02:27 31. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Eesti uudised
lühendatud link
Kaitseväe peastaabi major Deniss Metsavasi vahistamine (11)
18211

Riigireetmises kahtlustatav Deniss Metsavas läbis julgeolekukontrollid ka ajal, mil ta väidetavalt Vene eriteenistustele infot andis. Kaitseväe juhataja Riho Terras ütles, et kaitseväe juhtkond on juhtunust parasjagu šokis.

TALLINN, 6. september — Sputnik. Kaitsepolitsei peadirektori asetäitja Martin Arpo ütles kolmapäeval ETV saates "Esimene stuudio", et riigisaladusele juurdepääsuloa eelduseks olev julgeolekukontroll ei ole kunagi sada protsenti riigireetjat välistav meede, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Arpo vastas jaatavalt küsimusele, kas riigireetmises kahtlustatav Deniss Metsavas läbis julgeolekukontrollid ka ajal, mil ta väidetavalt Vene eriteenistustele infot andis. Stuudio teine külaline, kaitseväe juhataja Riho Terras ütles, et kaitseväe juhtkond on juhtunust parasjagu šokis.

 "On ikka kaabakas! Kahepalgelisus on hämmastav. Mina ei oska inimese pähe vaadata," vastas kaitseväe juhataja Riho Terras küsimusele, mis tundega ta vaatab praegu Deniss Metsavase varasemaid patriootlikke sõnavõtte.

Arpo selgitas saates, et seaduses väga täpselt kirjas, mis on asjaolud, mis välistavad juurdepääsu riigisaladusele ja mis võivad välistada. Viimase puhul on kaitsepolitseil kaalutlusõigus. Asja teeb tema sõnul keeruliseks veel see, et kõik on kohtus vaidlustatav.

"Kui seaduses loetletud välistavaid asjaolusid ei esine ja on ainult kaalutavad asjaolud, on võimalik minna kohtusse vaidlema, kas asjaolud on piisavalt tõsised," sõnas Arpo.

Kaitseminister: erakordselt kahetsusväärne juhtum >>

"Aga veelkord — need alused, mille põhjal on võimalik julgeolekukontrollis riigisaladuse juurdepääsuloa andmisest keelduda, on seaduses selgelt loetletud ja meil ei ole võimalik improviseerida ega kõhutunde põhjal otsustada," rõhutas ta.

Esmaspäeval pidas kaitsepolitsei riigireetmises kahtlustatavana kinni kaks meest, Deniss Metsavasi ja Pjotr Volini. Kuriteo toimepanemise ajal töötas Metsavas Kaitseväe peastaabis, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Riigi peaprokurör Lavly Perling avaldas pressikonverentsil, et üks kahtlustatavatest on major Deniss Metsavas (s 1980), kes kuriteo toimepanemise ajal töötas Kaitseväe peastaabis. Teine on Metsavase isa Pjotr Volin (s 1953). Mõlemad on Eesti Vabariigi kodanikud.

Kahtlustuse järgi edastasid mehed Eesti riigisaladusi ja salastatud välisteavet Venemaa Relvajõudude Kindralstaabi Luurepeavalitsusele. Juurdepääs riigisaladusele oli Metsavasel, kuid neid edastasid mõlemad.

Edastatud on nii riigisiseseid kui ka välisteavet sisaldavaid dokumente. Menetlus on kestnud praeguseks vaid mõned päevad ja uurimise huvides saab öelda vähe. On teada, et kuriteod on toime pandud vähemalt viie aasta jooksul kuni vahi alla võtmiseni 3. septembril.

Riigiprokuratuur kahtlustab kaht meest riigireetmises >>

Kaitseminister Jüri Luik teatas, et loob kolmapäeval komisjoni, mille eesmärk on tuvastada tekitatud kahju ulatus, meetmed selle kahju vähendamiseks ja tulevaste riskide maandamiseks. Komisjoni hakkab juhtima kaitseministeeriumi kantsler Kristjan Prikk.

Menetlust juhib prokurör Inna Ombler.

Teema:
Kaitseväe peastaabi major Deniss Metsavasi vahistamine (11)
Tagid:
riigireetmine, kinnipidamine, Eesti kaitsevägi, kaitsepolitsei, KaPo, Pjotr Volin, Deniss Metsavas, Riho Terras, Eesti

Peamised teemad