08:52 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Eesti uudised
lühendatud link
Valitsusekriis 2018 (25)
3920

President arutas Reformierakonna juhiga tekkinud valitsuskriisi ja lahendusi kriisile.

TALLINN, 20. november — Sputnik. President Kersti Kaljulaid kutsus teisipäeva, 20. novembri hommikul Kadriorgu suurima opositsioonijõu, Reformierakonna esimehe Kaja Kallase.

"President rõhutas, et riigikogu otsus ÜRO ränderaamistiku toetuseks ei lahenda valitsuskriisi, kuid toob Eesti välispoliitika tule alt ära. Eesti näitab, et jätkab väärtustel põhinevat välispoliitikat," ütles Kallas ERR-ile.

Kallas ütles, et Reformierakonnal on olnud erinevate erakondadega juttu sellest, kuidas valitsuskriisist välja tulla.

"Valitsus ei suuda otsustada, aga otsustamine on valitsuse töö. Kui ei suudeta otsustada, siis tuleb valitsusvastutus üle anda," rääkis Kaja Kallas.

Reformierakond kaalub ka peaminister Jüri Ratase umbusaldamist.

Esmaspäeval, 19. novembril kohtus president Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Isamaa esindajatega, et arutada tekkinud valitsuskriisi ja lahendusi kriisile, teatas varem Sputnik Eesti.

President kohtus valitsuserakondade juhtidega>>

President Kersti Kaljulaid rääkis pressikonverentsil, et valitsusel on lausa kohustus lasta arutada ränderaamistikku riigikogus ja seda ta soovitas juba kaheksa päeva tagasi, kui valitsuskriisi polnud.

"Eesti riik ei ole kriisis. Eesti riik toimib ja areneb," rõhutas Kaljulaid. Ta nentis, et poliitika on kriisis, kuid valitsuserakondade juhtidel on soov leida ühine keel.

"Mul on kahju, et meie pikaajaline välispoliitiline suund, mida kõik Eesti valitsused ja parlamendid justkui vaikiva kokkuleppena konsensuslikuna hoidnud, on toodud valimisvõitlusse. Seda juhtub, kui näha inimeses peaasjalikult valijat ja rahva arvamuses peaasjalikult protsendipunkte," Kaljulaid sõnas, et meie väärtuse hoidmiseks tuleb tööd teha.

Peaminister Jüri Ratas ütles pärast kohtumist, et arutati valitsuse tervise ja vastutuse üle. Nii tema kui ka president soovivad, et riigikogu annaks ränderaamistikule hinnangu ja see peaks toimuma võimalikult kiiresti.

Üksmeel puudub

Valitsus ei jõudnud eile kabinetinõupidamisel ÜRO globaalse ränderaamistiku toetamise küsimuses konsensusele. Seega ei antud ränderaamistikuga ühinemisele valitsuse toetust.

Välisminister Sven Mikser tegi kabinetinõupidamisel ettepaneku, et valitsus avaldaks toetust ÜRO globaalsele ränderaamistikule. Justiitsminister Urmas Reinsalu tegi ettepaneku, et valitsus seda toetust ei annaks. Valitsus ei leidnud kabinetis toimunud arutelu käigus ränderaamistiku küsimuses üksmeelt.

EKRE korraldas Stenbocki maja ees piketi rändeleppe vastu
© Sputnik / Денис Пастухов, Глеб Нечволодов

"Koalitsiooni luues leppisime me kokku, et langetame otsuseid konsensuslikult. Seda konsensust me täna kahjuks ei saavutanud," lausus peaminister Jüri Ratas. "Rände igakülgne haldamine on tähtis kõikidele riikidele ning Eesti seadused peegeldavad nii täna kui tulevikus euroopalikke ja demokraatlikke põhimõtteid."

Valitsusekriis 2018>>

ÜRO globaalse ränderaamistiku eesmärgiks on leppida kokku ühistes põhimõtetes rahvusvahelise rände haldamisel, mis oleks turvaline, korrapärane ja reeglitel põhinev. Raamistiku abil soovitakse muuhulgas ennetada kontrollimatut rännet ja sellega kaasnevat inimkaubandust. Samuti soovitakse raamistikuga motiveerida lähteriike võtma senisest suuremat vastutust ning tegema koostööd ka tagasipöördumise küsimuses.

Teema:
Valitsusekriis 2018 (25)
Tagid:
valitsuskriis, Reformierakond, Kaja Kallas, Kersti Kaljulaid, president, Eesti

Peamised teemad