06:36 05. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Eesti uudised
lühendatud link
Kaitseväe peastaabi major Deniss Metsavasi vahistamine (11)
58 0 0

Justiitsminister Urmas Reinsalu saatis neljapäeval riigikogu õiguskomisjonile kirja, milles teeb ettepaneku täiendada menetluses olevat riigireetmist tõkestavat seadust sättega, et Eesti Vabariigi naturalisatsiooni korras omistatud kodakondsus võetakse ära isikult, kes on toime pannud riigireetmise või osaleb terroristlikus tegevuses.

TALLINN, 6. september — Sputnik. Justiitsminister Urmas Reinsalu sõnul peab edaspidi olema riigivastase kuriteona karistatav Eesti Vabariigi vastase suhte pidamine välisriigiga eesmärgiga panna toime riigivastane kuritegu ning samuti Eesti Vabariigi julgeoleku vastu suunatud tegevus, teatas Justiitsministeerium.

Riho Terras riigireeturist: on ikka kaabakas! >>

Nende sätete alusel tekib Eesti Vabariigil reaalne õiguslik võimalus sanktsioneerida välisriigi ülesandel nii avaliku sensitiivse info kogujaid, mõjuagente kui riigireetmise kavandajaid.

Reinsalu hinnangul on see elementaarne, et isikutelt, kes on kodakondsuse saamisel andnud vande Eesti Vabariigile ja reedavad seda vannet, võetakse kodakondsus ära. Kodakondsust ei saa ära võtta isikult, kes on omandanud Eesti kodakondsuse sünniga.

Vabariigi Valitsus on esitanud riigikogule riigivastaste kuritegude kataloogi avardava seaduse eelnõu.

Peaminister Jüri Ratas ja kaitseminister Jüri Luik teatasid neljapäeval valitsuse pressikonverentsil, et viimast riigireetmise juhtumit ei tasu vaadelda Eestis elavatel rahvustel vahet tehes, kirjuatas ERR.

Kaitseväe peastaabi major Deniss Metsavasi vahistamine >>

"Riigireetmine on ränk kuritegu, aga me ei tohiks minna rahvuslikule pinnale. Riigireetmise määravad konkreetsed isikuomadused. Meil on teise keelega kaitseväelasi ja politseinike, kes on ustavad Eestile. Kõik Eesti inimesed on meie inimesed," ütles Ratas valitsuse pressikonverentsil.

Kapo
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Me usaldame oma kaitseväe ohvitsere ei tee järeldusi rahvuste pinnal, see on lubamatu. Aga kui keegi asub riigireetmise teele, siis ta leitakse üles," ütles Luik.

Uudisteportaal Sputnik Eesti teatas varem, kaitsepolitseiamet, riigiprokuratuur ja kaitsevägi andsid kolmapäeval, 5. septembril teada, et prokuratuuri taotlusel on Harju maakohus võtnud vahi alla major Deniss Metsavase ja tema isa Pjotr Volini, neid kahtlustatakse riigireetmises. Mõlemad on Eesti Vabariigi kodanikud.

Kahtlustuse järgi edastasid mehed Eesti riigisaladusi ja salastatud välisteavet Venemaa Relvajõudude Kindralstaabi Luurepeavalitsusele. Juurdepääs riigisaladusele oli Metsavasel, kuid neid edastasid mõlemad.

Edastatud on nii riigisiseseid kui ka välisteavet sisaldavaid dokumente. Menetlus on kestnud praeguseks vaid mõned päevad ja uurimise huvides saab öelda vähe. On teada, et kuriteod on toime pandud vähemalt viie aasta jooksul kuni vahi alla võtmiseni 3. septembril. Menetlust juhib prokurör Inna Ombler.

Kaitseminister: erakordselt kahetsusväärne juhtum >>

Kaitseminister Jüri Luik teatas, et loob kolmapäeval komisjoni, mille eesmärk on tuvastada tekitatud kahju ulatus, meetmed selle kahju vähendamiseks ja tulevaste riskide maandamiseks. Komisjoni hakkab juhtima kaitseministeeriumi kantsler Kristjan Prikk.

Teema:
Kaitseväe peastaabi major Deniss Metsavasi vahistamine (11)
Tagid:
kuritegu, kodakondsus, riigireetmine, Eesti kaitsevägi, Justiitsministeerium, Deniss Metsavas, Urmas Reinsalu, Eesti

Peamised teemad