13:34 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1797
  • RUB88.6075
Eesti uudised
lühendatud link
7701

Tagatisraha seaduskuulekate Eesti liisingufirmade autode sissesõidul Venemaale tühistatakse, ütles Sputnikule Venemaa Föderaalse Tolliteenistuse (FTT) juhi esimene asetäitja Ruslan Davõdov.

TALLINN, 1. november — Sputnik. Eksklusiivintervjuus Sputnikule selgitas Ruslan Davõdov, miks kehtestati uued tagatisraha reeglid liisinguautodele ja mida peaksid liisitud autode valdajad tegema.

Praegu peavad paljud autojuhid Venemaale sisenemisel tasuma suure tagatisraha. Miks?

See on ette nähtud uues, 4. septembril 2018 jõustunud föderaalseaduses "Venemaa Föderatsiooni tollikontrollist". Selles on öeldud: omanik – füüsiline või juriidiline isik — saab tasuta Venemaale sisse tuua ühe sõiduki. Niikaua, kui see asub Venemaal, on selle omanik kohustatud iga järgneva sõiduki riiki sissetoomisel tasuma tollimaksu.

Первый заместитель руководителя Федеральной таможенной службы России, председатель Совета Всемирной таможенной организации Руслан Давыдов
© Sputnik / Александр Натрускин
Venemaa Föderaalse Tolliteenistuse (FTT) juhi esimene asetäitja Ruslan Davõdov

See säte viidi seadusesse välismaalaste arvukate rikkumiste tõttu. Ajavahemikul 2011-2017 ei viidud Venemaalt välja umbes seitsekümmend tuhat autot. Mõnede rikkujate hingel on kümneid või isegi sadu riigist tagasi välja viimata autosid. Venemaa Föderatsiooni föderaaleelarvel jäi tasumata trahvide näol saamata peaaegu üheksa miljardit rubla.

Kui kiiresti tagastatakse tagatisraha juhile või ettevõttele pärast Venemaalt lahkumist?

See tähtaeg on kehtestatud föderaalseadusega "Venemaa Föderatsiooni tollikontrollist": tagatis tuleb tagastada hiljemalt 21 tööpäeva jooksul. Olukorda saab võrrelda hotellitoa kasutamisega: teie pangakaardil broneeritakse teatud summa, ja pärast toa vabastamist on see summa mõni aeg veel pangas "kinni".

Venemaa toll küsib MTA-lt liisingufirmade nimekirja
© Sputnik / Вадим Анцупов

Hiljuti teatas meedia Soome tollimaksuvabadest liisinguettevõtetest. Kas te tulite neile vastu?

Jah, Soome kolleegid esitasid nimekirja liisinguandjatest ja krediidiasutustest, kellel ei olnud tollimaksude ja trahvide võlgnevusi ega haldus- ja kriminaalkaristust. Me otsustasime mitte nõuda Soome kodanikelt tasu, kui nad nende ettevõtete autodes Venemaale sisenevad.

Kas teie poole pöördusid ka Balti riikide esindajad?

Läti liisingettevõtted pöördusid meie poole otse, kuid me palusime neil seda teha oma riigi tolliteenistuse kaudu. Me usaldame kõige rohkem just riigiasutusi.

Rahvusvahelise tollifoorumi lähenedes kohtusime ma Läti ja Eesti kolleegidega ning leppisime kokku, et lähitulevikus annavad Läti ja Eesti tolliteenused Venemaa Föderaalsele tolliteenistusele seadusekuulekate organisatsioonide nimekirjad. Venemaa tollieeskirjade rikkumiste esirinnas on Leedu kodanikud, kuid Leedu esindajad ei ole meie poole pöördunud.

Kuidas te peate arvestust autode üle, mis sisenevad Venemaale ja väljuvad hiljem teiste Euraasia majandusliidu (EAML) riikide kaudu?

EAML riikidel on ühine automatiseeritud andmebaas. See võimaldab täielikult kontrollida sõidukite sisenemist ja väljumist nii Venemaa Föderatsiooni, kui ka teiste liidu liikmesriikide territooriumilt.

Kas autojuhid peavad Venemaalt väljuma sama tollipunkti kaudu, kust nad riiki sisenesid?

Ei, välismaa autojuht võib Venemaalt lahkuda mistahes kontrollpunkti kaudu, mitte tingimata selle kaudu, kust ta sisenes. Tollil on võimekus automaatselt kontrollida varem riiki sisse sõitnud sõidukit. Kuid see kehtib ainult seaduskuulekate omanike kohta. Rikkujad müüvad lihtsalt liisitud auto ilma makse maksmata ära ja sõidavad riigist välja muu transpordivahendi — rongi või lennukiga. Nimetatud föderaalseaduse jõustumisel on selliste õigusrikkumiste võimalus oluliselt piiratud.

Kas tollialastes õigusaktides on lähitulevikus veel muudatusi oodata?

Venemaa FTT koos Venemaa rahandusministeeriumiga valmistab ette Venemaa Föderatsiooni valitsuse määruse eelnõu lihtsustatud piiriületuse korrast. Rahandusministeeriumi prognoosi kohaselt võetakse see dokument vastu veel enne käesoleva aasta lõppu.

Selles nähakse ette, et välisriigi juriidiline isik võidakse vabastada mootorsõidukite tollimaksu ja tagatisraha tasumisest, kui on täidetud kolm tingimust. Esiteks, välismaa juriidilisel isikul ei tohi olla tollimaksete võlgnevusi.

Teiseks, ta on õigeaegselt tasunud määratud haldustrahvid. Kolmandaks ei tohi selle juriidilise isiku omandis olla sõidukeid, mis ei ole seadusega kehtestatud tähtaja jooksul Venemaa Föderatsioonist välja viidud.

Samal teemal

Eesti "puhtad" liisinguautod pääsevad Venemaale ilma tagatisrahata
Venemaa toll ei luba enam Eesti liisinguautosid riiki
Tagid:
intervjuu, liisinguauto, autojuht, auto, tagatis, FTT, toll, Ruslan Davõdov, Balti riigid, Eesti, Venemaa

Peamised teemad