15:20 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Eesti uudised
lühendatud link
Molotovi-Ribbentropi pakt (18)
127 0 0

Neljapäeval, 23. augustil, üleeuroopalisel totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuspäeval, avatakse Tallinna Maarjamäel Eesti kommunismiohvrite memoriaal, teatab Justiitsministeerium.

TALLINN, 17. august — Sputnik. Justiitsminister Urmas Reinsalu sõnul on Eesti teinud palju kommunistliku režiimi kuritegude teadvustamisel ja ohvrite mälestamisel, kuid seni puudus ühtne mälestuspaik.

"Mälestuspaik juhib tähelepanu kättevõideldud omariikluse ja demokraatia kaitsmise vajadusele ning näitab hoolimist terroris hukkunud kaasmaalaste osas. See mälestuspaik kinnitab ohvritele, et hoolimata suurtest kannatustest ja ajutisest lootusetuse tundest saavad ajaloo palge ees kuritegelikud režiimid õiglaselt hukka mõistetud ja ohvrite kannatused väärikalt mälestatud," ütles Reinsalu.

Antikommunism kui Eesti poliitika fetiš>>

Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks rajatud kommunismiohvrite mälestuspaik koosneb kahest osast: "Teekond ja "Koduaed".

Vabaduse väljakul meenutati küüditamise ohvreid>>

Esimene on mälestuskoridor, mille seintele on jäädvustatud enam kui 22 000 elu kaotanud inimese nimed, kellest suur osa suri kodumaast kaugel ning kelle matmiskoht on enamasti teadmata. See koridor sümboliseerib totalitaarse režiimi armutust ja inimvaenulikkust.

"Koduaia" rahu ja turvalisust annavad edasi park õunapuudega ning mesilased memoriaali pargipoolsel seinal.

Avapäevaks loodav memoriaali heliruum loob sobiva õhkkonna memoriaalimaastikul ringi liikumiseks, nimede ja tekstidega tutvumiseks ning oma mõtetega olemiseks.

Memoriaali pidulik avamine ja õnnistamine toimub 23. augustil. Sõnavõttudega esinevad Eesti Vabariigi President Kersti Kaljulaid, justiitsminister Urmas Reinsalu, Eesti Memento Liidu auesimees Leo Õispuu ning Euroopa Mälu ja Süüme Koostöökogu nõukogu liige Göran Lindblad.

Toimub ka pärgade asetamine, pärja asetab ka Eesti Kaitseväe juhataja kindral Riho Terras.

Gasparjan: Eesti ajaloolased korrutasid küüditatute arvu kümnega>>

Avamisele on koostöös Eesti Memento Liiduga kutsutud enam kui 500 kommunistliku režiimi poolt represseeritut ja nende lähedast, samuti osalevad sündmusel valitsuse ning riigikogu liikmed, diplomaatiline korpus, kirikupead ja kõrgemad riigiametnikud.

Mälestuspaik asub Tallinnas, Maarjamäe lossipargi kõrval (Pirita tee 74). Avamise päeval saab memoriaali siseneda ainult Pirita tee poolsest küljest.

Teema:
Molotovi-Ribbentropi pakt (18)
Tagid:
kommunism, ohver, memento, mälestuspaik, Maarjamägi, Kersti Kaljulaid, Urmas Reinsalu, Riho Terras, Eesti

Peamised teemad