08:07 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Eesti uudised
lühendatud link
6510

Euoopa Liidu liikmesriigid soovivad tulevast aastast ära lõpetada kellakeeramise ning iga riik peab otsustama, kas jääda suve- või vööndi- ehk talveajale.

TALLINN, 22. oktoober — Sputnik. Kuigi soovitatakse, et naaberriigid võiksid valida sama ajavööndi, siis sel nädalal tekkis vastuoluline olukord, kus soomlased eelistavad talve-, kuid eestlased suveaega, vahendas ERR.

Soomlased ja eestlased olid üleeuroopalisel küsitlusel ühed aktiivsemad, kes kellakeeramise lõpetamise ideed toetasid. Nüüd peab iga riik otsustama, kas soovitakse jääda suve- või talveaega.

Eesti toetab kellakeeramise lõpetamist >>

Eesti eelistab püsivat suveaega, sest siis oleks meil rohkem päevavalgust ja selle sõnumi hõikas Eesti valitsus augustis ka välja. Sel nädalal selgusid Soomes rahvaküsitluse tulemused ning soomlaste enamuse tahe on meie omaga vastupidine.

Valitsus toetab kõikides Euroopa Liidu liikmesriikides iga-aastase suve- ja talveajale ülemineku lõpetamist. Kellakeeramise lõpetamise korral toetatakse ühtlustatud, kuid vöönditel põhinevat lähenemist, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti augustis.

Neli inimest viiest on kellakeeramise vastu
© Sputnik / Александр Кряжев

"Olulisemateks kellakeeramise põhjendusteks on varem olnud energia kokkuhoid ja liiklusohutus, kuid tänapäevased energiatõhusad lahendused on vähendanud kellakeeramisega saavutatavat energiasäästu ning rahvusvahelistes uuringutes puuduvad üheselt kindlad tõendid kellakeeramise ja liiklusõnnetuste arvu vahelisest seosest," selgitas majandus- ja taristuminister Kadri Simson.

Idee lõpetada Euroopa Liidu liikmesriikides suve- ja talveajale üleminek sai alguse 2017. aasta juunis Soome kodanikualgatusest, kui Soome parlamendile saadeti pea 70 000 Soome kodaniku allkirjaga pöördumine suveaja kaotamiseks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Pöördumise põhjuseks oli negatiivne mõju inimeste tervisele suveajale üleminekul. Seoses kellakeeramisega meenutati, et Soome on olnud varem ise üks kellakeeramise pooldajaid. Samas märgitakse, et nüüd on õige aeg tehtud vead parandada, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Soome valitsus toetab kellakeeramise-vastast rahvaalgatust >>

Kellakeeramine on maailmas väikse osa, põhiliselt Lääneriikide eripära. Suuremas osas maailmast, sealhulgas valdavas osas Aasias, Aafrikas ja Lõuna-Ameerikas ei toimu mingit kellakeeramist.

Tagid:
kellakeeramine, suveaeg, talveaeg, EL, Soome, Läti, Euroopa, Eesti

Peamised teemad