03:52 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Eesti uudised
lühendatud link
6811

Ilmateenistuse prognoosi järgi läheb ilm järjest kuumemaks. Laupäeval õhutemperatuur kerkib laialdaselt üle 30°C ning pühapäev toob suure tõenäosusega selle aasta kõige kuumema päeva, kui maksimumid tõusevad vähemalt 33°C-ni.

TALLINN, 25. juuli — Sputnik. Üle mitme aasta on Eestisse jõudnud tõeliselt soe suvi ning sellest saavad osa ka kõik ümberkaudsed maad. Atlandi madalrõhkkonnad saadetakse juhtiva õhuvoolu saatel Norra merelt põhja suunas ning Läänemere ääres domineerib kõrgema rõhuga ala, mis esialgu oma iseloomult nõrgaks jääb. Suurt tuge pakub omalt poolt ka Venemaa põhjaaladel ilma valitsev kuiv ja kindlameelne kõrgrõhuala, teatas Riigi ilmateenistus.

Päästa end palavuse eest kreeklaste kombel >>

Eile (24.07) Eestis äikest pakkunud madalrõhkkond on täna (25.07) ennast lõuna poole koomale tõmmanud ning laseb Venemaa kõrgrõhkkonnal oma haarmeid Läänemere suunas pikemaks venitada. Õhk on kuivem, kuid pärastlõunasel ajal võib Ida-Eestis mõnest pilvest vihma siiski tulla. Õhutemperatuur tõuseb paljudes kohtades üle 25°C, kohati ka 30°C-ni.

Neljapäeval (26.07) ja reedel (27.07) surub madalrõuala ennast taas lähemale ning hoovihma- ja äikesepilvi areneb mitmel pool. Samal ajal toob mõõdukas idavool Venemaalt sooja juurde ning õhutemperatuur tõuseb mõnes kohas juba üle 30°C, vihmaplvede all on sooja 25°C ümber.

Tõeliselt kuumaks läheb aga nädalavahetusel (28.-29.07), kui Põhja-Euroopa ja Venemaa kohal kujuneb välja võimas kõrgrõhuala. Hiigelpöörise lõunapoolset serva mööda saabub meile siis kaugelt idast ja kagust väga soe õhumass, mis harva põhjamaid külastama juhtub.

Õhutemperatuur kerkib laialdaselt üle 30°C ning pühapäev toob suure tõenäosusega selle aasta kõige kuumema päeva, kui maksimumid tõusevad vähemalt 33°C-ni.

Laupäeval (28.07) on kuumas õhus rohkelt äikest, kuid pühapäeval (29.07) läheb ilm tugevneva kõrgrõhuala toel kuivemaks ning päike ja palavus tekitavad koos üsna kõrvetava tunde.

Piinav palavus jääb püsima ka uue nädala alguses ning hoolivus nii iseenda kui ümbritseva suhtes on vältimatu.

Päästeamet: hoia end ja oma lähedasi veeõnnetustest eemal >>

Keskpäeval varitseb inimesi kuumarabanduse oht

Palavate ilmadega peaksid kuumarabanduse osas eriliselt ettevaatlikud olema väikelapsed, üle 65-aastased inimesed ning need, kellel on probleeme ülekaaluga või kes põevad kroonilisi südamehaigusi ja kõrgvererõhutõbe, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti Terviseameti teadet.

Kuumus võib kurnav olla ka täiesti tervele inimesele, eriti juhul, kui kuuma käes on vaja teha füüsiliselt pingutavat tööd. Kõrge temperatuur, niiskus ning tugev päikesekiirgus võivad põhjustada vedeliku ja soolade kaotust, ülekuumenemist, psüühika- ja vereringehäireid, infarktiohtu ning päikesepõletus, teatas Terviseamet.

Päästeameti auto
© Sputnik / Ирина Тихомирова

Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna kiirabi peaspetsialist Kalev Pahla sõnul on parim viis kuumarabanduse vältimiseks keskpäeval jahedates siseruumides püsimine.

"Vanemaealiste õues toimetamised võiksid jääda kas hommiku- või õhtupoolikusse," ütles Pahla, kelle sõnade kohaselt kehtib sama nõuanne ka väikelaste puhul.

"Kuuma ja intensiivse päikesega tuleb väljas kanda peakatet ning tarbida keskmisest enam vedelikku. Kindlasti tuleb jälgida lapsevankris olevaid imikuid, sest vanker võib valesse kohta jättes väga kuumaks minna," lisas Pahla.

G4S rannavalve: lõhutud pudelid põhjustavad lõikehaavu >>

Kreeklased oskavad oma ilmastiku plusse nautida – ja miinuseid neutraliseerida. Eestiski on suvi tänavu palavaks osutunud, seetõttu pole liiast tutvuda lõunamaalaste nõuannetega selle kohta, kuidas kurnavale kuumusele vastu seista, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
õhutemperatuur, palavus, ilm, ühiskond, tervis, Riigi ilmateenistus, Ilmateenistus, Eesti

Peamised teemad