13:13 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Eesti uudised
lühendatud link
6921

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump teatas Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tuskile, et ta on huvitatud Venemaa Ukraina poliitika motiividest, tunnistades samas, et Ukraina enda osas on tema entusiasm tunduvalt väiksem.

TALLINN, 15. juuli — Sputnik. Euroopa Ülemkogu eesistuja ütles seda Poola telekanalile TVN24, vahendab RIA Novosti viitega väljaandele "Europeiska Pravda".

"Meie mitme vestluse käigus ei varjanud Trump, et ta on Ukrainast oluliselt vähem vaimustunud ja mõistab paremini seda, mida Venemaa Ukrainas teinud on," ütles Tusk.

"Krimm on nende oma" ehk kuidas Trump Krimmi venekeelseks tunnistas >>

Meedia sõnul teatas Trump juunis toimunud G-7 tippkohtumisel, et Krimm kuulub Venemaale, sest seal elavad vene keelt kõnelevad inimesed. Lisaks kahtles Valge Maja peremees Kiievile antava finantsabi kasulikkuses, rõhutades, et "Ukraina on üks maailma korrumpeerunumaid riike."

Ukrainast tulnud vabatahtlik Vladislav Nitškov
© Фото : из личного архива Владислава Ничкова

Juulis kinnitas Trump, et ei lubanuks Krimmi taasühendamist Venemaaga, kui ta olnuks 2014. aastal president. Seejuures süüdistas ta oma eelkäijat Barack Obamat.

Krimm sai Venemaa osaks pärast 2014. aasta märtsis toimunud rahvahääletust, kus 96,77% vabariigi valijatest ja 95,6% Sevastoopoli elanikest olid Venemaaga ühinemise poolt. Plebistsiit korraldati pärast Ukraina riigipööret. Kiievis peetakse poolsaart ikka veel oma territooriumiks, mis on "ajutiselt hõivatud".

Venemaa ametivõimud märkisid korduvalt, et Krimmi rahvas langetas otsuse demokraatlikul teel, mis on kooskõlas rahvusvahelise õiguse ja ÜRO põhikirjaga. Venemaa president Vladimir Putin rõhutas samuti, et Krimmi küsimus on "lõplikult suletud".

Kremlis välistati kompromisside otsimine Krimmi küsimuses >>

Lääs on Venemaad korduvalt Ukraina siseasjadesse sekkumises süüdistanud. Moskva on vastanud, et ta ei ole Ukraina-sisese konflikti osapool ja on huvitatud Ukraina poliitilise ja majandusliku kriisi lõppemisest.

Samal teemal

Trump G7-l: Krimm kuulub Venemaale. USA uued vaenlased
Tšehhi ettepanek: korvata Krimm rahas
Geenius ja kuritöö: Porošenko mõtles jälle välja, kuidas Krimm Venemaa käest tagasi saada
Krimm nagu Baltikum
Krimm ja karistus: sanktsioonide mõju Venemaa ja Euroopa riikide majandusele
Krimm paneb lootusi palverännakute buumile
Krimmi silla ületas juunikuus pea 460 tuhat autot
Trump ei välistanud Krimmi tunnustamist Venemaale kuuluvana
Tagid:
referendum, rahvahääletus, Euroopa Ülemkogu, Donald Tusk, Venemaa, Krimm, Ukraina

Peamised teemad