17:34 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Eesti uudised
lühendatud link
Kaitseväe peastaabi major Deniss Metsavasi vahistamine (11)
21320

Esmaspäeval, 3. septembril pidas kaitsepolitsei riigireetmises kahtlustatavana kinni kaks meest, Deniss Metsavasi ja Pjotr Volini.

TALLINN, 5. september — Sputnik. Harju maakohus võttis riigiprokuratuuri taotluse alusel vahi alla kaks meest, keda on alust kahtlustada riigireetmises, üks neist töötas väidetava kuriteo toimepanemise ajal kaitseväes.

Riigi peaprokurör Lavly Perling avaldas pressikonverentsil, et üks kahtlustatavatest on major Deniss Metsavas (s 1980), kes kuriteo toimepanemise ajal töötas Kaitseväe peastaabis. Teine on Metsavase isa Pjotr Volin (s 1953). Mõlemad on Eesti Vabariigi kodanikud.

Valitsus võttis Dresseni abikaasalt Eesti kodakondsuse>>

Kahtlustuse järgi edastasid mehed Eesti riigisaladusi ja salastatud välisteavet Venemaa Relvajõudude Kindralstaabi Luurepeavalitsusele. Juurdepääs riigisaladusele oli Metsavasel, kuid neid edastasid mõlemad.

Edastatud on nii riigisiseseid kui ka välisteavet sisaldavaid dokumente. Menetlus on kestnud praeguseks vaid mõned päevad ja uurimise huvides saab öelda vähe. On teada, et kuriteod on toime pandud vähemalt viie aasta jooksul kuni vahi alla võtmiseni 3. septembril.

Taavi Aas: Raivo Aegi ajal töötas kapos nii spioone kui korruptante>>

Kaitsepolitsei ameti peadirektor Arnold Sinisalu sõnul oli kahtlustatavate tabamine võimalik tänu koostööle kaitseväega.

Kaitseväe juhataja kindral Riho Terrase sõnul on riigikaitsesse löödud oluline haav. Major Metsavas teenis alates 2000. aastast tegevteenistuses ja suutis endast jätta mulje kui pädevast ja pühendunud ohvitserist. Terrase sõnul oli tegu siiski reeturiga ja kogu kaitseväe inimestele on see emotsionaalne löök.

Menetlust juhib prokurör Inna Ombler.

Kaitseministri korraldusel on loodud komisjon, mis hakkab uurima, kuidas kiiresti augud lappida.

Riigi peaprokurör Lavly Perling ütles pressikonverentsil, et riigivastaste kuritegude avastamisel ja menetlemisel on välja kujunenud hea praktika, mis tagab süüdlaste kohtu ette viimise ja süüdi mõistmise. Võtmeroll avastamisel on kaitsepolitseil.

Peaminister Jüri Ratase kommentaar riigireetmise kahtlustusele

"Kahe Eesti kodaniku kinnipidamine riigireetmises kahtlustatavatena on sügavalt häiriv juhtum. Riigireetmine on üks rängemaid kuritegusid, sest salaja ja vaenulikult tegutsedes on petetud kõigi Eestimaa inimeste ning meie liitlaste usaldust.

Riigireetmise avastamine on kahtlemata Eesti vastuluure ning teiste pädevate asutuste tõsise ja professionaalse töö tulemus. Tänane uudis on üheselt mõistetav sõnum — igale süüdlasele jõutakse ükskord jälile ning iga selline tegu saab karistatud.

Eesti riigile tekitatud kahju väljaselgitamine seisab alles ees. Ma tänan kaitsepolitseiametit, kaitseväe juhtkonda ja prokuratuuri senise hea töö eest ning soovin neile ja teistele asutustele jõudu juhtumiga edasi tegelemisel. Alles pärast kõigi üksikasjade väljaselgitamist saame lõplikke järeldusi teha.

Eesti on valinud läbipaistva tee, kus vaenulike riikide ja eriteenistuste kasuks töötamise juhtumid avalikustatakse. See on kohati raske ja valus, kuid kinnitab meie ühiskonna tugevust, võimekust ning küpsust otsustavalt tegutseda."

Teema:
Kaitseväe peastaabi major Deniss Metsavasi vahistamine (11)
Tagid:
KaPo, kaitsevägi, Inna Ombler, reetur, Pjotr Volin, Deniss Metsavas, Arnold Sinisalu, Lavly Perling, Riho Terras, Eesti

Peamised teemad