13:56 30. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Eesti uudised
lühendatud link
6811

Juudikogukond avaldas nördimust seoses Kalevi-Liival asetleidnud intsidendiga, kus tundmatud kurikaelad hitlerliku terrori ohvrite mälestusmärgid täis haakristidega üle sodisid.

TALLINN, 23. august — Sputnik. Nagu kogukonna esimehe Alla Jakobsoni Facebookis ilmunud avalduses öeldakse, on Eesti alati suhtunud suure austusega hukkunute mälestusse, sõltumata rahvusest. Seetõttu on memoriaali ilmselt rüvetanud need, kes Eestit vihkavad.

"Ma olen vapustatud ja solvunud. Ma ei saa nimetada inimesteks neid, kes niisuguse julmuse ja vihkamisega suhtuvad süütute ohvrite mälestusse," märkis Jakobson, lisades, et kõne all on tõenäoliselt provokatsioon, mis oli ajastatud Eesti taasiseseisvumise aastapäevale.

Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov asetas lilled Teises maailmasõjas langenute monumendile
© Sputnik / Владимир Барсегян

Ta avaldas lootust, et politsei tabab need, kes selle taga seisavad.

"See, et Eestis leidub inimesi, kes ajalugu ei mõista ega varjagi oma vaimustust fašismist, näitab, et ajalootundides kas ei ole holokaustist räägitud või on selle olemust moonutatud. Kui me ei kõnele tõtt kõige süngematest lehekülgedest oma ajaloos, missugune tulevik meid siis ees ootab?" öeldakse Alla Jakobsoni avalduses.

Kurikaelad sodisid Harjumaal Kalevi-Liiva kalmistul haakristidega üle Saksamaa okupatsiooni päevil Eestis hitlerliku terrori ohvriteks langenud juutidele ja mustlastele püstitatud mälestussambad. Tundmatud isikud olid lõhkunud ka lillepotid, lilled välja kiskunud, küünlad puruks tallanud ja joonistanud teatetahvli. Teise maailmasõja ajal mõrvasid sakslased ja eestlastest kollaborandid Kalevi-Liival aastail 1942–1943 massiliselt Kesk-Euroopa riikidest kohaleveetud juute.

Saksamaa: lõpetage NSV Liidu panuse moonutamine fašismivastases võitluses>>

Ühtekokku hukati seal 3000 kuni 6000 inimest.

Teisest maailmasõjast osavõtnuile ja ohvritele pühendatud mälestusmärkide rüvetamised on Eestis küllaltki sagedased. Venemaa välisministeerium juhib pidevalt Euroopa tähelepanu mõnede riikide, sealhulgas Eesti katsetele "neonatslike ilmingute osas silmi sulgeda, süstemaatilistele vandalismiaktidele Teise maailmasõja aegu meenutavate mälestusmärkide ja kalmude suhtes."

Tagid:
memoriaal, kalmistu, juudikogukond, Alla Jakobson, Kalevi-Liiva, Eesti

Peamised teemad