20:45 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Eesti uudised
lühendatud link
3810

USA koostab iga-aastaselt ülemaailmselt inimkaubanduse vastu võitlemise hindamise raportit, milles Eesti pälvis esmakordselt kõrgeima taseme (Tier 1). Kokku vaadeldi raportis 187 riigi valitsuse tegevust.

TALLINN, 4. juuli — Sputnik. "Raporti eesmärgiks on luua riikide vahel partnerlust võitlemaks ühiselt inimkaubanduse vastu ning motiveerida riike aktiivsemalt tegelema inimkaubanduse vastu. Kokku on raportis kolm taset – esimesel tasemel on riigid, kelle tegevus vastab miinimumstandardile, et inimkaubandust vähendada," selgitas justiitsministeeriumi analüüsitalituse nõunik Anu Leps.

"Teisel tasemel (Tier 2) on riigid, kes küll veel miinimumstandardile ei vasta, ent teevad selleks silmnähtavaid edusamme ja kolmandal tasemel (Tier 3) on riigid, kes miinimumstandardile ei vasta ega astu ka ise selgeid samme olukorra parandamiseks," lisas Leps.

Valmis lühifilm noortega seotud inimkaubanduse juhtumitest, illustratiivne foto
© Sputnik / Павел Лисицын

Leps lisas, et viimased kuus aastat on Eesti kuulunud Tier 2 rühma.

"Eesti tõusu põhjuseks on ilmselt see, et 2017. aastal muudeti mitut olulist seadust. Alates 2017. aasta juulist on võimalik karistada inimesi, kes inimkaubanduse ohvritelt seksi ostavad ja möödunud aasta jaanuarist on võimalik anda riigi poolt ohvriabi kaudu teenuseid ilma kriminaalmenetluseta kuni 60ks päevaks inimestele, kelle suhtes on kahtlus, et ta võib olla inimkaubanduse ohver," rääkis Anu Leps.

Raport annab Eestile ka mitmeid soovitusi, näiteks koolitada menetlejaid ja eriti kohtunikke. Samuti menetleda täie tõsidusega inimkaubanduse kuritegusid ja pöörates menetluses erilist tähelepanu just nimelt kannatanute toetamisele.

Lisaks toodi esile, et politsei ja tööinspektsiooni poolt tööalase ekspluateerimise juhtumite menetlemine on hea praktika, mida kindlasti jätkata tuleks, seda isegi senisest tõhusamas tempos.

Inimkaubanduse vastu võitlemise hindamise raporti leiab siit.

Inimkaubandusse kaasatud saavad tasuta abi >>

Kõikides maakondades asuvad riiklikud ohvriabikeskused osutavad kuriteoohvritele tasuta abi ning sinna võivad pöörduda ka inimesed, kes pole kindlad, kas nende suhtes on kuritegu toime pandud, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti sügisel.

Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi osakonna juhtivspetsialisti Evelin Müüreli selgitusel käsitletakse Eestis inimkaubandusena ka tegu, kus inimest sunnitakse töötama tavapäratutel tingimustel, tegelema prostitutsiooniga või täitma muud vastumeelset kohustust, ning teda hoitakse sellises olukorras näiteks ähvardamise või pettuse abil.

Ohvriabitöötajate kontaktandmed leiab sotsiaalkindlustusameti kodulehelt siit.

Käesolevast nädalast alustab pooleaastast teenistust Euroopa Liidu Vahemere missiooni Sophia meditsiinidirektori ametikohal Eesti kaitseväe peaarst kolonel Targo Lusti, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Eestile on selles operatsioonis osalemine oluline mitmes aspektis. Esiteks, aitame sellega kaasa Vahemere piirkonna kriisi lahendamisele," vahendas kaitseväe peastaap kolonel Lusti sõnu. "Teiseks, saame õpikogemusi kuidas olla valmis tegelema suurte põgenike massidega."

Itaalia ja Malta tülitsevad migrantide pärast >>

Missiooni staabiülema otsealluvuses oleva meditsiinidirektori vastutusalaks on kogu operatsiooni meditsiinilise teenistuse planeerimine, juhtimine ja koordineerimine.

See on esimene kord, kui Eesti kaitseväelane asub rahvusvahelise sõjalise missiooni meditsiinidirektori ametikohale.

Tagid:
raport, õigus, inimkaubandus, Justiitsministeerium, EL, Anu Leps, USA, Eesti

Peamised teemad