08:09 24. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Eesti uudised
lühendatud link
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
34 0 0

Kaitsevägi tähistas oma 100. aastapäeva Tallinnas Estonia kontserdisaalis.

TALLINN, 17. november — Sputnik. President Kersti Kaljulaid ütles reedel kaitseväe 100. aastapäeva tähistamisel Estonia kontserdisaalis, et Eesti inimene magab öösel rahulikumalt, teades, et saab loota kaitseväelaste valmisolekule riigi vabaduse eest seista – ka sada aastat tagasi jäi Eesti maailmakaardile tänu karmide meeste raskele otsusele võtta enda kanda sõjaga kaasnev vastutus, vahendas pealinn viitega BNSle.

"Sõjapidamine ja selleks valmistumine pole ainult lõbusad paraadid, kasarmuhuumor ja vineerist sihtmärkide pihta tulistamine. See on üks vajalik ja väärikas, kuid karm ülesanne ja vastutus, mille me ühiskonnana oleme tuhandetele oma kaaskodanikele usaldanud," vahendas presidendi kantselei Kaljulaidi sõnu.

President selgitas, et kaitseväe arendamisel ja vajadusel ka kasutamisel tuleb seda meeles pidada nii ühiskonnal kui poliitikutel. Sajand tagasi ei puudunud palju, et Eesti riigist oleks saanud vaid joonealune märkus mõnes teadustöös, rääkis Kaljulaid.

Стрельба из зенитно-ракетного комплекса Mistral
© Estonian Defence Forces
Eesti kaitsevägi.

"Aga läks teisiti – selles ajaloo järsus kurvis õnnestus meil siiski teel püsida. Sest leidus nii neid karme mehi kui tahtejõulisi riigijuhte. Kes lootusetuna näivas olukorras surusid endas maha alalhoiuinstinkti ja käegalöömismeeleolud ning otsustasid siiski vastu hakata. Võttes endale ka selle raske vastutuse ja koorma, mis sõjaga kaasneb," kõneles Kaljulaid.

Tema sõnul on toona üles näidatud tahe ja otsusekindlus Vabadussõja peamine õppetund kogu ühiskonnale.

"Me suudame kõike, kui vaid tahame ja julgeme. Ja vastupidine õppetund paarkümmend aastat hilisemast ajalookurvist – vaenulikule survele ja agressioonile alistumise tagajärjed on alati katastroofilisemad kui vastupanu," lisas Kaljulaid.

Tänapäeval on kaitsevägi heas lahinguvalmiduses ja reaalselt relvastatud ning kaitseliidule usaldatud maakaitse ja koostöö teiste riigiasutustega ei eksisteeri mitte paberil, vaid on ka reaalses elus läbi proovitud, selgitas Kaljulaid.

"Selle kõige taga on tuhandete kaitseväelaste ja ametnike raske töö. Kuid teatavasti juhib kaitseväge ainujuhtimise põhimõttel kaitseväe juhataja. Ja kindral Terras – need on eelkõige olnud sinu prioriteedid ja sinu sõjaline nõuanne, mida ma praegu kirjeldasin. Eesti tänab sind selle aja eest, mis sa oled meile andnud," kõneles Kaljulaid.

Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Tagid:
kaitsevägi, Kersti Kaljulaid, Eesti

Peamised teemad