00:27 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1854
  • RUB86.3692
Eesti uudised
lühendatud link
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
4310

Eesti toidu kuu kestab kogu septembri vältel ning on kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks. Maaeluministeerium ja Eesti Rahva Muuseum kutsuvad kõiki osalema suurel toidupärandi kogumisvõistlusel "Minu pere sünnipäevalaud eile ja täna".

TALLINN, 21. august — Sputnik. 2018. aastal tähistame ühiselt Eesti Vabariigi juubeliaastat ning septembris toimub ka Eesti toidu kuu, teatab Maaeluministeerium. Sel puhul kutsuvad Maaeluministeerium ja Eesti Rahva Muuseum (ERM) kõiki osalema suurel toidupärandi kogumisvõistlusel "Minu pere sünnipäevalaud eile ja täna".

Ees seisab leiva, köögiviljade ja õlle hinna tõus >>

"Eesti toidu kuu kestab kogu septembri vältel ning on kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks. Ühtegi sünnipäeva ei saa aga pidada korraliku peolauata ning nii sündiski Maaeluministeeriumil ja ERMil idee koguda kokku eestlaste peolaua lood ja jäädvustused. Need lood on osa meie toidukultuurist ja nende säilitamine on kingitus Eesti Vabariigile," sõnas maaeluminister Tarmo Tamm.

Eestimaa talusid külastati rohkem kui 160 000 korral
© Фото : Ирина Тихомирова

"Toit on osa meie kõigi elavast kultuuripärandist. Peolauaga seotud lood ja pildid avavad akna rahva minevikku tänapäeva üksikinimese ja pere vaatepunktist. ERMil aitab kogutav materjal uurida ja vahendada kultuuri muutumist ja järjepidevust – neid mustreid, mis saja aasta jooksul on Eesti argielule andnud ainulaadse näo," ütles ERMi teadur Anu Kannike.

Oodatakse kogumisvõistlusele fotosid sünnipäevalaudadest ja —peolistest koos andmete (aasta, koht, kelle sünnipäev) ja kommentaaridega, samuti sünnipäevatoitude ja —jookide retsepte ning kirjeldusi. Teretulnud on nii lühemad kui ka pikemad vastused.

"Kutsume oma lugusid kirja panema igas vanuses inimesi: nii neid, kes elavad Eestis, kui ka neid, kelle (ajutine) kodu on välismaal. Palun lisage vastustele oma nimi ja kontaktandmed. Ootame materjali nii paberil kui ka digiteeritud kujul. Paberfotosid võtab ERM vastu kingitusena või laenab koopiate tegemiseks," lisas Kannike.

Eesti toidu kuu ettevõtmisi külastas 75 000 inimest >>

Fotode üles laadimise ja kirjelduste lisamise kohta leiate lisainfot siit. Posti teel saab materjalid saata aadressil Eesti Rahva Muuseum, Muuseumi tee 2, 60532 Tartu. Märksõna "Sünnipäevalaud".

Parimad kaastööd saavad auhinnad, kogutud materjali põhjal koostatakse näitus. Kogumisvõistluse tähtaeg on 15. oktoober 2018.

Eesti toidu kuu raames toimunud üritusi külastas mullu ligi 75 000 inimest. 3. septembrist 7. oktoobrini kestnud Eesti toidu kuu raames korraldati enam kui 30 kodumaisele toidule pühendatud üritust ja festivali, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tänavatoidufestival üllatas põnevate maitsetega
© Sputnik / Ирина Тихомирова, Владимир Новиков

"Eesti toidu kuu on muutunud kolme aastaga vahvaks traditsiooniks, mis toob igal aastal kümneid tuhandeid inimesi kodumaisele toidule veelgi lähemale. Loodan, et Eesti toidu kuu pakkus inimestele uusi maitseid, võimaldas tervislikku toorainet varuda, kodudes uusi maitseid katsetada ning oma toiduvalikut mitmekesistada," ütles maaeluminister Tarmo Tamm.

Eesti elanikud peaksid olema moraalselt valmis leiva, köögiviljade ja õlle hinna tõusuks. Euroopa põllumehed räägivad suurema osa põllusaagi hävimisest anomaalse kuumuse ja põua tõttu, kirjutas uudisteportaali Sputnik Eesti autor kuu algul.

Vabariigi Valitsuse istungil kinnitati 20 miljoni euro eraldamine Maaelu Edendamise Sihtasutusele, et leevendada põuakahjustuste mõjusid.

Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Tagid:
peolaud, pärand, toit, fotokonkurss, ühiskond, Eesti toidu kuu, Eesti Vabariigi 100. aastapäev, Maaeluministeerium, ERM, Anu Kannike, Tarmo Tamm, Eesti

Peamised teemad