09:37 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1797
  • RUB88.6075
Eesti uudised
lühendatud link
4610

Maksu- ja tolliameti (MTA) töötajad külastasid augustis Lääne-Virumaa majutus- ja toitlustusasutusi, suveüritusi ning ehitusobjekte, et kontrollida töötajate registreerimist ja võimalikku ümbrikupalga maksmist. Kontrollitud 239 töötajast oli registreerimata 38.

TALLINN, 20. september — Sputnik. MTA maksuauditi üksuse juhi Külli Koidumäe sõnul oli nii majutus- ja toitlustusasutustes kui ka ehitusettevõtetes jätkuvalt probleemiks hooajatööliste registreerimata jätmine ning juhatuse liikmete registreeringuta töötamine, teatab amet oma kodulehel.

MTA tuvastas Saaremaal 11 registreerimata töötajat >>

"Juhatuse liiget ei pea töötamise registrisse kandma sellisel juhul, kui ta ei tee aktiivselt tööd ja talle ei maksta töötasu. Vastupidises olukorras aga peab ta tehtud töö eest saama ka kõigi tööjõumaksudega maksustatud töötasu ja olema registreeritud töötajate registrisse," rõhutas Koidumäe.

Ühel ehitusobjektil olid kaks õpilasest suvetöötajat peitnud ennast ameti töötajate eest pööningule. Kuna õpilased olid registreerimata, siis selgitati neile ümbrikupalga ohte.

"Kõik hooajatöölised saavad ka ise e-maksuametis/e-tollis kontrollida, kas tööandja on kogu tema palga deklareerinud ning vajadusel sellest otse tööandjale või MTAle märku anda," ütles Koidumäe.

Kontrollitud kümnest veokijuhist oli registreerimata üks. "Veokijuhtidelt uurime, mis töötasu nende eest deklareeritakse, kas see vastab transpordisektoris sõlmitud kollektiivlepinguga kehtestatud alammäärale, mis on 620 eurot kuus ja kui palju see erineb tegevusala keskmisest töötasust," ütles Koidumäe.

"MTA eesmärk on töötamise registreerimise kontrollimisega välistada töötajatele ümbrikupalga tasumine ja tööjõumaksudest hoidumine. Kui tuvastame puudusi, siis selgitame maksumenetluses välja tegeliku maksukohustuse suuruse ja rikkujatele võib järgneda lisaks rahatrahv," lisas Koidumäe.

Illegaalse tööjõu kasutajate trahvid tõusevad mitu korda >>

Amet jätkab ümbrikupalkade maksmise tuvastamiseks vaatlusi üle Eesti, senisest rohkem väikelinnades ja asulates.

Juunis ja juulis külastasid MTA töötajad Saaremaal ning Muhumaal kohvikuid, turul kauplejaid ja ehitusobjekte. Kontrolliti 34 äriühingu ja ühe füüsilisest isikust ettevõtja töötajate registreerimist ning võimalikku ümbrikupalga maksmist. Registreerimata oli 102 töötajast 11, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

MTA maksuauditi üksuse juhi Airi Lepassare sõnul olid ehitusobjektide töötajad kõik registreeritud, kuid toitlustussektoris leiab siiski töötajaid, kellele ei tehta ametlikke väljamakseid.

"Ka töötajad ise peaksid arvestama, et ümbrikupalka saades ei laiene neile riigi poolt pakutavad sotsiaalsed garantiid," selgitas Lepassar.

Juunis külastasid MTA töötajad ka 28 Ida-Virumaa toitlustusega tegelevat äriühingut, kus kontrolliti 72 töötaja registreerimist ning ümbrikupalga saamist. Registreerimata oli 12 töötajat, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti juuli alguses.

Külastati nii 20 kohvikut ja baari erinevates Ida-Virumaa linnades kui ka ühe suvefestivali toitlustajaid. Ameti töötajad said kahest külastatud kohvikust tööajagraafikud, mille järgi olid mõlemad äriühingud veel lisaks jätnud registreerimata kolm töötajat.

MTA alustas juulis ümbrikupalga vastase teavituskampaaniaga, et juhtida senisest veelgi rohkem tähelepanu ümbrikupalkade riskidele ning ohtudele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
ümbrikupalk, ebaseaduslik, töö, kontroll, MTA, Külli Koidumäe, Lääne-Virumaa, Eesti

Peamised teemad