07:11 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Eesti uudised
lühendatud link
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)
16112

Iga-aastane Eesti Waffen SS veteranide auks korraldatav üritus põhjustab iga kord Venemaa ja antifašistlike organisatsioonide pahameele, kuid kokkutulekud jätkuvad tavapärases formaadis ja teenivad nüüd juba puhtalt propagandaeesmärke.

Boriss Grigorjev

Ametlik Tallinn on korduvalt väitnud, et mõistab natsismi kuriteod hukka ja austab Nürnbergi tribunali otsuseid, kuid niipea, kui asi väljub ametlikkuse raamidest, muutub suhtumine neonatside kokkutulekusse oluliselt.

Venemaa suursaatkonna avaldus seoses SS veteranide kokkutulekuga Sinimäel >>

Näiteks endine Eesti välisminister Urmas Paet juhindus ametis olles ametlikust seisukohast, ja nüüd, kui ta on Euroopa Parlamendi liige, soovitas ta Twitteris vastuseks Venemaa saatkonna kriitikale endiste natside kokkutuleku kohta Sinimäel Venemaal "vait jääda ja mitte asukohariigi asjadesse oma nina toppima".

"Vene saatkond peaks vait olema ja mitte asukohariigi asjadesse oma nina toppima. 1939 oleks võinud Venemaa natsidega Euroopat jagava pakti sõlmimata jätta ning selle asemel natside rünnaku alla sattunud Poolale appi minna, mitte seda isuga jagama asuda," märkis endine välisminister.

Sarnasel seisukohal on Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) liige Riigikogus Jaak Madison, kes rõhutas, et tegelikult tuleks seda võimsamalt teha.

"Vene saatkond on taas sekkunud meie siseasjadesse, kritiseerides sõjaveteranide mälestamist, kes sõdisid Punaarmee vastu ja Eesti eest. Tegelikult on minu kriitika Sinimägede ürituse korraldajate pihta, kes on lasknud sel manduda. Tegelikult tuleks seda võimsamalt teha!" kirjutas Madison Facebookis.

Ansipi vari

On selge, et mõlemad poliitikud ajavad taga vaid oma puhtalt konjunktuurseid poliitilisi huve – varsti on Riigikogu valimised ja nende erakonnad on teinud panuse traditsioonilisele "vene kaardile", mis tähendab kõige hukkamõistu, mis Venemaa on kunagi inimkonna heaks teinud.

Pronksiöö sündmused Tallinnas >>

Just selle, Venemaaga vastandumise tõttu toetataksegi näiteks Sinimäe kokkutuleku sarnaseid üritusi. Ja poliitikute, sealhulgas praeguse ministri osalemine sellel lisab neile vaid kaalu.

Muide, kuigi viimastel aastatel kujunenud hea traditsioon panna tähtpäevade puhul Eesti kaitseväe nimel pärgi ka punaarmeelaste monumentidele, ei ole Eesti ministrid mingil põhjusel kunagi nendele tseremooniatele ilmunud. Kui selleks muidugi mitte lugeda 2007. aastal Tallinnas Tõnismäelt barbaarselt sõjaväekalmistule üle toodud vabastaja sõduri ausamba juurde lillepärjaga ilmunud (räägitakse, et kuulivestis) peaminister Andrus Ansipit.

Sõjaveteranide kokkutulek Sinimägedel
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Molotovi-Ribbentropi pakt Müncheni sobingu vastu

Sinimäe sündmusi õigustanud Eesti poliitikute avaldused haakuvad hästi ka Lääne üldise Venemaa demoniseerimisega. Hitleri armee endiste sõdurite austamise kaudu üritatakse tõestada, et Venemaa on mänginud ajaloos ainult negatiivset rolli — et Molotov-Ribbentropi pakt oli kohutavam, kui lääneriikide Müncheni sobing, et natsism võideti Teises maailmasõjas peamiselt liitlasriikide, mitte NSV Liidu poolt jne.

Mis puudutab Venemaa avaldusi, siis neid ei saa mitte olla, sest just need inimesed, keda Sinimäel austatakse, tapsid miljoneid endise NSV Liidu kodanikke, kelle õigusjärglaseks on praegu Venemaa Föderatsioon. Venemaa kandis selles sõjas kõige suuremaid kaotusi — enam kui 20 miljonit inimest.

Huumor miljonite tragöödia üle: Eestis ilmus koomiks "Hipster Hitler" >>

Me näeme, et nüüd on ajaloolise tõe piirid hägustumas ja Nürnbergi tribunali "ebamugavaid" otsuseid püütakse igati maha vaikida. Milleni see viia võib? Ilmselt sõja õppetundide unustamiseni. Ja kui natsismivastane vaktsineerimine kaotab oma mõju, siis kes saab tagada, et natsism ei taastu uues vormis uuesti?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)
Tagid:
veteranid, kokkutulek, natsism, propaganda, Teine maailmasõda, Nürnbergi tribunal, Waffen-SS, Venemaa suursaatkond, Urmas Paet, Jaak Madison, Sinimäed, Eesti, Venemaa

Peamised teemad