08:08 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Eesti uudised
lühendatud link
6310

Juunis alustasid Tervise Arengu Instituut (TAI) ja Põhja prefektuur pilootprogrammiga Sütik, mis annab politseile võimaluse narkootikumide tarvitamise või väikeses koguses omamise tõttu kinni peetud sõltlased karistamise asemel tugiisiku-programmi suunata.

TALLINN, 5. juuli — Sputnik. "Enamik tarvitajatest on inimesed meie ümber, neil on pered. 40 protsendil narkootikume süstivatest inimestest Eestis on lapsed ja viiendik neist elab oma lastega koos. Aidates tarvitajat aitame me ka tema lähedasi," ütles Tervise Arengu Instituudi narkomaania ja nakkushaiguste ennetamise keskuse juht Aljona Kurbatova, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Narkootikume veetakse transiitkaubana läbi Balti riikide >>

"Tarvitaja karistamine ei lahenda probleeme, miks inimene üldse narkootikume tarvitama hakkas, ka ei pane see teda tarvitamisest loobuma," lisas Kurbatova.

Programm on mõeldud muuhulgas fentanüüli ja amfetamiini tarvitajatele, selles osalemine on tasuta ja vabatahtlik. Programmiga võib liituda ka ilma suunamiseta, selleks tuleb ühendust võtta numbril 58844225 või kirjutada programmsutik@gmail.com.

Tugiisik toetab programmis osalejat narkootikumide tarvitamisest tekkinud probleemide lahendamisel, aidates tal leida just talle vajalikke tugiteenuseid — näiteks elu- ja töökohta, psühholoogilist nõustamist, võlanõustamist ja sõltuvusravi. Tugiteenus kestab vähemalt aasta ning programmi tulemusena suureneb sõltuvusprobleemidega inimese toimetulek ja väheneb riskikäitumine.

Tervise Arengu Instituudi narkomaania ja nakkushaiguste ennetamise keskuse juhi Aljona Kurbatova sõnul on tegemist Tallinnas toimiva pilootprogrammiga, mida õnnestumise korral soovitakse laiendada üle kogu Eesti.

"Sõltuvus narkootikumidest on haigus, mida saab ja tuleb ravida. Tarvitaja karistamine ei lahenda probleeme, miks inimene üldse narkootikume tarvitama hakkas, ka ei pane see teda tarvitamisest loobuma. Seetõttu on paljudes riikides, näiteks Portugalis, kasutusel kahjude vähendamise ja nõustamise programmid just sotsiaalsete ja psühholoogiliste probleemidega tegelemiseks," ütles Kurbatova.

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juht Urmet Tambre sõnul on Eestis tuhandeid süstivaid narkomaane, kes on sõltuvuse tõttu ühiskonnast paljuski irdunud.

"Sageli on need inimesed jõudnud tupikusse – nad ei oska või suuda abi otsida ega näe seetõttu olukorrast väljapääsu. Nad vajavad kedagi, kes nende muresid kuulda võtaks ning kes aitaks neil astuda esimesed sammud olukorra lahendamiseks ja oma elujärje parandamiseks," ütles Tambre.

"Nüüd saavad politseiametnikud võimaluse ööpäevaringselt helistada tugiisikule, kes turvalises kohas hakkab sõltlast kohe nõustama ja konkreetseid lahendusi pakkuma. Kui sekkumine on kiire ja abi lähemal, saame sõltlasi rohkem toetada uue elu alustamisel," sõnas Tambre.

"Oleme pikalt selle nimel tööd teinud ja mul on väga hea meel, et täna oleme astunud järjekordse olulise sammu narkoprobleemi lahendamiseks," lisas Tambre.

Sütik on juba teine narkootikumide tarvitajatele mõeldud programm. Aprillis käivitasid TAI ja Põhja prefektuur vaid kanepitarvitajatele mõeldud pilootprogrammi Valik, mille raames suunab politsei kanepit või selle analooge tarvitanud inimese tema nõusolekul nõustamisele.

Venemaal räägiti EL-ist lähtuvast narkootikumide salakaubandusest >>

Nõustamise läbinud inimese suhtes ei algatata väärteomenetlust. Programmi raames viiakse läbi kuni kuus nõustamist, mille raames antakse kannabionoidide tarvitamise vähendamiseks või lõpetamiseks vajalikke oskusi.

Programmis Valik võib osaleda ka ilma politsei suunamiseta, selleks tuleb ühendust võtta MTÜ-ga Peaasjad meiliaadressil kanep@peaasi.ee või saata SMS või helistada kell 9-17 telefoninumbril 516 3356.

Eelmisel aastal suri narkootikumide üledoosi tõttu 110 Eesti elanikku, mis on 4 võrra vähem kui 2016. aastal, selgub Tervise Arengu Instituudi (TAI) surma põhjuste registrist, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

96 hukkunut olid mehed ja 14 naised, üledoosi tõttu surnute keskmine vanus oli 35. Peamine surma põhjustav narkootikum oli fentanüül või selle analoog (89 juhtu 110-st).

Samas on suurenenud üledoosidega seotud kiirabi väljakutsete hulk. Ainuüksi Tallinnas tehti narkootikumide üledoosi tõttu mullu kokku 1396 väljakutset. Seda on 193 võrra enam kui 2016. aastal.

TAI direktori Annika Veimeri sõnul näitab statistika paraku, et sisuliselt narkootikumide üledoosidest põhjustatud surmades langevat trendi saavutatud ei ole.

Euroopasse on saabumas Afganistani narkootikumide laine >>

Üle 30 vabatahtliku korjasid Tallinna eri piirkondades ja Maardus kolme tunni jooksul maast kokku 617 kasutatud süstalt. Kõige rohkem süstlaid leiti kesklinnast ja Lasnamäelt, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
tervis, karistus, toetus, narkomaanid, narkootikum, tugiisik, politsei, TAI, Eesti

Peamised teemad