12:08 04. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1194
  • RUB77.0055
Eesti uudised
lühendatud link
43 0 0

Teisipäeval, 13. novembril möödub siseministeeriumi asutamisest 100 aastat. Sel puhul tutvustatakse värskelt valminud raamatut "Siseministeerium 100: vabadussõjast droonideni", kuhu on kogutud ministeeriumi olulisemad sündmused ning seni rääkimata lood.

TALLINN, 13. november — Sputnik. Siseminister Andres Anvelti sõnul on saja-aastase ministeeriumi lugu justkui niit, mis õmbleb Eesti riigi ajaloos erinevad sündmused kokku, seisab Siseministeeriumi kodulehel.

Elmar Vaher politsei sajandal juubelil: siseneme kohe kriisiaega >>

"Siseministeeriumi ajaloo kaante vahele talletamine on väärikas kingitus ka kõigile tänastele siseministeeriumi töötajatele, kes oma tööga meie riigi siseturvalisuse eest hoolitsevad," ütles siseminister.

Politsei tähistas enda sajandat juubelit pereüritustega, illustreriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Raamatu autorid on ajaloolased Lauri Kann ja Anu Raudsepp. Raudsepa sõnul selgitatakse raamatus, millised on taasiseseisva Eesti suurimad saavutused seoses siseministeeriumiga. "Eesti pole jõudnud Euroopa rikkaimate, küll aga turvalisemate riikide hulka.

Selles, et taasiseseisvuse algaastate kõrge kuritegevusega maast on jõutud turvalisse ja stabiilsesse riiki, on suured teened siseministeeriumil, kes andis sellesse oma panuse. Juba tollal tuli ministeeriumil vastata küsimustele, kuidas turvalisust võimalikult hästi tagada," sõnas Raudsepp.

Raamatust leiab põhjaliku ajalooülevaate, kuid lisaks on raamatulugejal võimalik leida vähetuntud detaile. Näiteks leiab raamatulugeja vastused küsimustele, kellele kuulus 1930. aastatel salapiiritust vedanud Eesti laev ja kuidas õmmeldi välispassi viisasid. Lisaks on juttu ka siseministeeriumi esimestest ruumidest Tallinna Raekoja platsil asuvas korteris ning toonastest transpordivahenditest.

Siseministeeriumi asutamise ajaks loetakse 13. novembrit 1918. aastat. Pärast okupatsioonivägede lahkumist astus 12. novembril ametisse Ajutine Valitsus, sellele järgnevast päevast pärinevad ka siseministeeriumi esimesed kirjalikud allikad.

Esmaspäeval, 12. novembril möödus sada aastat Eesti politsei loomisest 1918. aastal, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Pidulikul aastapäeval kuulutas politsei välja avaliku lastelaulude konkursi "Lapseks olemise rõõm". PPA peadirektor Elmar Vaheri sõnul sõltub tuleviku Eesti turvalisus sellest, kui õnnelikud on praegused lapsed.

Siseminister vastas majandusministrile: kiiruskaamerad peaksid tunduvalt mobiilsemad >>

"Eestis on liiga palju lapsi, kes elavad hirmu ja vägivalla keskel ning politsei pingutab selle nimel, et ohus lapsed ei jääks märkamata ja saaks abi. Mida rohkem turvatunnet ja inimlikke väärtusi suudame praeguste laste jaoks luua, seda suurema tõenäosusega saavad neist tulevikus ennast ja teisi hoidvad täiskasvanud," ütles ta.

Politsei laulukonkursile oodatakse palasid lastele tähtsatest teemadest ja sellest, kuidas väikesed inimesed maailma tajuvad. Tekstides ei pea kajastuma politsei töövaldkond ega politseiniku amet. Eelkõige hinnatakse palades lapsepärasust ja neis kõlavaid inimlikke väärtusi.

Siseministeerium
© Sputnik / Вадим Анцупов

Laulud peavad sobivad laulmiseks solistidele, mudilas- või poistekoorile koos Politsei- ja Piirivalveorkestri või ansambliga. Laulude pikkus on kuni kolm minutit ja konkursist võivad osa võtta kõik laululoojad.

Esitatud paladest valib žürii välja kuni 15 laulu, mis plaadistatakse ning koostatakse ka noodivihik.

Laulude esitamise tähtaeg on 4. märts 2019.

Rohkem infot konkursi kohta leiad PPA kodulehelt.

Aastal 2018 tähistab Eesti Vabariik oma saja aasta juubelitEV100 juubeliperiood algas 16. aprillil selle sündmuse meenutamisega ning kestab 2. veebruarini 2020, mil möödub 100 aastat Tartu rahu sõlmimisest.

Tagid:
kuupäevad, juubel, raamat, julgeolek, 100. aastapäev, siseministeerium, Andres Anvelt, Eesti

Peamised teemad