10:33 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Eesti uudised
lühendatud link
24 0 0

Türgi ettevõttele Palmali kuuluva tankeri Bozdag meremehed, kes laeva arestimise tõttu on rohkem kui aasta Tallinna sadamas olnud, said lõpuks kätte teenitud raha ja lendasid Moskvasse. Sputnik Eesti käis mehi lennujaamas ära saatmas.

TALLINN, 8. november — Sputnik, Svetlana Burceva. Tanker ostutehing Venemaa Gazprom Neftiga on praktiliselt valmis. Palmali laeva ülekandmine Gazprom Neftile toimub Türgis. Viimased pool aastat Eesti sadamas tankerit töökõlblikuna hoidnud meremehed said lõpparved ja lendasid kolmapäeval, 7. novembril Moskvasse.

Eesti sadamas kinni peetud laev vabastati aresti alt >>

Palmali maksis meremeestele välja kõik saadaolevad tasud kuni novembri lõpuni. Ka kojusõidupiletid maksis ettevõte kinni. Laeva kapten Nikolai Krupa sõnul ei mäleta ta oma Palmalis töötatud üheteistkümnest tööaastast kordagi, et ettevõte oleks oma meremehed hüljanud ega poleks neile palka maksnud.

"Maksmisega hilinemist on ette tulnud, on juhtunud, et nad raha on makstud pärast seda, kui leping oli juba lõppenud, kuid võlad on nad alati ära maksnud. Küllap oli seekord tõepoolest mingi vääramatu jõud," ütles kapten portaalile Sputnik Eesti.

Повар с судна Bozdag Павел Туромша
© Sputnik / Вадим Анцупов
Laeva Bozdag kokk Pavel Turomša

 märkis omakorda, et Gazprom Neft'i laevastik areneb aktiivselt ja tema töö põhiraskus on Venemaa põhjapiirkondades. Kui Venemaa ettevõtte teeb tööpakkumise laeval, nõustub Turomša kindlasti – laev saab olema juba Vene lipu all ja suhteid laevaomanikega hakkavad reguleerima Venemaa tööõigusaktid. Meremehe jaoks on see positiivne aspekt.

Venemaa Suursaatkond võttis olukorra meremeestega Tallinna sadamas kontrolli alla >>

Kõigepealt aga koju. Kuudepikkusest rahapuudusest väsinud ja tumeda tuleviku pärast mures mehed tahavad oma lähedasi näha, koduseinte vahel puhata ja oma isiklikke asju korraldada.

Nagu Sputnik Eesti on juba kirjutanud, tuli tanker Bozdag Tallinna remonti ja arestiti BLRT Grupp kai ääres LITASKO SA haginõude tõttu, kellele Palmali võlgnes suure summa. Alates 2018. aasta kevadest toideti meremehi vaid lubadustega palkadest ja edasisest tööst. Samal ajal avaldas Gazprom Neft soovi tankeri ostuks. Mingil põhjusel tehingut ei toimunud ja siis ilmutasid huvi tankeri ostmise vastu veel mõned Läti, Kreeka ja Katari ettevõtted.

Kuid Palmali juhtkond ei jõudnud nendega laeva hinna osas kokkuleppele, mistõttu laev jäi Tallinnasse toppama ja meeskond langes Palmali meelevalda. "Ettevõte pani meid sellisesse olukorda, et "niikua, kuni me laeva müüdud ei saa, ei saa ka teie oma raha," ütles portaalile Sputnik Eesti Bozdagi vanemmehaanik Aleksei Volosevitš.

Oktoobri lõpus said meremehed lõpuks julgustava teate, et tankeri ostab Gazprom Neft. Nädalaga lahendas Venemaa ettevõte kõik formaalsused ja juba 1. novembril saabusid laevale Gazprom Neftist uus kapten ja vanemmehaanik. Laeva üleandmine oli kavandatud 7. novembrile.

Tagid:
meremees, meeskond, arest, Palmali, Bozdag, Tallinna Sadam, Eesti, Venemaa, Türgi

Peamised teemad