06:26 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Eesti uudised
lühendatud link
41785

Uue kodanikualgatuse "Neutraalne Eesti" autorid tahavad lõpetada vastasseisu Venemaaga, "elada sümbioosis" kohalike venelastega ja kõikide riikidega ilma igasuguste sanktsioonideta rahulikult kaubelda.

TALLINN, 12. september — Sputnik, Oleg Leontjev. Välisvägede Eestis kohalviibimine väidetavalt "potentsiaalse idapoolse ohu ohjeldamiseks" ja igavene vastasseis Venemaaga ei ole sugugi kõigile vabariigi kodanikele meeltmööda. Eesti ühiskonnaaktivistid on välja tulnud kodanikualgatusega "Neutraalne Eesti", mis tahab muuta riigi täiesti neutraalseks.

"Neutraalse Eesti" kontseptsiooni üksikasjadega saab tutvuda ülemaailmse veebivõrgu samanimelisel kodulehel. Selle autorite sõnul otsivad nad käesoleval ajal vabatahtlikke, kes võiksid aidata kodulehe vene keelde tõlkida.

"Neutraalne Eesti" kinnitab oma kodulehel sotsiaalvõrgustikus, et kujutab endast Eesti elanike kodanikuühendust, kes propageerib Eesti erapooletuse ideed ja kavatseb kaasa aidata selle "pikas perspektiivis" elluviimisele.

"Meil ei ole ühtki ametlikku liiget ja ometi oleme me kõikjal üle Eestimaa," nendivad "neutraalid" eneseirooniaga.

Nad põhjendavad oma soovi Eesti neutraalseks muuta "väsimusega pidevast hirmust Venemaa ees ja tema peale haukumisest. Meid on ära tüüdanud pidevad sise- või välisvaenlaste otsingud," kirjutavad nad tundeliselt.

Balti regioon on muutumas Euroopa kuumimaks punktiks >>

"Me oleme tüdinenud, et meie poliitikud on meie suud sini-must-valgega kinni sidunud ja meil ei tohi isegi olla alternatiivset mõttemaailma- sest muidu oled sa venemeelne! Me ei ole venemeelsed! Me oleme Neutraalse Eesti meelsed!" kinnitavad uue kodanikualgatuse loojad.

Tuumarelv kui Eesti vabaduse tagatis

Kuivõrd, nagu "neutraalsed" tunnistavad, Eestil endal piisavat jõudu ei ole, et võimaliku sõjalise konflikti tingimustes oma sõltumatust säilitada, tuleb tingimata mõelda meetodile, mis sunib potentsiaalseid agressoreid tema suveräänsust austama.

Eesti omalaadse "oskusteabena" soovitavad nad potentsiaalsetele konfliktiosalistele paigutada Eesti territooriumile oma tuumarelv. Niiviisi tähendaks igasugune kallaletung Eestile "neutraalide" meelest automaatselt Kolmanda maailmasõja algust, millele mõistagi ükski suurriik väikese Eestimaa nimel välja ei lähe.

Neutraliteet peab lisaks sellele kindlustama Eesti majandusliku õitsengu, on kontseptsiooni autorid veendunud. Sest sanktsioonidepõhist vastasseisu vältides saavad Eestile avatuks mõlemad turud.

Brüssel kavatseb Moskvaga dollari saatuse osas läbi rääkida >>

Pealegi, kinnitavad nad, tänu "tuumaneutraliteedile" ei tule Eestil enam raisata raha kaitsekulutustele, tänu millele säästetakse edaspidi sadu miljoneid eurosid. Selle raha kavatsevad "neutraalid" suunata hariduse, tervisekaitse ja sotsiaalhoolekande valdkonda.

Sümbioos venelastega
Balti kett, 23. augustil 1989
© Sputnik / Юрий Абрамочкин

"Neutraalid" tahavad ka otsustaavalt lõpu teha küsimusele "Vene ohust". "Meil elavad maailma harituimad venelased. See on meie suurim kasutamata ja väärtustamata ressurss," leiavad nad.

Uue kontseptsiooni autorid soovitavad julgelt "propageerida" kohalike venelaste suhtlemist oma suure kodumaaga – Venemaaga. "Me ei saa enam elada tülis meie venelastega. Siis elagem sümbioosis ja andkem neile võimalus ennast venelasena tunda!" kutsuvad "neutraalid" üles.

Puudutades Eesti jaoks päevakajalist sisserände küsimust, soovitavad nad Eestil endal valida, keda siia vastu võtta ja keda mitte. "Me ei ole rassistid, küll aga on ei tohi keegi meile midagi ette kirjutada," kirjutavad neutraliteedi pooldajad.

"Neutraalide" anonüümsus avaneb valimisteks

Kartes ühiskonna vastuseisu tõttu tagakiusamist, püüavad "neutraalid" esialgu oma anonüümsust säilitada ja tagavad selle igale nende algatusega liitujale.

"Järgmistel valimistel teavad meid kõik," kinnitavad kodanikuaktivistid.

Mis aga ühiskondlikele liikumistele sugugi omane ei ole – "neutraalid" ei palu mitte mingisugust rahalist toetust. Kaasatundjatel soovitatakse lihtsalt "Neutraalse Eesti" veebilehte ja riigi neutraliteedi vajalikkuse ideed ühiskonnas "edendada".

Tagid:
majandus, sanktsioonid, sümbioos, erapooletu, russofoobia, poliitika, kodanikualgatus, Neutraalne Eesti, Venemaa, Eesti

Peamised teemad