19:52 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Eesti uudised
lühendatud link
23 0 0

Doonoripäevi peetakse Põhja-Tallinnas asuvas Miinisadama linnakus kuni kolmel korral aastas, uute doonorite jaoks viiakse läbi ka infotunde.

TALLINN, 10. november — Sputnik. Reedel. 9. novembril loovutasid Tallinnas Miinisadama doonoripäeval osalenud mereväe ja sõjaväepolitsei Vahipataljoni tegevväelased ning ajateenijad verekeskusele kokku 21 liitrit verd, teatas kaitseväe peastaap

"Vere loovutamine on üks heategevuse vorme. Verd ei saa kuskilt kokku osta, seega oleme sõltuvad vabatahtlikest. Oleme rõõmsad, kui noortel ja tervetel kaitseväelastel on võimalus ja tahe verd annetada. Igal korral on näha juurdekasvu — ka tänaste doonorite hulgas oli esmakordseid loovutajaid," ütles verekeskuse arst Taissia Aartee.

Doonoripäevi peetakse Tallinnas asuvas Miinisadama linnakus kuni kolmel korral aastas, uute doonorite jaoks viiakse läbi ka infotunde.

TAI: veredoonoreid jääb vähemaks>>

Sel korral loovutasid verd kokku 48 tegevväelast ja ajateenijat, kellest 12 jaoks oli vereloovutus esmakordne.

Vahipataljoni ajateenija reamees Raul Maasiku jaoks algas vere loovutamine kaitseväkke tulekuga,

"Juulikus sõduri baaskursuse ajal pakuti minu üksusele võimalust doonoripäevale tulla. Verekeskuse töötajate positiivne hoiak ja hoolivus oma töö tegemisel andis tõuke ka teistkordseks annetuseks. Usun, et minu panusest on kasu ja jään doonoriks ka pärast ajateenistust," ütles reamees Maasik.

Iga doonor loovutas 450 ml verd, millega saab kokku aidata kuni 140 abivajajat.

Kõige sagedamini vajavad doonorverd vähihaiged, sünnitajad, imikud ning raskete operatsioonide patsiendid, aga ka aneemia, verejooksu, raske trauma ja mitmete teiste haiguste põdejad. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 20 000 patsiendile aastas.

Vereloovutus on lihtsaim võimalus teha head

Doonoriks tulek ei nõua palju aega ja vaeva, kuid annab meile võimaluse teha kõige väärtuslikuma kingituse — päästa kellegi elu.

Iga päev vajavad kümned patsiendid Eesti haiglates doonorverd. Abivajaja rolli võivad õnnetu juhuse tõttu sattuda meie sõbrad, lähedased ja tuttavad ning doonorivere olemasolust võib ühel päeval sõltuda ka meie enda elu.

Verekeskus kutsub inimesi verd loovutama>>

Verd ei ole võimalik tööstuslikult toota — selle ainus allikas on vabatahtlik doonor. Loovutades verd, saame olla kindlad, et Eestis on piisavad varud, et päästa kõikide abivajajate elusid, sest õnnetustest ja ootamatute saatusekäänakute eest ei ole meist keegi kindlustatud.

Doonoriverd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel ning patsientide raviks vähi- ja maksahaiguste, verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, põletuste ja paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada.

Eestis on doonorlus vabatahtlik ja tasustamata. Doonorite kavatsused peavad verd andma tulles olema omakasupüüdmatud ning tulenema siirast soovist teisi aidata. Vereloovutus annab hindamatu enesetunde kellegi abistamisest.

Tagid:
verekeskus, kaitsevägi, doonor, Eesti

Peamised teemad