11:28 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Eesti uudised
lühendatud link
Raketilöök Eesti pihta (22)
6701

Hispaania õhuturbe hävitajad on valmidusest maha võetud. Missiooni jätkab nende asemel põhiüksus Portugal, Hispaania on hetkel varuüksus.

TALLINN, 8. august — Sputnik. Kaitseminister Jüri Luik ütles teisipäeva, 7. augusti õhtul Postimehele pärast seda, kui Hispaania hävitaja oli Eesti õhuruumis eksikombel välja tulistanud õhk-õhk-tüüpi raketi, et Hispaania õhuturbe üksuse töö võtavad olukorra selginemiseni üle portugallased, vahendas portaal Pealinn viitega BNSile.

"Olukorra selginemiseni on Hispaania õhuturbe hävitajad valmidusest maha võetud. Missiooni jätkab nende asemel põhiüksus Portugal, Hispaania on hetkel varuüksus," sõnas Luik.

"Tegemist on äärmiselt haruldase ja kahetsusväärse intsidendiga. Kõige peamine on tagada ohutus ning koostöös liitlastega välja selgitada juhtunu asjaolud, millega Kaitsevägi hetkel aktiivselt tegeleb," ütles kaitseminister.

Hispaania hävitaja lasi Eesti õhuruumis eksikombel välja õhk-õhk tüüpi lahingraketi>>

Sputnik Eesti kirjutas varem, et teisipäeval, 7. augustil kell 15:44 toimus vahejuhtum, kus õhuharjutusalal Pangodi kohal Otepää lähistel tulistas Hispaania hävitaja Eurofighter eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi põhja suunas.

Raketi täpne lennutrajektoor, asukoht ja staatus on täpsustamisel, teatab kaitseväe peastaap.

Eesti õhuväe ülem sai juhtumist raketiga teada poolteist tundi hiljem>>

Kaitseväe peastaap selgitas, et raketil on enesehävitusrežiim, mis tagab eksilasu puhul selle hävimise õhus, kuid ei ole välistatud, et rakett maandus maapinnale. AMRAAM tüüpi raketi pikkus on 3,7 meetrit pikk, läbimõõt 18 sentimeetrit, rakett kannab lõhkeainet. Raketi viimane oletatav asukoht oli Tartust 40 kilomeetrit põhja suunas.

Kaitsevägi on käivitanud protseduuride kohase otsinguoperatsiooni, milles kasutatakse ka õhuväe koptereid.

Juhul, kui märgatakse esemeid, mis võivad olla raketi osad või rakett, palub Kaitsevägi seda mitte mingil juhul puutuda, vaid raketist eemalduda ja teatada leiust koheselt Õhuväe telefonil 717 1900 või hädaabinumbril 112. Samuti palub Kaitsevägi raketti omal käel mitte otsima asuda.

Intsidendis osalenud Hispaania hävitaja Eurofighter Typhoon 2000 naasis kodubaasi. Balti õhuruumi kaitsmine õhuturbemissiooniga Ämarist ja Šiauliaist jätkub.

Asjaolude väljaselgitamiseks on algatatud uurimine. Intsindenti uurimist on alustanud Eesti õhuvägi, lennuamet, Hispaania õhujõud ja NATO peakorter.

Hispaania õhuturbe meeskonna baas on Leedus. Portugali hävitajad osalevad õhuturbemissioonil Eestist Ämari õhuväebaasist.

Teema:
Raketilöök Eesti pihta (22)
Tagid:
rakett, AMRAAM, Eurofighter Typhoon, hävitaja, kaitsevägi, Jüri Luik, Hispaania, Portugal, Ämari, Eesti

Peamised teemad