16:12 13. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1137
  • RUB70.0885
Mereväelased lõhkasid Balticconnectori trassilt leitud lennukipommi

Mereväelased lõhkasid Balticconnectori trassilt leitud lennukipommi

© AP Photo / Estonian Navy
Eesti uudised
lühendatud link
2810

Lahepere lahest põhja suunas paiknenud lõhkekeha sarnane ese avastati esmalt AS Eleringi allhankepartnerite poolt teostatud trassiuuringu tulemusena

TALLINN, 28. august — Sputnik. Esmaspäeval, 27. augustil tegid mereväe miinituukrid Balticconnectori trassil veealuse lõhkamistöö tulemusena kahjutuks üle 40 meetri sügavusel asunud lennukipommi, et Eestit ja Soomet ühendava gaasitoru ehitustööd saaksid jätkuda, teatab kaitseväe peastaap.

"Sellistel sügavustel töötades pöörame erilist tähelepanu ohutusele, nii olid ka täna kogenud miinituukritele operatsioonialal toeks allveearst ning spetsiaalne barokamber, mille sarnast mujal Eestis ei leidu," ütles mereväe tuukrigrupi ülem vanemleitnant Priit Kaasikmäe.

Lahepere lahest põhja suunas paiknenud lõhkekeha sarnane ese avastati esmalt AS Eleringi allhankepartnerite poolt teostatud trassiuuringu tulemusena. Miinituukrite hinnangul oli tegemist ligi 50-kilogrammise lennukipommiga, mis vajas kahjutuks tegemist. Lõhkamistöödel osales ka staabi- ja toetuslaev Wambola, mis oli kohaldatud mobiilseks miinituukrite tööjaamaks.

Kaitseväe juhtkond arutas Saaremaal mere- ja rannikukaitset>>

Tänavu juunikuus lõhkasid mereväe miinituukrid Balticconnectori aladelt kaks meremiini. Samuti kontrollisid mereväelased möödunud aasta lõpus gaasitoru planeeritaval trassil ligi kümmet ajaloolise lõhkekeha sarnast objekti. Seni avastatud ohtlikud lõhkekehad on mereväe miinijahtijate ning miinituukrite poolt kahjutuks tehtud.

Merevägi teeb pidevat koostööd veeteede ametiga, keskkonnaametiga ning politsei- ja piirivalveametiga, et veealuseid lõhkamistöid läbi viies võimalikult vähe elanikkonda häirida ja arvestada looduskeskkonnaga.

Alates Eesti mereväe taasloomisest on riigi merealadelt leitud ja kahjutuks tehtud üle 1250 lõhkekeha, milleks on peamiselt osutunud maailmasõdade vältel veesatud ja vette sattunud meremiinid, torpeedod ja lennukipommid.

Balticconnector on Eesti ja Soome gaasivõrke ühendav 150 kilomeetrine maagaasitoru, mille kogupikkusest üle poole paikneb mere põhjas ning mis ehitatakse valmis aastaks 2020.

Tagid:
merevägi, Wambola, Elering, kaitsevägi, Läänemere, Soome, Eesti

Peamised teemad