18:19 22. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1354
  • RUB74.3534
Stenbocki maja Toompeal

Valitsuse kommunikatsioonibüroo pöördub Postimehe vastu Pressinõukokku

CC BY 2.0 / Bernt Rostad / Stenbock House
Eesti uudised
lühendatud link
70 0 0

Valitsuse kommunikatsioonibüroo on sunnitud Postimehe esitatud valeväite tõttu pöörduma Pressinõukokku ja nõudma Postimehelt valeinfo ümberlükkamist ning avalikku vabanduse palumist ministrite ees.

TALLINN, 8. juuli — Sputnik. Ajaleht Postimees kirjutab oma laupäevases juhtkirjas, et Eesti peaminister Jüri Ratas ja rahandusminister Toomas Tõniste ütlesid neljapäeval valitsuse pressikonverentsil, et elektri hind Eestis on liiga odav. Tegelikkuses ei ole Ratas ega Tõniste midagi sellist öelnud, teatab valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Eesti ajakirjanduseetika koodeks ei kehti kõigile >>

Peaministri büroo juhataja Tanel Kiik kirjutab oma facebooki lehel, et juhtis juba eelmisel aastal Postimehes esitatud ebatäpsustele tähelepanu.

"Kui eelmise aasta lõpus Postimehe korduvatele ebatäpsustele ja alusetutele rünnakutele tähelepanu juhtisin, siis hoiatasid paljud sõbrad ja tuttavad (sh mitmed Postimehe ajakirjanikud), et kas soovin ikka niivõrd suure lehega vaielda. Postimehel on minust märksa rohkem tööjõudu ja mõju ühiskonnas ning nende sõnum jääb ju niikuinii peale. Vastasin toona ja vastan ka nüüd, et õiglase ajakirjanduse nimel tuleb võidelda ka siis, kui on oht, et jääd debatis kaotajaks. Sest vastasel juhul jääb pikemas plaanis kaotajaks kogu ühiskond," kirjutas Kiik.

Eesti ajakirjadus
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Paraku kurvastab papa Jannseni väärt pärandile toetuv leht täna uuel madaltasemel. Postimehe 7. juuli juhtkiri väidab nimelt nagu peaminister oleks valitsuse pressikonverentsil öelnud, et elekter on Eestis liiga odav. Täpne väljavõte ajalehest: „Põhimõtteliselt võiks peaminister Jüri Ratasele ja rahandusminister Toomas Tõnistele ära anda auhinna nädala parima mõttelennu eest valitsuse pressikonverentsil — nende sõnul on elekter Eestis liiga odav."," seisab postituses. 

Peaministri büroo juhataja kirjutab, et midagi sellist pole aga peaminister mitte kuskil mitte kordagi öelnud. "Kohe päris kindlasti mitte. Tegemist on uskumatu valeväitega, mille osas palusin loomulikult selgitust ka Postimehe toimetuselt. Ametlikku vastust ootan siiani. Libauudis on paraku juba lehe poolt loodud ja asunud oma elu elama. Nagu Sir Winston Churchill omal ajal tabavalt ütles — vale on poolel teel ümber maailma, enne kui tõde püksid jalga saab. Praeguses inforuumis on see ilmselt veel tagasihoidlik väide," selgitas Kiik. 

Postimees Petškin: tavaliselt, kui ei teata, millest kirjutada, kirjutatakse ilmast >>

Tema sõnul on ajakirjandusvabadus ülioluline väärtus, mille eest ta on alati valmis seisma. "Vabadusega kaasnev vastutus eeldab aga, et ajalehes ära trükitud ning konkreetsetele inimestele omistatud väited on kontrollitud ja tõesed. Mitte ei tulene ühe või teise ajakirjaniku väärtõlgendusest või isiklikust ilmavaatest," kirjutas ta.

"Pall on nüüd Postimehe käes — see on ajalehe au ja väärikuse küsimus, mida nad valeinfo edasise leviku takistamiseks ette võtavad. Loodan siinkohal ausale ja operatiivsele tegutsemisele," järeldab Kiik. 

Telekanali RT ja teabeagentuuri Sputnik peatoimetaja Margarita Simonjan
© Sputnik / Михаил Климентьев

NSVL-i sümboolika Postimehes

Postimehes ilmus 19. märtsil artikkel Jüri Ratase valitsuse toetusest, muu rahvuse esindajate iseloomustamiseks kasutati pilti sirbist ja vasarast, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Postimehe toimetus palus hiljem vabandust ilmunud infograafika pärast.

Ajalehe Postimees mitte-eestlasi mõnitav suhtumine ja hilisemad hambutud vabandused on vastuolus Eesti põhiseaduslike väärtustega, kommenteerisid Tallinna linnajuhid.

Eesti rahvusvähemuste esindajad tõdesid samuti ühes Eesti juhtivas väljaandes ilmunud infograafika puhul nii isiklikku solvangut kui ka rahvustevahelise vaenu õhutamist.

Sputnik Eesti pöördumine Pressinõukogusse

23. aprillil esitas Sputnik Eesti Pressinõukogule kaebuse mitmete Eesti võrguväljaannete vastu, mis avaldasid 15. märtsil tema kohta valeandmeid. ERR portaali eestikeelses versioonis ilmus näiteks uudis pealkirjaga "Sputnik rakendas ajateenija tulistamisjuhtumi propagandavankri ette" ja Õhtuleht uudise pealkirjaga "Kremlimeelne kanal tegi Eesti ajateenija tulistamisest propagandaloo".

Kuidas Eesti kaitsejõud ja meediaväljaanded libauudise tekitasid >>

Tegelikult tahtis Sputnik Eesti vaid kontrollida talle laekunud teavet. Sputnik Eesti saatis selle teabe kinnitamiseks või ümberlükkamiseks omapoolsed küsimused kaitseministeeriumile.

Vastust nendele küsimustele ei tulnud, kuid kaitseministeeriumi pressiteenistus saatis need küsimusi koos omapoolsete oletustega Sputniku kavatsustest edasi teistele meediaväljaannetele, mis omakorda süüdistasid nende küsimuste esitamise pärast portaali Sputnik Eesti propagandakampaania käivitamises Eesti kaitseväe vastu.

Sejuures mingeid materjale portaal Sputnik Eesti ei avaldanud.

Olles kaebuse läbi vaadanud, otsustas Pressinõukogu, et ükski nimetatud meediaväljaannetest ajakirjanduse eetikakoodeksit ei rikkunud.

Selle otsusega lõi Pressinõukogu ohtliku pretsedendi, mis annab meediale signaali, et teatud juhtudel võib uudismaterjalide kirjutamisel vanu häid ajakirjandustavasid eirata.

Tagid:
valeuudis, libauudis, meedia, ajakirjandus, valitsuse kommunikatsioonibüroo, Postimees, Pressinõukogu, Tanel Kiik, Toomas Tõniste, Jüri Ratas, Eesti

Peamised teemad