06:22 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Eesti uudised
lühendatud link
NATO idarindel (273)
13711

Eesti võimude jaoks ei ole NATO sõjaväebaase kunagi liiga palju. Seda enam, et täiuslikkusel ei ole piire. See ei kehti ainult Eesti kohta. Tema alad ongi just üsna piiratud - veel veidi ja baas muutub samasuureks kui riik.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Oleks see toimunud mõnes teises, endast lugupidavas riigis, oleks see olnud šokk. Sellepärast, et mistahes enesest lugupidavas riigis oleks selline asi põhimõtteliselt välistatud. Kuid Eesti on väike, vaene, perifeerne riik, kus suuri tähti taevast alla toovaid sündmusi toimub harva. Seetõttu on see tema jaoks suisa suur pidupäev, kui tähed ise taevast alla langevad.

Ämari lennubaasi taristusse investeeriti neliteist miljonit dollarit >>

Näiteks kõik 50 korraga. Ühelt lipult. Riikliku haardega pidupäev, päev, mil siinne võim on otsustavalt ja jõuliselt vaidluses NATO kõige suurema vastuvõtuvõimekusega riigi tiitlile oma Balti naabritest ette rebinud. Nüüdsest ei ole alliansil mitte ainult Ämari õhväebaas, vaid, oodake hetk, isegi laiendatud õhuväebaas. Selles mõttes, et laiendus mitte hetkeks, vaid igaveseks.

Uus angaar, nõelasilmast tulnud staabihoone, alles värvilõhnaline perroon plahvatusohtlike materjalide veostele. Räägitakse, et saadi hakkama rekordajaga ja mitte ainult Eesti standardite järgi. Kõigest 15 kuuga. Eriti rõhuti ilmselt kahele viimatinimetatud objektile.

Kohe kui Hispaania hävitaja päästis millegipärast Eesti kohal kogemata lahti lahingraketi, otsustati ehitust kiirendada, et Tallinna kuidagi maha rahustada. Muidu veel solvub, et nüüd on ta ühe raketi võrra vähem kaitstud. Seda, muide, ei leitudki üles. Ah, jumal temaga. Kui palju neid nüüd siin olema saab, ei jõua keegi kokkugi lugeda. Mida veel Venemaa heidutamiseks Euroopas vaja on? Selleks ei hoidnud ameeriklased end tagasi ja summisid nendesse hoonetesse 15 miljonit dollarit. See-eest on ringi pööramiseks nüüd ruumi laialt. Ja mitte ainult neil.

Enda arvates kõige tähtsam eestlasest riigikaitsja Jüri Luik saadab juhust kasutades tervisi kõigile, kes Eestit Moskvast eest kaitsta soovivad. Ta ütles, et ruumi jätkub kõigile, kusjuures seda "kõigile" ei häbenetud varemgi, "kaitsjad" ikkagi. See on justnagu parool. Vastust pole vajagi. Iga põõsa all on neil niigi nii laud kui ka tare.

Raketilöök Eesti pihta >>

"Meil toimub palju õppusi, juba saabuvad ka väga suured NATO eskadrillid ja me peame looma taristu, mis vastaks nende tasemele ja ulatusele," avaldas Luik oma teenistuskohustuste järgi kõik sõjasaladused, välja arvatud see, kes ta siis tegelikult ise on: minister või töödejuhataja.

Ja seniks, kui kõik Lääne sõjalennukid meepoti juurde jõuavad, tunnevad eestlased end seitsmendas taevas. Vähemalt need, kelle jalad maast lahti on. Ütlevad, et suudaksid veel rohkem sõdureid koos nende kaadervärgiga vastu võtta ja ära majandada. Loosungiks on võetud külalislahke maja. Mitte segi ajada lõbumajaga. Kuigi sõdurid ajaksid vist hea meelega segi. Kuid kõik on alles ees.

Kõigepealt avatakse neile pidulikult ja ametlikult punase lindi läbilõikamisega paar-kolm biokäimlat. Muidu poleks külalislahke, kui iga põõsa alla … no te mäletate küll. Tegelikult ei ole sõjaväebaase kunagi liiga palju. Seda enam, et täiuslikkus ei tunne piire. See ei käi ainult Eesti kohta. Tema alad nagu ka tema võimu poliitiline intellekt on just väga piiratud. Seepärast veel vedi ja siinne sõjaväebaas saab olema samasuur kui riik ise.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
NATO idarindel (273)
Tagid:
angaar, poliitika, õhuväebaas, lennubaas, NATO, Ämari, Eesti, USA

Peamised teemad