11:46 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Eesti uudised
lühendatud link
2310

13. novembril möödub sada aastat Eesti riikliku metsasüsteemi sünnist. Eesti metsa pindala on selle ajaga kasvanud enam kui kaks korda ja jõutud on Euroopa metsarikkaimate riikide hulka. Juubeli puhul avati RMK Sagadi metsakeskuses näitus "100 sammu metsateel".

TALLINN, 13. november — Sputnik. "Eesti riigimetsandus on alati tuginenud teadmistele ja haritud metsameestele ja —naistele, nii ka praegu," ütles RMK juhatuse esimees Aigar Kallas näituse avamisel, edastab Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK).

"Meil on olemas mets, korralikud tööriistad ja teadmine, kuidas neid kasutada. Me oskame metsa hoida ja kasvatada ning ainuke, mida vajame, on see, et järgmised 100 aastad tagavad meile stabiilse riigikorra – siis suudame tagada kõigi metsast saadavate hüvede pakkumise tänasest veelgi suuremas mahus," lisas Kallas.

Eesti riiklik metsavalitsus alustas tegevust 13. novembril 1918, mil lõpetati Eestimaa provintsiaalvalituse metsaosakonna ja Tallinna metsainspektsiooni tegevus.

Arvamusfestivalil said metsahuvilised võimaluse suud puhtaks rääkida >>

Iseseisvunud Eestis muutus puit järjest olulisemaks materjaliks tööstuses ja esikohale tõusis jätkusuutlik metsamajandus. Endised põllumaad ja raiesmikud istutati, sageli kaasati ka kohalikke inimesi ja kooliperesid. 1939. aastaks kasvas esimeste iseseisvumise aastate 20 protsendiline metsapindala 34 protsendini ning jõudis taasiseseisvunud Eestis 51 protsendini.

"Tänane metsapindala on selline, mida suurendada tarvis ei ole. Enam tuleb panustada metsa hooldustöödele ja raiutud metsa asemele uut kasvama pannes mõelda eelkõige metsade elurikkusele ning kuidas vastu panna kliimamuutustele," rääkis Kallas.

Metsauuendamise kõrval muutus oluliseks looduskaitse ja metsa puhkevõimaluste loomine, mis on samuti alati olnud riigimetsanduse eest vedada.

"Riigimetsa puhkevõimalustega oleme ka tänaseks jõudnud rahuldavale tasemele, looduskaitsetöödega, eelkõige rikutud looduskoosluste taastamisega, tuleb veel vaeva näha. Aga ka siin on eesmärgid püstitatud ja lähisaastatel ka saavutatavad," rääkis Kallas.

Juubeli puhul avati RMK Sagadi metsakeskuses näitus "100 sammu metsateel", mis on austusavaldus ja tänu kõigile neile, kes selle sajandi jooksul on aidanud kaasa metsanduse arengule ning kummardus meie Eesti metsale.

Näitus annab ülevaate metsanduses saja aasta jooksul toimunud tähtsamatest suundumustest ja sündmustest, kogub kokku väärtuslikud fotod, ringvaated ja lood metsast ning toob uudistamiseks välja märgilised tööriistad ja sümbolid.

Puidu põletamise vastu Ida-Viru jaamades ollakse kolmeteistkümnes riigis >>

Näitus on avatud Sagadi härrastemaja II korrusel iga päev kell 10-16. Pilte näitusest saab vaadata siin.

ÜRO Peaassamblee algatusel tähistati 21. märtsil rahvusvahelist metsapäeva, mille tähistamisega rõhutatakse kõigi metsade ja metsatüüpide tähtsust maailma ökoloogilise tasakaalu säilimiseks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Keskkonnaminister Siim Kiisler rõhutas, et praegu on umbes pool Eestit kaetud metsaga, kuid metsarohkus ei tähenda paraku seda, et metsandusega on kõik korras. Üks suuri probleeme on see, et meile on väga vähe alles jäänud sajanditevanuseid põlismetsi, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Paides toimus augusti keskel kuues Arvamusfestival. Arvamusfestivali metsaalal toimunud debattides arutleti Eesti metsa tulevikust saja aasta pärast, poliitikakujundamise üle metsadebati näitel ja keskkonnahüvedest metsades. Arutlustes lõi aktiivselt kaasa metsaalale kogunenud publik, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

13. novembril möödub ka Siseministeeriumi asutamisest 100 aastat. Sel puhul tutvustatakse värskelt valminud raamatut "Siseministeerium 100: vabadussõjast droonideni", kuhu on kogutud ministeeriumi olulisemad sündmused ning seni rääkimata lood, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Esmaspäeval, 12. novembril möödus sada aastat Eesti politsei loomisest 1918. aastal, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Pidulikul aastapäeval kuulutas politsei välja avaliku lastelaulude konkursi "Lapseks olemise rõõm". PPA peadirektor Elmar Vaheri sõnul sõltub tuleviku Eesti turvalisus sellest, kui õnnelikud on praegused lapsed.

Aastal 2018 tähistab Eesti Vabariik oma saja aasta juubelit. EV100 juubeliperiood algas 16. aprillil selle sündmuse meenutamisega ning kestab 2. veebruarini 2020, mil möödub 100 aastat Tartu rahu sõlmimisest.

Tagid:
metsasüsteem, metsandus, riigimets, mets, näitus, RMK, Aigar Kallas, Eesti

Peamised teemad