12:54 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Eesti uudised
lühendatud link
5410

Kaitseminister Jüri Luik vastas Riigikogu liikmete Peeter Ernitsa, Toomas Väinaste, Heimar Lengi, Marika Tuus-Lauli, Enn Eesmaa, Oudekki Loone ja Henn Põlluaasa 22. augustil esitatud arupärimisele Vene mõjuagentide kohta Riigikogus ja Vabariigi Valitsuses.

TALLINN, 17. september — Sputnik. Arupärijad soovisid teada, kas Välisluureameti peadirektori väide, et tema ametkond on tuvastanud "poliitikute" võrgustiku, kes on Vene mõjuagendid ja teevad seda, mida Kreml käsib vastab tõele, teatas Riigikogu pressiteenistus.

Luik ütles, et Välisluureameti peadirektor rääkis nii 20. juulil 2018 Aspeni julgeolekufoorumil kui ka 24. juulil Eesti Päevalehes ilmunud artiklis selgelt ja ühemõtteliselt Lääne-Euroopast, tegemata ühtegi viidet Riigikogule või Vabariigi Valitsusele.

Mikk Marran teab Kremli plaanidest rohkem kui Kreml ise >>

"Jutt käib esinemisest, mis toimus vestluspaneeli kujul ja mis käsitles Venemaa erinevaid agressiivseid meetodeid suhetes välismaailmaga. Lisaks sõjalistele vahenditele nimetab Mikk Marran oma kõnes ka mõjuagentide kasutamist. See on Vene riigi üks tunnustatud töömeetodeid, kus teises ühiskonnas mõjukaid isikuid kasutatakse ära vastava riigi nõrgendamiseks ja Venemaa seisukohtade pealesurumiseks," ütles Luik.

Venemaa välisministeeriumi hoone
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Kaitseminister selgitas, et laias laastus jagatakse mõjuagendid kolmeks. On isikud, kes saavad Vene valitsusasutustelt otseseid ülesandeid. On need, kes teevad seda majandusliku kasu või poliitilise edu nimel, aga ei saa otseseid korraldusi. Ja siis on need, keda võib nimetada kasulikeks idiootideks, kes lihtsalt korrutavad agressiivseid seisukohti, sest nad satuvad nendesse uskuma.

Luik rõhutas, et peadirektor Marran esines spetsialistide ees. Ta rääkis meetoditest, ta ei nimetanud ühegi riigi ühegi poliitiku nime. Mõjutusagentide teemat leiab ajakirjadest ja ettekannetest, see pole uus.

"Arupärijad on võtnud kõnest mõned elemendid ja proovinud mõttemängu korras tuvastada, kas Eesti Riigikogus ja valitsuses on Venemaa mõjuagente. Kõik need nimed, järeldused kuuluvad arupärijatele. Ma saan aru, põhiliselt Peeter Ernitsale," ütles Luik. Ta toonitas, et kõik see on täielik spekulatsioon ja tal pole alust ega kompetentsi seda kommenteerida.

Luik selgitas, et Eesti välisluureamet ei tegele luuramisega Eestis ehk teisiti öeldes vastuluurega, mistõttu konkreetne väide ei saa mingil viisil käia Eesti kohta.

Eesti luurejuht avalikustas Kremli "mõjuagentide" eesmärgid >>

"Vastuluuret Eesti Vabariigis teostab Kaitsepolitseiamet, Välisluureamet teostab vastuluuret üksnes oma teenistujate, koostööle kaasatud isikute ja oma valduste kaitseks. Seega ei saa Välisluureametil olla andmeid Eesti poliitikutest mõjuagentide kohta ja Välisluureameti peadirektor pole seda ka kordagi väitnud."

"Teie osundatud tekst ei puuduta Eestit, vaid Lääne-Euroopat, sellest on peadirektori ettekannet tervikuna lugedes võimalik ka selgelt aru saada," ütles Luik.

Nagu uudisteportaal Sputnik Eesti kirjutas, ütles Eesti välisluureameti peadirektor Mikk Marran juuli lõpus Aspenis (USA) julgeolekufoorumil esinedes, et tema riigi avaliku elu tegelaste, ajakirjanike, diplomaatide, ärimeeste ja poliitikute hulgas võib olla Venemaa "mõjuagente".

Marran keeldus nimetamast konkreetsete inimeste nimesid, kes Eesti luureameti kahtluse alla on sattunud.

"Eesti julgeoleku huvides on, et Kremli mõjutustegevus meie liitlaste seas ei oleks edukas. Me peame juhtima lääneriikide luureteenistuste ja avalikkuse tähelepanu sellele teemale," rääkis Marran hiljem Postimehele antud usutluses. Ta ütles, et välisluureamet on korduvalt juhtinud tähelepanu Venemaa mõjutustegevusele Euroopas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Vene välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova kommenteeris Eesti välisluureameti juhi Mikk Marrani avaldust "Kremli mõjuagentidest" Eestis.

Avaldused "Kremli agentidest" ja "Moskva mõjutustegevusest" on oma riigi probleemidelt tähelepanu kõrvalejuhtimisele suunatud spekulatsioonid, ütles Maria Zahharova iganädalasel briifingul Moskvas.

"Kõigi nende spekulatsioonidega "Moskva mõjutustegevusest" püüavad valitsevad ringkonnad, sealhulgas Eestis, juhtida tähelepanu kõrvale oma probleemidelt," ütles diplomaat, nimetades Eesti eriteenistuse juhi avameelitsemist sooviks halvustada mistahes Venemaaga konstruktiivseid suhteid pooldavaid jõude.

Vene välisministeeriumi pressiesindaja lisas, et mõnede Eesti poliitikute Venemaa saatkonda riigi siseasjadesse sekkumises süüdistavad avaldused kriitiliste märkuste eest Waffen-SS Eesti veteranide kogumise pärast Sinimäel tekitavad nördimust. Zahharova sõnul on see üritus "Eestis juba tavapäraseks ja rutiinseks muutunud natsismi käsilaste avaliku ülistamise järjekordne näide".

Waffen-SS kokkutulekud — Eesti "uhkus" ja häbi >>

Moskva on korduvalt eitanud ning nimetanud paljasõnalisteks süüdistusi, et Venemaa püüab väidetavalt teistele riikide siseasjadesse sekkuda.

Tagid:
poliitika, arupärimine, mõjuagent, Eesti Välisluureamet, valitsus, Riigikogu, kaitseministeerium, Mikk Marran, Jüri Luik, Venemaa, Lääne-Euroopa, Eesti

Peamised teemad