21:46 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Eesti uudised
lühendatud link
Sputnik Eesti pressikeskus (47)
14941

Neljapäeval, 23 augustil kell 11.00 toimub Sputnik Eesti pressikeskuses videosild Tallinn—Moskva, kus ajaloolased ja politoloogid arutlevad Molotov-Ribbentropi pakti allkirjastamisega seotud sündmuste tähtsust ja tagajärgi.

TALLINN, 21. august — Sputnik. 23. augustil 2018 möödub 79. aastat NSV Liidu ja Saksamaa vahelise mittekallaletungilepingu allkirjastamisest, mida tuntakse rohkem Molotov-Ribbentropi paktina. Leping allkirjastati Moskvas 23. augustil 1939.

Sputnik Eesti pressikeskuses toimub videosild Tallinn-Moskva, kus ajaloolased ja politoloogid arutlevad pakti allkirjastamisega seotud sündmuste tähtsust ja tagajärgi.

Osalejad Tallinnas:

  • Vene Föderatsiooni erakorraline ja täievoliline suursaadik Eesti Vabariigis Aleksandr Petrov;
  • politoloog, Balti riikide ajaloo uurija Vladimir Iljaševitš.

Osalejad Moskvas:

  • sõjaajaloolane, kirjanik Aleksandr Bondarenko;
  • ajalooteaduste kandidaat, Venemaa riikliku humanitaarülikooli dotsent Vadim Truhhatšov.

Mittekallaletungilepingu kohaselt kohustusid Nõukogude Liit ja Saksamaa "hoiduda igasugusest vägivallast, agressiivsest tegevusest ja rünnakutest üksteise suhtes nii eraldi kui ka koos liitlastega".

Samaaegselt lepinguga kirjutasid pooled alla ka selle salajasele lisaprotokollile, mis määratles poolte mõjusfäärid "territoriaalsete ja poliitiliste ümberkorralduste puhul". Protokolli olemasolu varjati Nõukogude Liidus 1989. aastani.

Sputnik Eesti pressikeskus >>

Paktile poliitilise ja õigusliku hinnangu andmise erikomisjon esitas NSV Liidu rahvasaadikute kongressile tõendid selle dokumendi olemasolu kohta. Kongress määras 24. detsembri 1989. a. dekreediga salajase protokolli hukka, rõhutades, et see dokument koos teiste Nõukogude-Saksamaa kokkulepetega "kaotas oma kehtivuse Saksamaa kallaletungi hetkel NSV Liidule, st 22. juunil 1941".

Ajaloolased ja poliitikud vaidlevad tänaseni, kas see dokument aitas otseselt sõja puhkemisele kaasa või aitas selle algust edasi lükata. Pakt määras suurel määral lätlaste, eestlaste, leedulaste ja lääne-ukrainlaste, valgevenelaste ja moldaavlaste saatuse.

Vaatamata Nõukogude Liidu kokkuvarisemise poolt tekitatud korrektiive nende rahvaste saatuses, määrab Molotov-Ribbentropi pakt veel tänapäevalgi paljusid Euroopa poliitilisi olusid.

Salakokkuleppe tagajärgi tuntakse tänase päevani, mis mürgitavad Venemaa ja Stalini-Hitleri protokolli mõjutatud rahvaste suhteid. Balti riikides peetakse neid sündmusi Läti, Leedu ja Eesti "annekteerimise" ning järgnenud repressioonide sissejuhatuseks.

Eestis nimetatakse kannatanuid "kommunismi ohvriteks." Selle põhjal tehakse kaugeleulatuvaid järeldusi suhetes tänapäeva Venemaaga ja etniliste venelaste staatuses Balti riikides, keda loetakse "okupantideks" või "kolonistideks".

Kommunismiohvrite memoriaali avamisele on kutsutud enam kui 500 represseeritut >>

Eesti vabariigi justiitsministeeriumi algatusel avatakse Tallinnas 23. augustil kommunismiohvrite mälestusmärk "Teekond". Samal päeval toimub konverents "Euroopa mälu ja kommunistlike režiimide kuriteod: teostamata utoopia miljonid ohvrid".

Mõlemad sündmused on ajastatud Nõukogude Liidu ja Saksamaa vahelise mittekallaletungilepingu sõlmimise päevale.

Meediagrupi Rossija Segodnja, uudisteagentuuri ja raadio Sputnik Eesti allüksuse juht Elena Cherysheva
© Sputnik / Вадим Анцупов

Registreerumise info

Oma osalemissoovist üritusel palume teatada enne 23. augusti kella 10.00 e-maili aadressile, lisades oma nime, perekonnanime, väljaande ja ametikoha. Ürituse töökeel – vene.

Sputnik Eesti pressikeskus on kaasaegse sisseseadega varustatud kompleks, mis võimaldab läbi viia erinevaid üritusi: teleotselülitustest kuni telesildadeni maailma eri linnade vahel üle maailma.

Külaliste ja ajakirjanike käsutuses on mugav 29 kohaga pressisaal ja teabe vastuvõtmiseks ning edastamiseks vajalik seadmestik. Tehnilised võimalused aitavad professionaalset ajakirjandust arendada ja soodustavad infovahetust ja —levikut.

Uudisteportaali Sputnik Eesti pressikeskuse avamine >>

Sputnik Eesti pressikeskus kutsub koostööle, pakkudes pressikonverentside läbiviimise taristut kõigi aktuaalsete siseriiklike või rahvusvaheliste teemade tarvis.

Sputnik on teabeagentuur ja raadio multimeediaesindustega kümnetes riikides. Sputnik sisaldab võrgulehti rohkem kui 30 keeles, analoog- ja digitaalraadiot, mobiilirakendusi ja kontosid sotsiaalvõrgustikes. Sputnik ööpäevaringsed uudistevood antakse eetrisse inglise, araabia, hispaania ja hiina keeles.

Teema:
Sputnik Eesti pressikeskus (47)
Tagid:
videosild, Molotov-Ribbentropi pakt, Teine maailmasõda, Jossif Stalin, Moskva, Saksamaa, Eesti, Balti riigid, Venemaa, Tallinn

Peamised teemad