13:41 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Eesti uudised
lühendatud link
Isejuhtiv sõiduk (12)
2710

Juba kolmandat aastat järjest toimub 26.-27. oktoobril 24 tundi kestev Climathon – kliimamuutuste ennetamist ja lahenduste leidmist käsitlev häkaton ehk arenduspäev, mis toimub samaaegselt rohkem kui 100 linnas üle maailma.

TALLINN, 25. oktoober — Sputnik. Iga Tallinna linna ja selle lähiümbruses elav inimene teab, et liikumine Tallinnas, Tallinnast või Tallinnasse kas jalgsi, auto, ühistranspordi või jalgrattaga on raskendatud, stressi tekitav ja ajaliselt kulukas, teatab Tallinna Linnavalitsuse pressiteenistus.

Kas kõiki liikumisviise on võimalik arendada võrdselt? Kui palju maksab autokeskne linn avalikule sektorile, ettevõtetele ja peredele? Kas Tallinn areneb autost sõltuvama linna suunas? Kas auto on Eesti püha lehm? Kas autovabam linn vajab julgemaid otsuseid? Kuidas teha nii, et ettepanekud jõuaksid paremini otsusetegijateni ja kuidas kommunikeerida muutuste vajadust? Ning kuidas lähenevad homsel häkatonil osalevad tiimid nendele küsimustele?

Isejuhtiv või isepäine: kas pole ohtlik sõita ilma juhita bussiga>>

Ühe žüriiliikmena aitab parimaid ideid välja sõeluda erakonna Eestimaa Rohelised esinaine Züleyxa Izmailova.

"Climathoni teeb eriliseks ettevõtmiseks selle formaat – kokku pannakse erineva tausta ja teadmistega inimesed ning ajurünnak kestab terve ööpäeva järjest. Huvitav kompott, millest võib sündida väga ootamatuid ja julgeid lahendusi. Nüüd, kui äsja on tervet maailma raputanud kliimakatastroofi hoiatus, on Climathoni teema eriti aktuaalne, ehk annab seegi osalejatele indu ja loovust juurde," kommenteeris Izmailova.

Iga-aastase häkatoni raames tulevad kokku eksperdid, tudengid, start-upid, suurmõtlejad, innovaatorid ja rakenduste arendajad nii Tallinnas kui ka teistes suuremates linnades üle maailma, et leida lahendusi nende linnas olevatele keskkonnaprobleemidele.

Osalejad panustavad terve ööpäeva eesmärgiga jõuda innovaatiliste lahendusteni kliimaprobleemidele, mis nende linnas aktuaalsed on — Tallinnas on selleks liikuvus. Keskendutakse jalgsi-, jalgratta ning ühistranspordiga liikumise soodustamisele ning autost sõltuvuse vähendamisele — kuidas ja milliste lahendustega jõuda erinevate sihtgruppideni, kujundada hoiakuid ja harjumusi ning purustada autostumise ja linnakeskkonnaga seotud müüte.

Mullu Climathoni nime kandva ajurünnaku fookuses oli säästlik linnatransport.

Autokeskne linnaehitus pole tulevikus enam mõeldav>>

Praeguseks elab tema sõnul 53 protsenti maailma elanikkonnast linnades, 2050. aastaks tõuseb see arv 66 protsendini. Linnades elab siis üle 6 miljardi inimese, edastas Sputnik Eesti aasta tagasi.

Autojuht veedab üle 30 tunni aastas ummikutes, 20-25 protsenti autoreisiks kuluvast ajast läheb parkimiskoha otsimise peale ja ikka on ennustuste kohaselt 2040. aastal maailmas kaks korda rohkem autosid kui praegu.

Suuremas osas Euroopa linnadest on 70-80 protsenti transpordile pühendatud linnaruumist autoteede ja parkimisplatside all.

Bensiinimootorite ajastu loojang>>

Climathoni korraldavad MTÜ Cleantech ForEst koostöös Climate-KICi, Tallinna Linnavalitsuse ja Tallinna Energiaagentuuriga.

Teema:
Isejuhtiv sõiduk (12)
Tagid:
transport, auto, arenduspäev, Climathon, häkaton, Tallinn

Peamised teemad