13:28 13. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1137
  • RUB70.0885
Siseminister Andres Anvelt

Anvelt lubaks sisserännet valdkonniti

© Sputnik / Евгений Ашихмин
Eesti uudised
lühendatud link
2510

Siseminister Andres Anvelti hinnangul leevendaks tööjõuturu muresid selline lahendus, et ametiühingud ja tööandjad lepivad omavahel kokku sektoripõhises keskmises palgas ja sektoripõhistes kvootides.

TALLINN, 11. sept — Sputnik. Anvelti hinnangul tuleb igasuguse võõrtööjõu kaasamist muutva poliitika puhul esmajärjekorras kaaluda, kuidas see mõjutab Eesti oma inimeste positsioone tööturul, palkade dünaamikat ja hõivatust, vahendas Pealinn viitega BNS-le Postimeest.

"Esmalt tuleb rahuldada just sisese tööjõuturu vajadusi ja kui sellest ei piisa, siis vaadata väljapoole," ütles ta. Anvelt tunnistab, et praegune sisserändekvoot on paindlikkusest kaugel.

Sisseränne ületas väljarännet kolmandat aastat järjest >>

Kaubandus-tööstuskoja juhi Mait Paltsi hinnangul on valitsuse jäikus kvoodi küsimuses seotud ühiskonna hoiakutega ning poliitikute hirmuga astuda samme, mis lubaksid välistööjõudu rohkem sisse tuua. "Samuti ei soovita harida valijat mõistma, et tööjõupuudusest tulenevad probleemid takistavad otseselt Eesti arengut tervikuna."

Paltsi teada puudub koalitsiooni liikmete vahel selles küsimuses üksmeel ja seepärast kardab ta, et teemat ei ole enne valimisi võimalik valitsuses isegi mitte arutada.

Siseminister Andres Anvelt
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Rahvusvahelisest uuringust, milles osales 366 139 töötajat ja 6180 värbamiskonsultanti 197-st erinevast riigist, selgus, et kolmveerand kõrgharidusega tööjõust ihkab välismaale ning riik, kus maailma talendid enim töötada sooviksid, on USA. Eesti ei ole oma edetabelikohta nelja aastaga parandanud.

Kõige enam pakuvad Eesti inimestele huvi Soome, Ameerika Ühendriigid, Rootsi, Suurbritannia, Norra, Saksamaa, Hispaania, Austraalia, Holland ja Kanada, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti juuni lõpus.

Eesti Pangaliidu korraldatud arutelul osalenud eksperdid nõustusid Eesti inimarengu aruande peamise järeldusega, mille kohaselt ei jää ilma sisserändeta Eesti rahvaarv püsima, teatas Eesti Pangaliit, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti märtsis.

Kui praegused demograafilised trendid jätkuvad, on Eestis sajandi lõpuks 800 000 elanikku. Arutelul tõdesid pankade analüütikud, et majandusarengu seisukohalt on vaja jõuda kiirele otsusele, kas tahame rännet Eestile kasulikult juhtida või üksnes reageerime isekujunevale sisserändele.

Tallinnas luuakse välistöölistele teenuskeskus >>

2018. aasta sisserände piirarv on 1315 inimest. Aprillikuu seisuga on välja antud 734 elamisluba kolmandate riikide kodanikele. Menetluses on 678 taotlust, mis lähevad piirarvu alla, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
tööturg, sisseränne, siseministeerium, Andres Anvelt, Eesti

Peamised teemad