03:53 06. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Eesti uudised
lühendatud link
7210

Keskkonnaagentuuri ilmateenistus väljastas kuuma ilma hoiatuse: lähipäevil püsib Eestis väga palav ilm, kus maksimumtemperatuurid võivad tõusta 30-31 kraadini ning vaid rannikualadel on paiguti jahedam.

TALLINN, 17. juuli — Sputnik. Hoovihma võimalus on üksikutes kohtades ning nii ei ole ka sealt suuremat jahutust oodata. Tähelepanu peaks pöörama ka UV-indeksile, mis on kõrge, edastas portaal Pealinn.

Ilmateenistus on koostanud koostöös päästeametiga rida soovitusi, mida tuleks järgida väga palava ilma puhul:

riietu heledasse, sest hele peegeldab päikesekiirgust paremini;

riietu kergelt; samas peaks pea olema kaetud;

joo ohtralt vedelikku, soovitatavalt vett ja varu seda enda värskendamiseks;

kui võimalik, jahuta end aeg-ajalt vees;

sõidukis peaksid aknad olema avatud;

palavaga väheneb tavaliselt söögiisu, siiski ära unusta söömist;

vanemad ning haiged inimesed, eriti need, kes kannatavad kõrge vererõhu ja südamehäirete all, peaksid vältima liigset koormust ja pikalt päikese käes viibimist;

arvesta, et palavuse ajal on tegemist ka suurenenud metsa-, maastiku ja üldise tuleohuga.

Kuuma ilma hoiatuse väljastamiseks peab termomeetrinäit kerkima 30 kraadini vähemalt kolmandikul Eesti territooriumist. Palavust on oluline hinnata nii õhutemperatuuri kui õhuniiskuse andmete põhjal, sest kõrge õhuniiskuse korral on palavust raskem taluda. Eesti soojarekordi ajal oli ka õhuniiskus suhteliselt kõrge ja sellepärast küündis soojaindeks ehk näiv õhutemperatuur peaaegu +40 kraadini. Ka tuule kiirus on palavuse hindamisel oluline – liikuvama õhu puhul on palavust kergem taluda.

Tõnismäe Südameapteegi juhataja Külli Teder juhib inimeste tähelepanu UV-indeksile ehk ülemaailmsele päikese ultraviolettkiirguse indeksile.

"Suvekuumuses tuleb kindlasti jälgida UV-indeksi taset, mis näitab seda, kui kaua võib päikese käes viibida enne, kui see organismile ohtlikuks muutub. Teisisõnu näitab see seda, kui suur on päikesepõletuse risk. Näiteks küündis UV-indeks viimastel päevadel kuueni, mis annab ohuhinnangu kõrge," selgitas Südameapteegi proviisor.

UV-indeksi skaala varieerub tasemel 1-10 ning päikesekaitset tuleks kasutada juba hinnangu kolme kuni nelja puhul.

UV-indeksi väärtuse kasvades suureneb oht inimese nahale ja silmadele ning kahjustused tekivad kiiremini. UV kiirguse päevadoosid on Eesti laiuskraadidel suuremad suvel, kevadisest pööripäevast kuni sügisese pööripäevani. UV-indeksi väärtused varieeruvad päeva jooksul, indeks on kõige kõrgem mõne tunni vältel keskpäeval.

Operatiivse ilmainfo, väljastatud hoiatuste ja kõrge UV-indeksi näitudega soovitame regulaarselt külastada ilmateenistuse kodulehte või jälgida operatiivset infot Facebookis.

Tagid:
UV-indeks, hoovihm, palavus, ilm, Ilmateenistus, Eesti

Peamised teemad