14:45 22. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1104
  • RUB73.1897
Illustreeriv foto

Ööl vastu pühapäeva läheb Eesti üle talveajale

© Sputnik / Константин Чалабов
Eesti uudised
lühendatud link
14910

Pühapäeval, 28. oktoobril kell 4 tuleb kellaosutid nihutada ühe tunni võrra tagasi, tuletab meelde Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

TALLINN, 27. oktoober — Sputnik. Kella keeramisega ja talveajale üleminekuga jõuab Eesti tagasi vööndiaega. Talveajale lähevad üle kõik Euroopa Liidu liikmesriigid, kuna siseturu ühtse toimimise huvides kehtib kogu Euroopa Liidus ühine kuupäev ja kellaaeg suveaja alguse ja lõpu kohta.

Suveaeg algab taas märtsikuu viimasel pühapäeval kell 3 ning siis nihutatakse kellaosutid ühe tunni võrra edasi.

Suve- või talveaeg, ehk kui palju valget aega me "maha magame"?>>

Euroopa Komisjon viis tänavu suvel kellakeeramise osas läbi avaliku konsultatsiooni, mille raames küsiti ka liikmesriikide seisukohti. Eesti valitsus võttis seisukoha iga-aastane üleminek suve- ja talveajale lõpetada. Küsimust, kas jääda püsivalt suveaega või vööndiaega, arutab valitsus novembris.

Eestil tuleb valida, kas jääda suve- või talveajale>>

Euroopa Liidu liikmesriigid soovivad tulevast aastast ära lõpetada kellakeeramise ning iga riik peab otsustama, kas jääda suve- või vööndi- ehk talveajale — teatas Eesti Sputnik varem.

Kas sellest tüütust teost on ka tulu?>>

Kuigi soovitatakse, et naaberriigid võiksid valida sama ajavööndi, siis tekkis vastuoluline olukord, kus soomlased eelistavad talve-, kuid eestlased suveaega.

Soomlased ja eestlased olid üleeuroopalisel küsitlusel ühed aktiivsemad, kes kellakeeramise lõpetamise ideed toetasid. Nüüd peab iga riik otsustama, kas soovitakse jääda suve- või talveaega.

Kas Eesti leidis uue "suure venda"

Eesti eelistab püsivat suveaega, sest siis oleks meil rohkem päevavalgust ja selle sõnumi hõikas Eesti valitsus augustis ka välja. Soomlaste enamuse tahe on meie omaga vastupidine.

Peaminister Jüri Ratas on seisukohal, et Eesti ei saa jääda Soomega erinevasse ajavööndisse.

Soome kommunikatsiooni- ja transpordiministeeriumi teatel pooldab enamik soomlasi üleminekut talveajale, lõppotsuse peab langetama Soome parlament, vahendas ERR.

"Kui võtta aluseks Euroopa Liidu asjade komisjoni otsus, siis nende otsus on, et Eesti peaks jääma suveajale. See, et me jääme Soomega erinevasse ajavööndisse — ma ei kujuta seda ette. See ei ole üldse hea lahend ja ma usun, et me suudame siin leida ikka sellise keele, et me oleme Soomega ühes ajavööndis," ütles Ratas.

Eesti Statistikaamet: meie inimestele on kasulikum suveaeg

Statistikaameti ajakasutuse uuring annab ülevaate Eesti elanike ärkamis- ja magamaminekuaja kohta. Statistikaamet kasutab neid tulemusi, et võrrelda, kui palju uneaega satub püsiva talve- või suveaja rakendamisel valgele ajale.

Kokkuvõttes magab Eesti elanik praegu valgel ajal keskmiselt 365 tundi (8-tunnisest uneajast 12,5%), aastaringse talveaja puhul magaksime valgel ajal 564 tundi (19% uneajast) ja pideva suveaja puhul 352 tundi (12% uneajast).

Seega oleks inimeste unerežiimile kasulikum aastaringne suveaeg, sest siis jääb rohkem unetunde pimedale ajale.

 

Tagid:
suveaeg, talveaeg, kellakeeramine, Jüri Ratas, Soome, Eesti

Peamised teemad