14:18 22. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1104
  • RUB73.1897
Lumeleopard

Tallinna loomaaed kutsub lumeleopardipäevale

WWF/Сергей Спицын
Eesti uudised
lühendatud link
Tallinna uudised (281)
1610

Igal aastal oktoobrikuus tähistatakse üle maailma rahvusvahelist lumeleopardipäeva. Ka Tallinna loomaaed kutsub pühapäeval, 21. oktoobril uudistama kõrgmägede valitsejaid lumeleoparde ehk irbiseid.

TALLINN, 21. oktoober— Sputnik. Päev saab olema põnev nii lumeleopardile kui loomaaiakülalisele, teatas Tallinna loomaaed.

Hommikupoolikul toimub alpinaariumis lumeleopardi aedikus kahepoolne keskkonnarikastamine: sellal, kui aedikuperemees viibib tagumistes ruumides lastakse ekspositsiooniaedikusse patseerima ja rohtu näkitsema laste loomaaia kääbuskodukitsed. Kitsed peavad kiskja lähedust tajudes erksad olema, kuid saavad kõhu rammusat rohtu täis süüa. Aedikumurule ja põõsastele aga jätavad nad lumeleopardile nuuskimiseks hulga lõhna-, pabula- ja karvamärgiseid.

Tallinna Loomaaed tähistab hülgepäeva
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kell 13 tasub ekspositsiooniaediku juurde koguneda neil, kes tahavad lumeleopardidest loomaaias ja looduses rohkem teada saada. Kitsed on nüüd koju tagasi viidud ja aedikuperemees ise patseerima ja lõhnu uudistama lastud. Lumeleopardidest loomaaias ja looduses räägivad loomaaia töötajad Anne Saluneem ja Kertu Namsing.

Toimub heategevuslik lumeleopardi toodete müük.

avat kaitsetegevust looduses. 2017. aastal koguti irbiste säilimise heaks 1656,09 eurot, mis kanti üle lumeleopardide kaitseorganisatsioonile Snow Leopard Trust.
Liigikaitseprojekte saab toetada heategevusliku veebipoe pood.lutreola.eu kaudu.

Tallinna loomaaeda saab toetada vaderiprogrammide vahendusel.

Lumeleopardid ehk irbised on eluga kõrgmägedes ülihästi kohastunud kaslased, kelle arvukus looduses on 5000-6000 isendi ringis. Sise-Aasia kõrgmäestikes võib irbist kohata 12 riigi territooriumil. Kuigi Maailma Looduskaitseliit alandas 2017. aastal lumeleopardi ohustaatust väljasuremisohus olevast liigist ohualtiks, ei ole ohud siiski kuhugi kadunud. Liik seisab silmitsi salaküttimise, toidubaasi vähenemise, samuti sõjategevuse käigus mineeritud alade probleemiga.

Kõrgmägede äärmuslikes tingimustes hakkama saamiseks on lumeleopardil mitmeid kohastumusi: punaliblede rohkus veres võimaldab siduda paremini hapnikku kõrgmägede hõredas õhus, tihe karvakasukas peab hästi sooja, madalad jõulised käpad ja hästiarenenud rinnalihased võimaldavad teha pikki hüppeid, pikk saba aitab hüppel hoida tasakaalu ja ümber kere keeratuna annab talvekülmas lisasooja.

Lumeleopardil on nii suurte kaslaste ehk pantrite kui ka väikeste kasside tunnuseid: keha mõõdud ja ümmargused pupillid lähendavad neid pantritele, samas sisse- ja väljahingamisel nurrumine, kehaehitus ja käitumine aga väikestele kassidele.

Tallinna loomaaias on lumeleoparde peetud alates 1964. aastast.

Esimene lumeleopardikutsikas sündis siin 1975. aastal. Sellest ajast alates kuni tänaseni (2017) on Tallinna loomaaias sündinud ja üles kasvanud 20 lumeleopardi kutsikat.

Teema:
Tallinna uudised (281)
Tagid:
lumeleopard, Loomaaed, tallinn

Peamised teemad