23:45 24. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0818
  • RUB70.6675
Eesti uudised
lühendatud link
2010

Valitsuskabinet otsustas puidurafineerimistehase kavandamiseks algatatud riigi eriplaneeringu ülekaaluka avaliku huvi tõttu lõpetada.

TALLINN, 8. november — Sputnik. Peaminister Jüri Ratase sõnul saavad ettevõtjad uurida tehase rajamise võimalusi teistes piirkondades, kui kohalikel omavalitsustel on selleks huvi ja valmisolek, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

"Lisaks on väga oluline, et tehase rajamise võimaluste uurimisel oleks olemas ka kohaliku kogukonna toetus," lausus ta.

Riigihalduse minister Janek Mäggi ütles, et riiklik huvi majandust arendada, sealhulgas rajada Eestisse kohalikul toorainel töötavaid tehaseid, ei ole kadunud, kuid selle teostamiseks on vaja leida kohalikule kogukonnale ja kogu ühiskonnale sobiv viis.

Soomes planeeritakse maailma suurimat tselluloositehast>>

"Riigi eriplaneeringu lõpetamine ettevõtjatele ust ei sulge, sest nad võivad tehase rajamiseks valida teise planeeringuliigi, näiteks kohaliku omavalitsuse eriplaneeringu. Ilma kohalike elanike ja neid esindava omavalitsuse huvita ei saa ega tohigi Eestisse niivõrd mastaapset tehast rajada. Peamine märksõna on koostöö, milleta ei ole võimalik saavutada ei töörahu ega õigusrahu," lisas riigihalduse minister.

Valitsusel oli kaalumiseks kolm võimalust.

Üks võimalus oli eriplaneeringuga edasi minna ning lasta rahandusministeeriumil välja selgitada kõik olulised asjaolud planeeringuala asendamiseks. Sellisel juhul oleks välistatud planeeringu koostamine Tartu- ja Viljandimaa piirkonnas ning see oleks asendatud võimalusel uue planeeringualaga.

Teine võimalus oli senine eriplaneering lõpetada ning rahandusministeeriumil koos teiste ministeeriumidega välja selgitada kõik olulised asjaolud uue planeeringu algatamiseks seal, kus on olemas omavalitsuste nõusolek.

Kolmas võimalus, mille kasuks valitsus otsustas, oli riigi eriplaneeringu koostamine ja keskkonnamõju strateegiline hindamine täielikult lõpetada.

Eestimaa rohelised kahtlustavad valitsust ja metsatööstureid vandenõus>>

Eelmise aasta 30. jaanuaril esitas Est-For Invest OÜ rahandusministeeriumile taotluse riigi eriplaneeringu algatamiseks. Valitsus algatas riigi eriplaneeringu mullu 12. mail. Tänavu 21. juunil andis valitsus rahandusministeeriumile ülesande alustada riigi eriplaneeringu koostamise lõpetamise menetlust.

Poolteist kuud tagasi, 13. septembril, saatis rahandusministeerium ministeeriumitele, planeeringuala omavalitsustele ja Est-For Invest OÜ-le arvamuse avaldamiseks riigi eriplaneeringu lõpetamise eelnõu. Sellele vastamise tähtaeg oli 3. novembril.

Riigi eriplaneeringu koostamist korraldab rahandusministeerium. Riigi eriplaneeringu algatab, lõpetab ja kehtestab valitsus.

Tartlased protesteerisid tselluloositehase rajamise vastu

Aasta algusest kogusid tartlased kodanikualgatuse korras Emajõe äärde plaanitava Est-Fori tselluloositehase vastu 7000 allkirja. Vastav pöördumine anti linnavalitsusele üle.

Sputnik Eesti teatas, et mai lõpul avaldasid tartlased meelt rahvaketiga Emajõe lähedusse kavandatava tselluloositehase vastu.

Tartus Emajõe kallastel ja sildadel moodustatud inimkett hõlmas kokku neli silda: Võidu silla, Kaarsilla, Vabadussilla ja Kroonuaia silla. Kokku osales Emajõe ketis korraldajate hinnangul üle 4500 inimese ning kett oli kohati mitmekordne.

© Sputnik / Денис Пвстухов, Владимир Новиков
Kokku osales Emajõe ketis korraldajate hinnangul üle 4500 inimese.

Keti järgselt peetud sõnavõttudest jäi kõlama mõte, et puhas Emajõgi on väärtus, mida tuleb kaitsta. Eelmine Tartu linnakirjanik Kristiina Ehin märkis, et ei soovi põhimõtteliselt oma lastele õpetada fraase nagu "normaalne saasteprotsent", "Emajõgi on praegu ohtlikult puhas. Anname tulevastele põlvedele üle veelgi puhtama Emajõe!"

Tartu linnapea Urmas Klaas tänas kohaletulnuid üksmeele ja toetuse eest.

Tartu Emajõe kett ulatus Võidu sillast Kroonuaia sillani>>

"Tartlased peavad saama ise otsustada, kuidas siin asju aetakse. Valitsus, lõpeta see eriplaneering!" kutsus Klaas üles. "Tartu sündis, sest siin on Emajõgi. Hoidkem Emajõge, hoidkem kokku!"

Tartu vallavanem Jarno Laur märkis, et inimesed seisid ketis ka Vorbusel, Kärknas ja mujal. "Me pole millegi vastu, oleme puhta Emajõe poolt! Jõgi peab kuuluma inimestele, konnadele, kaladele, lindudele, see ei ole solgiauk!" toonitas Laur.

Konsensus Tartu volikogus: riiklik eriplaneering tuleb lõpetada>>

Varem otsustas Tartu volikogu ligi seitse tundi kestnud erakorralise istungi lõpuks, et linna külje alla kavandatava puidurafineerimistehase riikliku eriplaneeringu koostamise menetlus tuleb lõpetada — teatas Sputnik Eesti.

Tagid:
eriplaneering, puidurafineerimistehas, Est-For, valitsus, Emajõgi, Eesti, Tartu

Peamised teemad