05:43 11. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1077
  • RUB70.4627
Tallinnas mälestati hukkunud soomuslaeva Russalka meremehi

Tallinnas mälestati hukkunud soomuslaeva "Russalka" meremehi

© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti uudised
lühendatud link
5220

Tallinnas toimus Venemaa soomuslaeva "Russalka" hukkumise 125. aastapäevale pühendatud tseremoonia. Mereväe veteranid ja Venemaa diplomaadid panid monumendile pärgi.

TALLINN, 19. september — Sputnik, Julia Kalinina. Meresõidu ajalugu on täis traagilisi lehekülgi ja Venemaa laevastik pole selles osas erand. Traagiline õnnetus tabas ka soomuslaeva "Russalka", mis hukkus tormis koos kogu meeskonnaga septembris 1893, olles teel Revelist (nagu tol ajal nimetati Vene impeeriumis Tallinna) Gelsingforssi (nüüdne Soome pealinn Helsinki).

Возложение венков к памятнику броненосцу Русалка
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tallinnas mälestati hukkunud soomuslaeva "Russalka" meremehi

Kolmapäeva, 19. septembri hommikul kogunesid Tallinnas Kadriorus soomuslaeva ausamba juurde laevastiku veteranide klubi, ühenduse "Merevendlus" liikmed ja Venemaa Eesti suursaatkonna diplomaadid, eesotsas Aleksandr Petrovi, Venemaa Föderatsiooni erakorralise ja täievolilise suursaadikuga Eesti Vabariigis.

Kogunenud pani pärjad hukkunud vene meremeeste ristiga inglit kujutava mälestusmärgi jalamile. Venemaa suursaadik rääkis portaalile Sputnik Eesti, et tänase põlvkonna kohustus on pidada pühaks ajalugu ja austada surnute mälestust.

Чрезвычайный и Полномочный Посол России Александр Петров
© Sputnik / Вадим Анцупов
Venemaa Föderatsiooni erakorraline ja täievoliline suursaadik Eesti Vabariigis Aleksandr Petrov

"See traagiline lehekülg Balti laevastiku ajaloos meenutab meile pikka ühist ajalugu, mil laevadel teenisid kõrvuti õlg õla kõrval paljude, sealhulgas Eestist pärit rahvuste esindajad," ütles Aleksandr Petrov.

Tulutud otsingud

Soomuslaev "Russalka" kadus Revelist Helsingforsi suunas lahkudes äkki merre koos kogu 178-liikmelise meeskonnaga. Alles mõni aeg hiljem uhtus meri Soomes kaldale hulga "Russalkalt" pärinevaid esemeid. Leiti soomuslaeva päästepaadi katte alla kinni kiilunud meremehe surnukeha, mis samuti kaldale uhuti.

Броненосец береговой обороны российского императорского флота, затонувший 7(19) сентября 1893 года у берегов Финляндии
© Фото : из архива Клуба Ветеранов Флота
Traagiline õnnetus tabas soomuslaeva "Russalka", mis hukkus tormis koos kogu meeskonnaga septembris 1893

Kadunuks jäänud "Russalka" otsingutel osales 15 Vene laevastiku laeva. Otsinduid jätkati kuni talvekülmade saabumiseni ja lisaks tuukritele kasutati ka õhupalle. Siiski ei õnnestunud kindlaks teha isegi laeva hukkumispaika.

Peterburi mõjuka ajalehe Novoje Vremja töötajad jätkasid ranniku uurimist oma kulul, küsitlesid rannarahvast, kuid ka nemad ei leidnud midagi. Juhtus nii, et just ajalehe Novoje Vremja toimetus sai üheks kahest kadunud laevameeskonna peredele annetuste kogumise algatajaks.

Eesti meremehe kohustus

Eesti ajaloolane Vello Mäss toob ajaloorüpest välja laevade nimesid ja mälestusi nendest — nii mere-teadlaste kui mereväelaste seas hinnatakse ja austatakse teda nii Eestis kui ka Venemaal. Ta otsib uppunud ja hukkunud laevu, süstematiseerib saadud andmeid ja kirjeldab siis oma raamatus laevahuku põhjuseid.

Подводный археолог Велло Мясс нашёл место гибели броненосца Русалки в 2003 году
© Sputnik / Юлия Калинина
Eesti ajaloolane Vello Mäss

Just Vello Mäss leidis 2003. aastal Tallinna Meremuuseumi uurimislaeval "Mare" "Russalka" hukkumiskoha. Venemaa keiserliku mereväe meremeeste viimane puhkepaik avastati lõpuks. Ja pikk, enam kui sada aastat kestnud otsing on lõppenud.

Aastaid elas rahutu meremehehingega Vello Mässi südames unistus leida legendaarne "Russalka", mille mälestuseks on Tallinnas Kadrioru pargis, mere äärde püstitatud skulptor Adamsoni üks ilusamaid meremälestusmärke maailmas. Ta tõotas endale soomuslaev üles otsida.

"Enne kui me "Russalkat" otsima hakkasime, tundsin sisemist kohustust see laev leida. Ja kui me ta leidsime, valitses hinges suur rõõm ja innustus. Suhtusin meie edusse väga rahulikult, ma vabanesin kohustusest," ütles Vello Mäss portaalile Sputnik Eesti.

Mis hukutas "Russalka"

Täna kõige usaldusväärsemaks peetava versiooni kohaselt sattus laev tugevasse tormi, kuid sellised laevad nagu "Russalka" ei olnud eriti tormikindlad. Tuntud vene kirjanik Konstantin Paustovski, kes kirjutas suure südamevaluga "Russalka" hukust ja pikkadest otsingutest, ütles, et sügisel tõusevad Soome lahel tugevad tormid.

Возложение венков к памятнику броненосцу Русалка
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tallinnas mälestati hukkunud soomuslaeva "Russalka" meremehi

Nad algavad tavaliselt keskpäeval ja kestavad õhtuni. Kui "Russalka" oleks väljunud merele varahommikul, oleks ta jõudnud enne keskpäeva Helsingforssi. Väljumisel Kroonlinnast unustati maha puidust katteluugid, millega tormi korral suletakse laeva läbipääsud ja valgusavad. Meri aga ei andesta hooletust.

Juba palju hiljem kirjutasid okeanograafid-hüdrofüüsikud "meremõrtsukatest", ebatavaliselt kõrgetest lainetest, mida esineb küll harva, kuid mis tekivad äkki ja kestavad vaid paar sekundit. Võibolla selline laine tappiski tormis juba niigi muserdatud soomuslaeva. Peaaegu kogu meeskond, välja arvatud komandör ja vahimehed, olid alumisel tekil, see tähendab laeva sisemuses.

Soomuslaeva komandör ei lahkunud laevalt

"Russalka" komandör oli tol ajal teise järgu kapten Viktor Hristianovitš Ieniš. Neljakümne kahe aastane soomuslaeva "Russalka" komandör oli suurepärane ohvitser, kes oli saanud väga hea hariduse.

Броненосец береговой обороны российского императорского флота, затонувший 7 (19) сентября 1893 года у берегов Финляндии
© Фото : из архива Клуба Ветеранов Флота
Traagiline õnnetus tabas soomuslaeva "Russalka", mis hukkus tormis koos kogu meeskonnaga septembris 1893

Viktor Hristianovitš oli pärit sõjaväearsti perekonnast, tema isa langes Sevastopoli kaitsmisel. Langenud kangelase pojana võeti ta 1867. aastal merekooli, mille lõpetamise järel läbis ta Mereväeakadeemia kursuse. Hiljem läbis ta Mihhailovski suurtükiväeakadeemia kursuse, mille ta ka lõpetas.

 

Ta kirjutas teaduslikke artikleid "Merenduskogumikule" suurtükiasjanduse küsimustes ja oli üsna palju merd sõitnud. 1. järgu kapteni S.O. Makarovi alluvuses osales "Vitjazi" ümbermaailmareisil. Ieniši suhtumisest teenistusse annab tunnistust asjaolu, et 22-aastase teenistuse jooksul laevastikus oli ta puhkusel vaid 12 kuud ja kümme aastat teenis ta üldse puhkamata.

Tagid:
soomuslaev, veteranid, mälestamine, hukkumine, diplomaat, ajalugu, Russalka, merevägi, Venemaa suursaatkond, Kadriorg, Aleksandr Petrov, Eesti, Venemaa, Tallinn

Peamised teemad