17:37 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Eesti uudised
lühendatud link
51 0 0

Välisriigi kelmid püüavad ettevõtjatelt priskeid summasid välja meelitada. Nad loovad asutuse juhi töömeilikontoga väga sarnase uue aadressi ja saadavad sealt teate ettevõtte raamatupidajale tungiva korraldusega teha üks välismaine kiirmakse.

TALLINN, 8. august — Sputnik. Viljandi jaoskonna piirkonnavanem Meelis Lill kutsub eeskätt kohalikke ettevõtjaid aga ka eraisikuid üles tähelepanelikkusele ja ettevaatlikkusele, sest kelmid on taaskord lagedale tulnud uudse petuskeemiga, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Samoa petukõnede ohvriks on langenud 2400 eestimaalast >>

"Praeguseks on meile Viljandimaalt laekunud üks tähelepanek uuest petuskeemist, millega välisriigi kelmid püüavad meie ettevõtjatelt priskeid summasid välja meelitada," kirjeldas Viljandi jaoskonna piirkonnavanem Meelis Lill.

Ta lisas, et kui tavaliselt püüavad kelmid õnge võtta eeskätt eraisikuid ja eakamaid inimesi, siis sel korral paistab, et petturite siht on suuremaid summasid liigutavatele ettevõtetele ja asutustele sätitud.

"Firmasid tüssata soovivate petturite tegutsemisskeem on iseenesest lihtne ja piisava tähelepanelikkuse korral ka kergesti murtav. Kelmid loovad asutuse juhi töömeilikontoga väga sarnase uue aadressi ja saadavad sealt teate ettevõtte raamatupidajale tungiva korraldusega teha üks välismaine kiirmakse. Summa suurus on eraisiku mõistes suur, kuid ühele ettevõttele mitte midagi märkimisväärset," kirjeldas piirkonnavanem praegu ringlevat skeemi ja juhib seejuures tähelepanu asjaolule, et ülekannet oodatakse just välismaisele pangakontole.

Viljandi piirkonnavanema sõnul aitab ülesseatud lõksu sattumist vältida asutusesisene suhtlus, täpsus ja tähelepanelikkus.

"Kui ühe ettevõtja töötaja meiliboksi laekub taolise sisuga teade, siis ei tee paha korraldus suuliselt oma ülemuselt üle täpsustada. Omavaheline suhtlus on kõige alus ja taaskord kehtib üks tuntud ütlemine, et usalda, aga kontrolli," tõdes Lill.

Seni on Lõuna-Eestis teada üks selline ettevõtte tüssamise katse, mis õnneks töötajate tähelepanelikkuse tõttu ei õnnestunud. Loodetavasti on ka kõik teised asutused ja sealsed töötajad üle Eesti samavõrd tähelepanelikud ja kainelt kalkuleerivad ning võõrastel kelmidel end petta ei lase.

Kui aga mõne asutuse postkasti peaks siiski potsatama sarnase sisuga e-mail, siis palub politsei neist juhtumitest 112 numbrile helistades ikka teada anda.

Ajavahemikul 22. juulist 23. juulini laekus ühe sideettevõtte klientidele suur hulk kõnesid Samoa suunakoodiga numbritelt, kusjuures ligi 2400 heauskset inimest helistas tundmatule numbrile tagasi, mis tõi neile kaasa eritariifiga arveid, vahendas uudosteporataal Sputnik Eesti.

Kriminaalasja kohtueelset menetlust viib läbi Põhja prefektuuri kriminaalbüroo kelmuste ja küberkuritegude talitus ning juhib Põhja ringkonnaprokuratuur.

Politseile teatati sadadest investeerimispettuse kõnedest >>

Mullu teatati ainuüksi Põhja prefektuurile 200 petukõnest. Nendega survestati inimesi investeerima krüptovaluutasse ja ettevõtetesse. Kelmide sihikul olid just eakad, sest nad oskavad suurema tõenäosusega vene keelt ning ei pruugi olla arvutiga sina peal, vahendas uudosteporataal Sputnik Eesti PPA teadet.

Tagid:
kelmid, ettevõtjad, petuskeem, hoiatus, PPA, politsei, välismaa, Eesti

Peamised teemad