18:34 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Eesti uudised
lühendatud link
2910

Maksu- ja tolliameti (MTA) töötajad külastasid juunis 28 Ida-Virumaa toitlustusega tegelevat äriühingut, kus kontrolliti 72 töötaja registreerimist ning ümbrikupalga saamist. Registreerimata oli 12 töötajat.

TALLINN, 9. juuli — Sputnik. Külastati nii 20 kohvikut ja baari erinevates Ida-Virumaa linnades kui ka ühe suvefestivali toitlustajaid. Ameti töötajad said kahest külastatud kohvikust tööajagraafikud, mille järgi olid mõlemad äriühingud veel lisaks jätnud registreerimata kolm töötajat, teatab MTA.

Illegaalse tööjõu kasutajate trahvid tõusevad mitu korda >>

MTA maksuauditi üksuse juhi Külli Koidumäe sõnul on lubamatu, et siiani on ettevõtteid, kus töötajaid ei registreerita. "Tegeleme selliste ettevõtetega edasi ja jälgime tähelepanelikult nende maksukäitumist, kuni nende deklaratsioonid ja töötajate väljamaksed on korras," lisas Koidumäe.

Suvefestivalil ilmnes, et mitmete töötajate registreeringud tehti vahetult enne MTA päringut registrisse. Kontrolli ajal lisandus täiendavalt 25 registreeringut. Ühes äriühingus oli registreerimata neli töötajat, mille osas alustati väärteomenetlust. Samuti avastasime, et neljas äriühingus oli piirkonna ja valdkonna keskmisest madalam palgatase ning ühel ettevõttel oli esitamata tulu- ja sotsiaalmaksudeklaratsioon.

"Oma külastustega soovime veenduda, et äriühingutes on maksuasjad korras ja töötajatele ei maksta ümbrikupalka. Kui see nii ei ole ja nõustamine ei aita, siis kasutame rangemaid meetmeid ning alustame vajadusel väärteomenetlust, et tööandja oma maksuasjad korda teeks. Eriti ranged oleme, kui leiame ettevõttest mitmeid rikkumisi või tegemist on korduvrikkumisega," rõhutas Koidumäe.

Riigigümnaasiumi ehituselt avastati kuus illegaalset Ukraina töölist >>

MTA alustas juulis ümbrikupalga vastase teavituskampaaniaga, et juhtida senisest veelgi rohkem tähelepanu ümbrikupalkade riskidele ning ohtudele.

Siseminister Andres Anvelt esitas valitsuskabineti nõupidamisele otsustamiseks ettepanekud karistusseadustiku, välismaalaste seaduse ja riigihangete seaduse muutmiseks, et tõhustada meetmeid välismaalaste ebaseadusliku töötamise ennetamiseks ja tõkestamiseks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti maikuus.

Ühe illegaalse töötaja kohta kaotab riik aastas maksutulu ligi 3500 eurot ning viimastel aastatel on illegaalse tööjõu hulk mitmekordselt tõusnud, nentis siseminister Andres Anvelt ja lisas, et hetkel ulatuvad trahvid ühe illegaali kohta 3200 euroni.

Tööandja Ukraina võõrtöölistest: ei iialgi enam, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Куденко

Anvelti sõnul Eestis võib ebaseaduslikult töötada hinnanguliselt kuni 5 000 välismaalast. Nad tulevad siia viisavabaduse raames, näiteks Ukrainast või Gruusiast, neil pole tööluba, kuid nad töötavad ebaseaduslikult sellegipoolest.

Eesti konjunktuuriinstituudi (EKI) varimajanduse uuringu tulemuste järgi kasvas ümbrikupalga saajate arv kaheksalt protsendilt 13 protsendile, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Maksu- ja tolliameti (MTA) teabeosakonna juhataja Janek Leisi sõnul on positiivne, et kasvanud on palgasaajate osakaal, kes ei poolda ümbrikupalka. Võrreldes eelmise uuringuga kasvas mittepooldajate osakaal 62 protsendilt 70 protsendini.

Venemaa hoiatas Eestit ja teisi naaberriike illegaalide eesе >>

"Uuring toetab ameti kontrollitegevusel põhinevat hinnangut, et täielikult ebaseaduslikku töötasu saavate inimeste hulk jätkuvalt väheneb, kuid osalist ümbrikupalka saavate inimeste hulk on kasvanud," ütles Leis.

Tulemused näitavad, et surve ümbrikupalkade maksmiseks on tulnud eeskätt tööandjatelt, mida võib tõlgendada tugeva palgasurvega.

Tagid:
tööjõud, registreerimata, toitlustus, tööturg, töötaja, ebaseaduslik, MTA, Külli Koidumäe, Ida-Virumaa, Eesti

Peamised teemad