12:36 23. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Eesti uudised
lühendatud link
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
162 0 0

Tuleval aastal täitub nii 100 aastat Eesti vägede ajaloolisest võidust Landeswehri üle Võnnu all ning 85 aastat riigikogu otsusest muuta 23. juuni riiklikuks pühaks.

TALLINN, 1. november — Sputnik. Tuleva aasta võidupüha paraad peetakse 23. juunil Tartus, kinnitas presidendi kantselei BNSile, edastab Pealinn.

Kaitseliidu pressiesindaja ütles BNS-ile, et tuleval aastal täitub nii 100 aastat Eesti vägede ajaloolisest võidust Landeswehri üle Võnnu all ning 85 aastat riigikogu otsusest muuta 23. juuni riiklikuks pühaks.

"Kuna naaberriigi (olgugi et sõbraliku) pinnal ei sobi oma sõjaväeparaadi pidada, tegi Kaitseliit presidendile ettepaneku, et Võidupüha 100 paraad toimuks Tartus. Linnas, mis on kitsamalt meie riigikaitselise hariduse, aga laiemalt kogu hariduselu põline keskus. Pealegi mälestame sellega Tartust pärit Võnnu lahingu võidu sepistajat kindral Põdderit, kes muuseas oli ka Kaitseliidu esimene ülem," sõnas ta.

Tuleval aastal möödub ka 140 aastat Vabadussõjas 3. diviisi juhtinud, Tartust pärit kindralmajor Ernst Põdderi sünnist.

23. juunil 1919. aastal andis 3. diviisi ülem kindralmajor Ernst Põdder oma päevakäsuga korralduse, et sel päeval "saadud võitude puhul meie põlise ja äraandliku vaenlase üle, linnades ja maakohtades saaks lipud välja pandud ning kohalikes garnisonides sõjaväeparaadid toime pandud."

Sõjaväeparaad taganeb: Pentagon keeldus Donald Trumpi austamast>>

1992. aastal oli kaitseväelaste pidulik rivistus Kadrioru lossi aias. 1993. aastal toimus Eesti kaitsejõudude pidulik rivistus kõigepealt Tallinnas, kus õnnistati ja anti üle lipud kaitseväe üksustele. Tartus rivistusid kaitsejõudude üksused Raekoja platsile.

President Lennart Meri pidas seal kõne, milles teatas, et tegi kaitsejõudude juhatajale kindralmajor Aleksander Einselnile ülesandeks võidupüha paraade korraldada vaheldumisi kõigis Eesti linnades.

Võidupüha Tallinna Lauluväljakul>>

Alates 2000. aastast korraldab võidupüha paraadi Kaitseliit.

Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Tagid:
võidupüha, paraad, Võnnu, Eesti, Tartu

Peamised teemad