17:03 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Eesti uudised
lühendatud link
3520

Riigikontrolör Janar Holm kutsub siseministeeriumi täiendama idapiiri väljaehitamise kava, et selles oleks näidatud pakutavate tehniliste lahenduste valiku kriteeriumid ning alternatiivsete lahenduste mõju ja hind.

TALLINN, 17. juuli — Sputnik. Riigikontrolöri sõnul teeb talle muret valitsuskabinetile esitatud materjalide sisuline pool, mis ei ava kabineti liikmetele, miks on vaja välja ehitada just nimelt selline idapiir ja milline on eesmärgi saavutamiseks piirirajatiste ühe või teise lahendusvariandi efektiivsus koosmõjus maksumusega.

"Materjalid käsitlevad peamiselt ainult idapiiri väljaehitamise üht välja pakutud tehnilist lahendust ja selle maksumust. Sarnases struktuuris on valitsuskabineti liikmetele esitatud materjale alates 2015. aastast, kui idapiiri väljaehitamise teema lähiminevikus valitsuskabineti päevakorda jõudis," tõdeb Holm oma kirjas siseminister Andres Aveltile, vahendas Pealinn viitega BNSile.

Idapiiri ehitus ja hooldus lähevad kokku maksma 320 miljonit eurot>>

"Idapiiri asjus praegu esitatud info ei võimalda minu arvates valitsuskabineti liikmetel hinnata idapiiri väljaehitamise lahenduse mõju nendele probleemidele, millega idapiiri väljaehitamise vajadust põhjendatakse. Näiteks seda, kui palju on hinnanguliselt üht või teist summat investeerides või lahendust kasutusele võttes võimalik vähendada ebaseaduslikku piiriületust või salakaubandust võrreldes praeguse olukorraga," märgib riigikontrolör.

"Rõhutan, et otsuste tegemisel ses asjas on valitsuse liikmetel seni puudunud võimalus kaaluda ja otsustada alternatiivide vahel, kuna valikuvõimalusi ei ole valitsuskabineti tasandile toodud. Et alternatiivseid lahendusi pole koos nende maksumusega kabineti liikmetele esitatud, ei ole neil minu hinnangul võimalik ka teha piiri asjus sisulistest valikutest lähtuvat kaalutud ja informeeritud otsust," leiab Holm.

"Tänases olukorras, kus on teada, et idapiiri väljaehitamine on osutunud 2015. aastal planeeritust oluliselt aja- ja rahamahukamaks, on seda olulisem, et valitsuskabineti liikmetel oleks võimalik otsuste langetamise eel teadvustada idapiiri väljaehitamise mõju ka eri variantide ja maksumuse skaalal. Sellisel juhul tekiks valitsuskabineti liikmetel võimalus hinnata kavandatavate investeeringute ja kaasnevate jooksvate kulude otstarbekust," tõdeb riigikontrolör.

Holm peab ka otstarbekaks lisada piiri väljaehitamise täiendatud infole ülevaade naaberriikide idapiiri olukorrast ning kokkuvõttes info eri meetmete hinnangulise koosmõju kohta ebaseaduslike piiriületuste, inim- ja salakaubanduse vähenemisele.

Ratas: idapiiri ehitustööd peavad igal juhul jätkuma>>

PPA hoiatab, et piiripostide juurde minek on keelatud
© Sputnik / Галина Кмит

Riigikontrolör kutsub ka piiri väljaehitamise põhjendusi avama riigikogu liikmetele.

"Ühtlasi rõhutan, et kuigi riigi eelarvestrateegia üle otsustab valitsus, on iga-aastase riigieelarve vastuvõtmine veel jätkuvalt riigikogu pädevuses. Arvestades summade suurust, peaks ka igal riigikogu liikmel enne piiri väljaehitamiseks eelarves raha eraldamise otsustamist olema kindlus, et idapiiri väljaehitamise eesmärke ja nendeni jõudmise mooduseid kaaludes on valitud optimaalseim variant," märgib Holm.

Idapiiri kallinemine: probleeme oli info edastamisega>>

Valitsuskabineti nõupidamisel on lähiajal plaanis arutada Eesti ja Venemaa piiri taristu ja tehnilise seire süsteemi täielikku väljaehitamist projektiplaani järgi ning võtta vastu sellekohane otsus. Valitsuskabinetile esitatud materjalide kohaselt kulub kuni aastani 2026 investeeringuteks ja jooksvateks ülalpidamiskuludeks kokku hinnanguliselt 320 miljonit eurot.

Tagid:
piir, Janar Holm, riigikontrolör, Andres Anvelt, Eesti, Venemaa

Peamised teemad