18:40 31. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Eesti uudised
lühendatud link
3410

Vastupanuvõitluse päeval tunnustas justiitsminister Urmas Reinsalu kõikide eesti inimeste teeneid, kes vastupanuvõitluses okupatsioonivõimudega osalesid.

TALLINN. 22. september — Sputnik. Justiitsminister asetas pärja Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaali jalamile ja ning peaminister Otto Tiefi hauale, teatas Justiitsministeeriumi pressiteenistus.

Otto Tiefi valitsuse mälestamistseremoonial Metsakalmistul ütles justiitsminister, et 74 aastat tagasi moodustati presidendi kohusetäitja Jüri Uluotsa poolt Otto Tiefi valitsus, mis andis maailmale signaali eesti rahva tingimusteta soovist taastada iseseisvus ja eitada Eesti okupeerimist mõlema totalitaarse riigi poolt.

Tasu "okupatsiooni" eest: Eesti valitsus Panikovskina>>

Reinsalu rõhutas, et tänu Tiefi valitsusele säilis riigi taastamisel õigusliku järjepidevuse põhimõte, mille alusel oli võimalik omariiklus uuesti üles ehitada.

"Okupatsiooniaja Eesti ajalugu ei ole ainult repressioonide ja argielu ajalugu. Okupatsiooniaeg on eesti rahva võitluse ajalugu ja see võitlus päädis meie võiduga, kui Vene väed siit lahkusid. Et mõista võitluses osalenute hulka, suurendagem mõttes meie rahvaarv samasuguseks Ameerika Ühendriikide rahvaarvuga — veidi üle miljoni eesti inimese ja üle kolmesaja miljoni ameeriklase. Selles proportsioonis võitles suvesõjas kaks miljonit inimest, Sinimägedes 15 miljonit ja metsavendluses osales 5 miljonit inimest. Poliitilistes vahistamistes pärast Stalini surma istus vangis 200 tuhat. Seega me ei leppinud hääletult võõrvõimuga, kaugel sellest. Sisuliselt alates 1941. aastast peeti mitmeid sõdu okupantide vastu," sõnas justiitsminister Urmas Reinsalu oma kõnes.

"Vabaduse tegelikku hinda teavad need, kes on elanud orjuses. Vapruse tegelikku hinda teavad need, kes läksid vastu määratu ülekaaluga vastasele, sest see oli neile teekond tõe eest seismisel. Tähtis on anda tulevastele põlvedele edasi teadmine sellest vaprusest, see on kinnitus, et ka meie oleme valmis Eesti vabaduse eest võitlema," rõhutas Reinsalu

Tallinn — Moskva videosild: nn Molotov-Ribbentropi pakt oli absoluutselt tavaline leping>>

Vastupanuvõitluse päeva tähistamisega meenutatakse 1944. aasta septembrikuud, mil ametisse astus Otto Tiefi juhitav valitsus ning Eesti väljendas ühemõtteliselt soovi olla iseseisev. Selle päeval mälestatakse kõiki okupatsioonidele vastupanu osutanuid.

Tagid:
Vastupanuvõitluse päev, Urmas Reinsalu, Eesti, Tallinn

Peamised teemad