05:13 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Eesti uudised
lühendatud link
4720

Maaeluministeerium saatis neljapäeval pankadele ja kokkuostjatele pöördumise palvega, et nad seoses erakorraliste ilmastikutingimustega põllumeeste olukorda ja lepingute täitmisse mõistlikult suhtuksid.

TALLINN, 26. juuli — Sputnik. "Mõistan nii meie taime- kui ka loomakasvatajate põuast tingitud keerulist olukorda. Nagu lubatud valmistasime Maaeluministeeriumis ette ning saatsime pankadele ja kokkuostjatele pöördumise palvega leida mõlemaid pooli rahuldavaid võimalusi juhtudeks, kui põllumajandustootjatega sõlmitud lepingute täitmisel esineb takistusi või viivitusi," ütles maaeluminister Tarmo Tamm, edastab ministeerium.

Eestimaa talusid külastati rohkem kui 160 000 korral >>

"Samuti palume mõistvat suhtumist ja vastutulekut, kui põllumajandustootjad soovivad olemasolevate lepingutingimuste ülevaatamist," lisas Tamm.

Hetkel Euroopa Komisjon seoses põuaga erakorralise toetuse eraldamise võimalust ette näinud ei ole, kuid Eesti sai Euroopa Komisjonilt erisuse rohestamise nõude ökokesa tootmispiirangu nõude asjus. See võimaldab ka nendelt aladelt loomasööta varuda ja seeläbi loomasööda varumisbaasi laiendada.

Maaeluminister Tarmo Tamm
© Riigikogu / Erik Peinar

"Samuti aitavad praegust olukorda osaliselt leevendada sellel aastal suurenevad põllumajandustootjate otsetoetused. Eelmise aastaga võrreldes suurenevad otsetoetused ligikaudu 10 miljoni euro võrra ja kokku maksame otsetoetustena välja 133,94 miljonit eurot. Lisaks jätkab valitsus oma lubaduse täitmist ja maksab ka sel aastal riigieelarvest täismahus ehk 18,4 miljonit eurot üleminekutoetusi," sõnas maaeluminister.

Esmaspäeval koguneb erakorralisele istungile Riigikogu maaelukomisjon, kes koos maaeluminister Tarmo Tamme ja põllumajandussektori esindajatega arutab põuast tekkinud olukorda põllumajandussektoris ja võimalikke lahendusi.

Põllumajandus on riigi jaoks strateegiline sektor, mis tagab meie toidutootmise ning mille puhul peab arvestama selle tootmistsükli eripäradega.

"Riigi poolt näeme, et põllumajandus on ka tulevikus oluline majandusvaldkond, mille pikaajalised tulevikuväljavaated on positiivsed. Meie taime- ja loomakasvatajad on hoolimata keerulistest aegadest järjest efektiivsemad. Lähiaastatel aitab põllumeeste konkurentsipositsiooni parandada muuhulgas otsetoetuste kasv, mis peaks jätkuma ka järgmisel EL eelarveperioodil," lisas minister Tamm.

Põllumajandus annab panuse majanduskasvu >>

Selle aasta kevad ja suvi on olnud erakordselt soe ja kuiv. Sademetevaene ilm on mõjutanud taimede kasvu üle Eesti. Ilmateenistuse andmetel oli keskmine sademete hulk selle aasta mais ligikaudu 60% väiksem võrreldes pikaajalise keskmisega. Samuti oli keskmine õhutemperatuur kõrgem kui tavaliselt ja päikesepaistelisi tunde tavapärasest kuni 48% rohkem.

Siseminister Andres Anvelt ütles neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil, et kui ilmaolud käesoleva nädala teisel poolel ei muutu, kaalub päästeamet taas suure tuleohuga aja välja kuulutamist, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Siseministeerium on pakkunud abi nii Rootsile kui ka Lätile, mõlemad riigid on hädas ulatuslike metsapõlengutega. "Lätis Kuramaal põleb ligi 1000 hektarit," sõnas Anvelt ja tõi näiteks, et Vikipalu põlengu pindala oli umbes 200 hektarit. "Eesti on praegu nagu oaas nende suurte tulekahjude keskel," sõnas ta.

Ilmateenistuse prognoosi järgi läheb ilm järjest kuumemaks. Laupäeval õhutemperatuur kerkib laialdaselt üle 30°C ning pühapäev toob suure tõenäosusega selle aasta kõige kuumema päeva, kui maksimumid tõusevad vähemalt 33°C-ni, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kolmapäeval.

Tagid:
majandus, maaelu, tootmine, ilmastikuolud, leping, loomakasvatus, põllumajandus, pank, Maaeluministeerium, Tarmo Tamm, Eesti

Peamised teemad