07:03 18. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1260
  • RUB75.0816
Eesti Vabariigi vapp

Valitsuse kommunikatsioonibüroo: Postimees tunnistas oma süüd

© Фото: Stenbocki maja
Eesti uudised
lühendatud link
51 0 0

Valitsuse kommunikatsioonibüroo otsustas mitte pöörduda laupäevases (7.07) Postimehes avaldatud juhtkirja tõttu Pressinõukokku.

TALLINN, 10. juuli — Sputnik. Juhtkirjas oli peaminister Jüri Ratasele ja rahandusminister Toomas Tõnistele omistatud mõte, et elektrihind on Eestis liiga odav. Postimees avaldas eile oma võrguväljaandes ning tänases paberlehes vabanduse ja täpsustuse, et ministritele omistatud väide oli ebaõige. Seetõttu Pressinõukokku pöördumiseks enam alust ei ole, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Valitsuse kommunikatsioonibüroo pöördub Postimehe vastu Pressinõukokku >>

Professionaalne ja vaba ajakirjandus on üks Eesti tugevusi. Valitsuse kommunikatsioonibüroo loodab tulevikus hea ja mõlemapoolselt professionaalsust hindava koostöö jätkumisele.

Eesti ajakirjadus
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ajaleht Postimees kirjutas oma laupäevases juhtkirjas, et Eesti peaminister Jüri Ratas ja rahandusminister Toomas Tõniste ütlesid neljapäeval valitsuse pressikonverentsil, et elektri hind Eestis on liiga odav. Tegelikkuses ei ole Ratas ega Tõniste midagi sellist öelnud, teatab valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Peaministri büroo juhataja Tanel Kiik kirjutas oma facebooki lehel, et juhtis juba eelmisel aastal Postimehes esitatud ebatäpsustele tähelepanu.

"Kui eelmise aasta lõpus Postimehe korduvatele ebatäpsustele ja alusetutele rünnakutele tähelepanu juhtisin, siis hoiatasid paljud sõbrad ja tuttavad (sh mitmed Postimehe ajakirjanikud), et kas soovin ikka niivõrd suure lehega vaielda. Postimehel on minust märksa rohkem tööjõudu ja mõju ühiskonnas ning nende sõnum jääb ju niikuinii peale. Vastasin toona ja vastan ka nüüd, et õiglase ajakirjanduse nimel tuleb võidelda ka siis, kui on oht, et jääd debatis kaotajaks. Sest vastasel juhul jääb pikemas plaanis kaotajaks kogu ühiskond," kirjutas Kiik.

Tema sõnul on ajakirjandusvabadus ülioluline väärtus, mille eest ta on alati valmis seisma. "Vabadusega kaasnev vastutus eeldab aga, et ajalehes ära trükitud ning konkreetsetele inimestele omistatud väited on kontrollitud ja tõesed. Mitte ei tulene ühe või teise ajakirjaniku väärtõlgendusest või isiklikust ilmavaatest," kirjutas ta.

Eesti ajakirjanduseetika koodeks ei kehti kõigile >>

"Pall on nüüd Postimehe käes — see on ajalehe au ja väärikuse küsimus, mida nad valeinfo edasise leviku takistamiseks ette võtavad. Loodan siinkohal ausale ja operatiivsele tegutsemisele," järeldab Kiik.

NSVL-i sümboolika Postimehes

Postimehes ilmus 19. märtsil artikkel Jüri Ratase valitsuse toetusest, muu rahvuse esindajate iseloomustamiseks kasutati pilti sirbist ja vasarast, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Postimehe toimetus palus hiljem vabandust ilmunud infograafika pärast.

Ajalehe Postimees mitte-eestlasi mõnitav suhtumine ja hilisemad hambutud vabandused on vastuolus Eesti põhiseaduslike väärtustega, kommenteerisid Tallinna linnajuhid.

Eesti rahvusvähemuste esindajad tõdesid samuti ühes Eesti juhtivas väljaandes ilmunud infograafika puhul nii isiklikku solvangut kui ka rahvustevahelise vaenu õhutamist.

Sputnik Eesti pöördumine Pressinõukogusse

23. aprillil esitas Sputnik Eesti Pressinõukogule kaebuse mitmete Eesti võrguväljaannete vastu, mis avaldasid 15. märtsil tema kohta valeandmeid. ERR portaali eestikeelses versioonis ilmus näiteks uudis pealkirjaga "Sputnik rakendas ajateenija tulistamisjuhtumi propagandavankri ette" ja Õhtuleht uudise pealkirjaga "Kremlimeelne kanal tegi Eesti ajateenija tulistamisest propagandaloo".

Postimees Petškin: tavaliselt, kui ei teata, millest kirjutada, kirjutatakse ilmast >>

Tegelikult tahtis Sputnik Eesti vaid kontrollida talle laekunud teavet. Sputnik Eesti saatis selle teabe kinnitamiseks või ümberlükkamiseks omapoolsed küsimused kaitseministeeriumile.

Vastust nendele küsimustele ei tulnud, kuid kaitseministeeriumi pressiteenistus saatis need küsimusi koos omapoolsete oletustega Sputniku kavatsustest edasi teistele meediaväljaannetele, mis omakorda süüdistasid nende küsimuste esitamise pärast portaali Sputnik Eesti propagandakampaania käivitamises Eesti kaitseväe vastu.

Sejuures mingeid materjale portaal Sputnik Eesti ei avaldanud.

Olles kaebuse läbi vaadanud, otsustas Pressinõukogu, et ükski nimetatud meediaväljaannetest ajakirjanduse eetikakoodeksit ei rikkunud.

Selle otsusega lõi Pressinõukogu ohtliku pretsedendi, mis annab meediale signaali, et teatud juhtudel võib uudismaterjalide kirjutamisel vanu häid ajakirjandustavasid eirata.

Tagid:
valeuudis, libauudis, meedia, valitsuse kommunikatsioonibüroo, Postimees, Pressinõukogu, Toomas Tõniste, Jüri Ratas, Eesti

Peamised teemad