16:24 22. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Eesti uudised
lühendatud link
2710

Eesti Panka on toodud käesoleva aasta 10 kuu jooksul 6927 kahjustatud pangatähte ja 21 münti.

TALLINN, 15. november — Sputnik. Kõige sagedamini saavad pangatähed kahjustada laste, koduloomade, pesu pesemise ja niisketest tingimustes sularaha hoiustamise tulemusena, teatab Eesti Pank.

Rahatäht vahetatakse Eesti Pangas ümber, kui sellest on säilinud rohkem kui pool. Tahtlikult rikutud või kahjustatud pangatähti välja ei vahetata.

Kahjustatud või rikutud Eesti krooni pangatäht vahetatakse välja aga juhul, kui sellest on säilinud üle poole ja pangatähel on tervikuna loetav seeria ja number. Eesti krooni müntidel peab olema loetav vähemalt nimiväärtus ja vermimisaeg.

Uued pangatähed lastakse ringlusse järgmisel aastal>>

Kui pangatäht või münt saab kahjustada siis tuleks sellega pöörduda mõnda kommertspanga kontorisse või Eesti Panga muuseumipoodi. Kahjustatud sularaha saadetakse Eesti Panka ekspertiisi, kus tehakse kindlaks, kas tegemist on õige rahaga ning kas kahjustatud raha kuulub ümbervahetamisele ja hüvitamisele. Ekspertiis on inimestele tasuta.

Sel aastal on uuritud Eesti Pangas 6927 kahjustatud pangatähte ja 21 münti.

Eesti Panga ülesanne on hoolitseda selle eest, et pankade kaudu ringlusse lastav sularaha oleks kvaliteetne.

Inglise Panga rasvased kupüürid "hakkasid rääkima": uus pööre vanas skandaalis>>

Raha eluiga ehk see, kuidas raha loomuliku ringluse käigus kulub, on erinev. Väiksema nimiväärtusega pangatähtede eluiga on lühem, sest neid kasutatakse sagedamini. Näiteks on 5-eurose paberraha eluiga keskmiselt 1 aasta ja 2 kuud, 50-eurosel 3,5 aastat. Mündid võivad vastu pidada isegi 20 aastat või kauem.

Eesti Pank kontrollib kõiki rahatähti, mida ta väljastab oma majast pankadele. See kehtib nii uhiuute kui ka korduvalt ringluses käinud rahade kohta. Kõik rahatähed, mis on kas mustad, kulunud, katki, pesumasinas pestud või täis soditud, hävitatakse. Nõuetele vastav raha saadetakse taas ringlusse.

Võltsitud eurokupüürid
Võltsitud eurokupüürid
Tagid:
pangatäht, rahatäht, keskpank, Eesti Pank, Eesti

Peamised teemad