sõjaline kampaania Süürias tundub palju parem võrreldes ameeriklaste omaga," ütles Beeley.

Tema arvates peaksid tulevased ajakirjanikud õppima ära kuulama arvamusi, millega nad ei nõustu.

Akadeemiline haridus tähendab õpilaste võimet võtta vastu väljakutseid ja nendega professionaalselt toime tulla. Tartu üliõpilase häbematu käitumine annab alust arvata, et seal seda noortele ei õpetata. Samale järeldusele saab jõuda tutvudes artikliga, mis avaldati grupi Eesti üliõpilaste ja paari Tartu õppejõu poolt väljaandes Postimees. Selles ei mainita väljendit "Ole vait ja istu maha!", kuid faktid, kui võrrelda neid nendega, mida ütleb Vanessa Beeley, on moonutatud ja ühekülgsed, esitatud hinnangud aga ebaprofessionaalselt eelarvamuslikud.

Simonjan: vaadake asjadele laiemalt

Telekanali RT ja teabeagentuuri ja raadio Sputnik peatoimetaja Margarita Simonjan kutsus pettunud Eesti üliõpilasi õppima kriitiliselt mõtlema ja tulema Moskvasse, et näha Venemaa reaalsust oma silmaga.

Главный редактор телеканала RT и МИА Россия сегодня Маргарита Симоньян
© Sputnik / Виталий Белоусов
Telekanali RT ja raadio ja teabeagentuuri Sputnik peatoimeta Margarita Simonjan

"Kallid üliõpilased, te olete alles noored ja uudishimulikud, teil on õige aeg õppida ringi vaatama ja mõtlema kriitiliselt. Silte riputada jõuate te alati, seniks aga ootame teid Moskvasse. Korraldame teile ekskursiooni, näitame ja seletame, kuidas me töötame. Tulge, arendage ennast, tehke oma järeldused. Ma kutsun teid külla," pöördus ta Eesti üliõpilaste poole, kes olid nördinud vene propagandast Rootsi ülikoolis.

Kuidas töötavad propagandakoolid Eestis endas?

Sputnik Eesti on juba korduvalt kirjutanud, et paralleelselt Venemaa süüdistamisega "Kremli propaganda" levitamises töötab Eestis endas juba aastaid mitu endise NSVL riikidest pärit noortele mõeldus rahvusvahelist kooli ja seminari, mis on spetsialiseerunud Vene-vastasele propagandale.

Endise naftakompanii JUKOS juhi Mihhail Hodorkovski
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Nii näiteks toimub Tallinnas igal aastal nn "Balti-Vene Noortefoorum" (BRYF), mida korraldab "Eesti NATO Ühing" ja kus osalevad spetsiaalselt kutsutud üliõpilased ja noored riigiteenistujad Balti riikidest, Ukrainast, Gruusiast, Saksamaalt, Rootsist, samuti Venemaalt. Foorumi diskussiooni tüüpilised teemad on tavaliselt Süüria konflikt, NATO idatiiva tugevdamine ja Venemaa "pehme jõud".

Kirde-Eestis korraldatakse regulaarselt Balti-Ukraina Vastupanuliiga kooli väljaõpet, mille peateema on "Teabe ja psühholoogilise vastupanuvõime tugevdamine Vene hübriidohtude vastu" ja ülesanne "saada praktilisi teadmisi meediatööriistade, —kanalite ja meetodite kasutamisest vastasseisus vaenuliku propagandaga".

Oodatud külaliseks Tallinnas on endise Vene oligarhi Mihhail Hodorkovski fond "Avatud Venemaa", mis annab igal aastal välja auhindu ja toetusi kõige vene-vastasematele väljaannetele ja materjalidele.

Teema:
Meedialahingud (290)

Samal teemal

Süüria 11-aastane poisike jutustas kuidas temast "keemiarünnaku ohver" sai
Rünnak Süüria vastu toimus libaettekäändel
Belgia soovitab Venemaal ja EL-l Süüria konflikt ühiselt lahendada
Zahharova kommenteeris Trumpi Süüria-teemalist säutsu
Tagid:
üliõpilased, meedialahingud, libauudis, tudengid, propaganda, sõnavabadus, Uppsala ülikool, Sputnik, RT, , Gregory Simons, Vanessa Beeley, Margarita Simonjan, Rootsi, Suurbritannia, Eesti, Venemaa, Süüria

Peamised teemad