01:45 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Eesti uudised
lühendatud link
23 0 0

Ratas kohtub Vilniuses koos Läti ja Leedu ametikaaslasega Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahuga.

TALLINN, 24. august — Sputnik. Peaminister Jüri Ratas, Leedu peaminister Saulius Skvernelis ja Läti peaminister Māris Kučinskis kohtuvad täna Vilniuses Iisraeli valitsusjuht Benjamin Netanyahuga, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Peaministrid arutavad Iisraeli ja Euroopa Liidu suhteid, julgeolekuolukorda Lähis-Idas ja Läänemere piirkonnas ning võitlust terrorismiga ja küberkaitse koostööd. Töölõunal räägivad Iisraeli, Leedu, Läti ja Eesti valitsusjuhid transatlantilistest suhetest.

Pärast kohtumist suunduvad peaministrid Ratas, Skvernelis ja Kučinskis Kaunasesse mitteametlikule kohtumisele.

USA rahvusliku julgeoleku nõunik saabus Iisraeli>>

Peaminister Ratas on tagasi Eestis laupäeval 25. augustil õhtul.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, teatas mai alguses USA president Donald Trump USA lahkumisest tema sõnul "vigasest" rahvusvahelisest tuumaleppest Iraaniga ning kinnitas, et Ühendriigid taaskehtestavad sanktsioonid islamivabariigi vastu.

"Iraani tuumalepe on oma olemuselt vigane," ütles Trump telepöördumises Valgest Majast. "Ma teatan täna, et Ühendriigid taanduvad Iraani tuumaleppest." Trump nimetas Teherani maailma juhtivaks terrorismi sponsoriks.

USA liitlane Lähis-Idas – Iisrael – on ootuspäraselt Trumpi otsust toetanud, samal ajal kui Euroopas olevate liitlaste reageering oli pigem vastupidine.

USA kehtestas Iraani suhtes esimese osa sanktsioonidest>>

Nii teatas Prantsusmaa president, et Prantsusmaal, Saksamaal ja Suurbritannia on USA presidendi niisuguse sammu puhul väga kahju.

Trumpi otsuse mõistis hukka ka Euroopa diplomaatia juht Federica Mogherini.

"Kuni Iraan täidab jätkuvalt oma tuumategevusega seoses võetud kohustusi, nagu ta seni on teinud, jääb ka Euroopa Liit kindlaks tuumaleppe täielikule ja tõhusale jõustamisele," vahendati mai alguses pressiteates tema sõnu.

Mogherini nimetas Iraaniga sõlmitud tuumakokkulepet viimase kahekümne aasta diplomaatilise töö kulminatsiooniks.

Mogherini ning Briti, Prantsuse ja Saksa välisminister tõotasid ka 6. augustil avalduses astuda samme Euroopa ettevõtete kaitseks ja lubasid töötada Iraaniga "efektiivsete finantskanalite" avatuks jätmise nimel.

Iraan ja läbirääkimiste rahvusvaheliste vahendajate kuuik (Venemaa, USA, Hiina RV ning Euroopa kolmikuna Suurbritannia, Prantsusmaa ja Saksamaa) saavutasid 14. juulil 2015. aastal ajaloolise kokkuleppe Iraani tuumaprogrammi aastatepikkuse probleemi lahendamiseks: võeti vastu ühine kõikehõlmav tegevuskava (JCPOA), mille täitmine vabastab Iraani ÜRO Julgeolekunõukogu, USA ja Euroopa Liidu poolt kehtestatud majanduslikest ja rahanduslikest sanktsioonidest.

Tagid:
Benjamin Netanyahu, Jüri Ratas, Euroopa Liit, Iisrael, Leedu, Läti, Eesti

Peamised teemad