15:08 22. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1104
  • RUB73.1897
Illustreeriv foto

Ametnikueetika nõukogu kiitis heaks kingituste ja soodustuste hea tava

CC0 / rawpixel
Eesti uudised
lühendatud link
44 0 0

Hea tava keskendub ametniku eetikakoodeksis viidatud usaldusväärsuse, seaduslikkuse, avatuse ja erapooletuse põhimõtte selgitamisele ametnikele teenistusülesannete täitmisel tehtavate soodustuste pakkumise korral.

TALLINN, 26. oktoober — Sputnik. Ametnikueetika nõukogu kiitis heaks kingituste ja soodustuste hea tava. Juhend keskendub teenistusülesannete täitmisega seotud kingituste ja soodustuste vastuvõtmisega seonduvale, andes juhiseid soodustuste hindamiseks, neist keeldumiseks ja teavitamiseks ning soovitusi juhtidele ja asutustele, teatas Rahandusministeerium.

"Ametnikul tuleb vältida soodustusi, mis seavad tema erapooletuse kahtluse alla. Teenistusülesannete täitmisega seotud kingituste või soodustuste vastu võtmine ametnike poolt ei ole üldjuhul soovitatav, kuid teatud olukordades siiski aktsepteeritav, " ütles Ametnikueetika nõukogu esimees Heiki Sibul. "Hea tava annab soovitusi, kuidas käituda vastavates olukordades ning annab juhiseid, mis on kohane Eesti kultuuriruumis."

Hea tava keskendub ametniku eetikakoodeksis viidatud usaldusväärsuse, seaduslikkuse, avatuse ja erapooletuse põhimõtte selgitamisele ametnikele teenistusülesannete täitmisel tehtavate soodustuste pakkumise korral. Sellega luuakse raamistik tavapärase viisakusavalduse ja korruptiivse tulu eristamiseks ning aidatakse otsustada, milline soodustus on lubatud ja kohane Eesti avalikus teenistuses. Kingituste ja soodustuse all peetakse silmas mistahes vormis võimalikku kasusaamist.

Yandex.Taxi andis Eesti maaeluministeeriumi hirmudele vastuse>>

See on igasugune varaline ja mittevaraline tulu, kasu ja kokkuhoid, sealhulgas selline tulu või kokkuhoid, mida ei ole võimalik rahaliselt hinnata. Soodustus võib väljenduda ka osutatud teenetes või pakutavates teenustes.

Juhend soovitab asutusel heast tavast lähtudes üle vaadata ja leppida kokku oma tegevuse eripära ja tegevuspraktikat arvestavad kingituste ning soodustustega seonduvad põhimõtted.

Tava koostamisel arvestati asutuste ettepanekutega ja on tähelepanu pööratud enam küsimusi tekitanud olukordade lahendamisele, näiteks lähetuste ja ürituste külastamisega seonduv, kingitused koostööpartnerilt, firmade pakutavad soodustused. Hea tava rakendamist toetavad näidisjuhtumid koos ametnikueetika nõukogu soovitustega. Tavast on lisaks ametnikele soovitav juhinduda ka ametiasutuste töötajatel. Hea tavaga saab tutvuda rahandusministeeriumi kodulehel.

Pirita ametnikud tantsisid balletti>>

Ametnikueetika nõukogu on rahandusministeeriumi juures tegutsev sõltumatu valitsuskomisjon, mille eesmärk on tugevdada ametnike põhiväärtusi ja ametnikueetikat. Eetikanõukogu esimees on Eesti Interneti SA juhatuse liige Heiki Sibul. Nõukogu liikmed on Riigikontrolöri nõunik Airi Mikli, Riigikogu kantselei juhataja Peep Jahilo, Riigikantselei tippjuhtide kompetentsikeskuse juhataja Eve Limbach-Pirn, Rahandusministeeriumi riigihalduse ja avaliku teenistuse osakonna juhataja Marlen Piskunov, Tartu linnasekretär Jüri Mölder, Tallinna Tehnikaülikooli lektor Leno Saarniit, Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja Margit Sutrop ja Tartu Ülikooli professor Triin Vihalemm.

Tagid:
soodustus, kingitus, ametnikueetika nõukogu, ametnik, Eesti

Peamised teemad