08:49 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Eesti uudised
lühendatud link
232 0 0

Suurem osa mürgistest sinivetikatest on Eesti rannaveed oma kohalolekust vabastanud, kuid nende kontsentratsioon Läänemeres muutub kestva palavuse tõttu aina suuremaks.

ТАLLINN, 26. juuli — Sputnik, Angelina Mandrõka. Kui kuumus ei kahane, siis ohtlike vetikate vohamine jätkub ning nende kontsentratsioon Läänemeres võib kujuneda kõige kõrgemaks kogu Rootsi hüdroloogia- ja meteoroloogiainstituudi seirete ajaloo vältel, teatasid selle spetsialistid.

Сине-зелёные водоросли в Балтийском море
© NASA .
Sinivetikate kontsentratsioon Läänemeres muutub kestva palavuse tõttu aina suuremaks.

Rootsi instituudi andmeil vallutavad tsüanobakterid ehk sinivetikad praegu juba peaaegu kogu Läänemere keskosa.

Sinivetikad lõpetasid Eesti piiramise

Terviseamet soovitas hiljuti meie riigi elanikel hoiduda suplemisest teatud kohalikes supelrandades. Kuid Tallinna Tehnikaülikooli meresüsteemide instituudi mereökoloogia mikrobioloog Kai Künnis-Beres lausus Sputnik Eestile, et tänaseks on tuule suund muutunud, mistõttu suurem osa sinivetikaid on siirdunud tagasi avamerele.

В целом море в районе Пирита чистое, но сейчас у кромки берега много водорослей
© Sputnik / Вадим Анцупов
Pirita rand. Suurem osa mürgistest sinivetikatest on Eesti rannaveed oma kohalolekust vabastanud.

Tema sõnul peavad sellest, millistes supelrandades veel sinivetikaid merevees leidub, inimesi teavitama rannavalve töötajad. Samuti võib enne mere äärde minekut võtta ühendust Terviseametiga ja saada neilt kogu vajaliku info, soovitab Künnis-Beres.

Andmetega vee seisundi kohta kogu riigi suplusrandades saab iseseivalt tutvuda Terviseameti veebilehel.

Paljunemiseks on vaja soodsaid ringimusi

Spetsialist märkis, et sinivetikad on ühed kõige iidsemaist elusorganismidest planeedil Maa. Tänapäeval esineb hulgaliselt erinevaid tsüanobakterite liike, jätkab ta, mis on suutelised tekitama fotosünteesi.

Need mikroorganismid võivad kiiresti paljuneda, kuid selleks on neil tarvis soodsaid tingimusi – toitaineterikast vett ja kõrget temperatuuri.

Terviseamet: sinivetikate õitseng ohustab supluskohti>>

Kui veetemperatuur langeb, siis kaovad kaldaäärsetest vetest ka tsüanobakterid. Surnud mikrobakterid moodustavad veepinnale kollaka vahukihi, mis kõrvalt vaadates meenutab munaputru. Teatud tsüanobakterite liigid toodavad toksiine, mis mõjuvad loomadele ja inimestele kahjulikult ning seetõttu soovitab mikrobioloog nende aktiivse vohamise ajal eriti ettevaatlik olla.

"Tsüanobakterite massilise vohamise korral võivad need põhjustada inimestel nahapunetust, sügelust või löövet. Reaktsioon nendele vetikatele on igaühel omamoodi, kõik sõltub konkreetse inimese naha tundlikkusest ja allergilisuse astmest," ütles Künnis-Beres.

Pirita rannas leiti sinivetikas, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tasub piirata laste ja loomade viibimist piirkondades, kus täheldatakse sinivetikate kogunemist, kuna nende bakterite mürgid võivad põhjustada mürgistust. Pärast kokkupuudet veega, kus need vetikad vohavad, tuleb kindlasti end pesta ja ümber riietuda.

Vetikamürgistuse võib gripiga segi ajada

Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel klassifitseeritakse tsüanobakterite toksiine nende mõju järgi inimorganismile. Hepatotoksiinid mõjuvad maksale, neurotoksiinid närvisüsteemile, tsüanobakterid liigist Cylindroapermopsis raciborski suudavad toota mürgiseid alkaloide (orgaanilisi ühendeid), mis põhjustavad inimestel gastroenteroloogilisi sümptomeid ja neeruhaigust.

Sinivetikamürgistuse sümptomid sarnanevad täiskasvanute puhul gripi sümptomitega: palavik, pea- ja liigesevalu, iiveldus, kõhulahtisus, külmavärinad ja nohu.

Tagid:
sinivetikas, Terviseamet, Läänemeri, Eesti

Peamised teemad