22:51 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Eesti uudised
lühendatud link
Euroopa rändekriis (101)
30780

Riigikogu juurde kogunesid sajad meeleavaldajad, nõudes ühemõtteliselt välisminister Sven Mikseri tagandamist ja ÜRO ränderaamistikust loobumist.

TALLINN, 26. november — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Esmaspäeval, 26. novembril toimus Tallinnas Riigikogu hoone juures "reeturliku rändepoliitika" vastane meeleavaldus, mille korraldas opositsiooniline Konservatiivne rahvaerakond (EKRE).

Meeleavalduse läbiviimise kohavalikut selgitati asjaoluga, et samal päeval pidi istungisaalis toimuma valitsuse ja ühiskonna lõhestanud ÜRO ränderaamistiku* arutelu.

Пикет против присоединения Эстонии к Глобальному соглашению ООН о миграции
© Sputnik / Вадим Анцупов
Riigikogu juurde kogunesid sajad meeleavaldajad

Parlamendihoone ees toimunud protestiüritusele kogunes hoopis rohkem inimesi ja see kulges palju jõulisemalt kui novembri keskel Stenbocki maja juures toimunud samateemaline protestiüritus.

Võibolla oli põhjus kogunenute radikaalsemas meelestatuses, kes ei varjanudki oma negatiivsust suhtumist ränderaamistikku ja toetasid emotsionaalselt kõnelejaid. Pealegi on ränderaamistik viimastel päevadel saanud rahvuslikus meedias peamiseks kõneaineks.

Eesti rahva reeturid ja rassistlikud T-särgid

Paljudel meeleavaldajatel olid käes plakatid, millel välisminister Sven Mikserit ja tema kaasvõitlejaid Sotsiaaldemokraatlikust erakonnast, peaminister Jüri Ratast ja president Kersti Kaljulaidi nimetati Eesti rahva hävitajateks ja äraandjateks. Sealsamas oli püstitatud improviseeritud võllapuu ühes selge üleskutsega "Reeturid võlla!"

Пикет против присоединения Эстонии к Глобальному соглашению ООН о миграции
© Sputnik / Вадим Анцупов
"Reeturid võlla!": eestlased avaldasid migratsiooni vastu meelt

Oma osa sai ka Saksamaa liidukantsler Angela Merkel. Ühel osavõtjal oli palakat teadmata allikast pärit statistikaga: "Hitler tappis 17 miljonit inimest, Stalin — 23, Mao — 78. Merkel — kõik Euroopa põliselanikud?"

Rahvahulgas oli näha ka rassistlike kirjadega T-särke, mis kujutasid keelumärki mustanahalisel näol. Eesti lippude kõrval lehvis ka teiste ÜRO rändeleppega ühinemisest keeldunud Euroopa riikide, näiteks Ungari ja Poola lippe.

Ärge "sotsidele" sõna andke

Tähelepanuväärsel moel ei olnud meeleavaldusele kogunenud mitte ainult EKRE esindajad, vaid ka sotsiaaldemokraadid, kelle vastu meeleavaldus suunatud oli.

Участники пикета кричат и свистят в спину председателю Социал-демократической партии Евгению Осиновскому
© Sputnik / Вадим Анцупов
SDE esimees Jevgeni Ossinovski

Nende hulgas oli partei esimees Jevgeni Ossinovski, välisminister Sven Mikser, kultuuriminister Indrek Saar ja uus siseminister Katri Raik. Kogunenud olid nende ilmumisest väga häiritud ja ilmutasid nende suhtes agressiivsust.

Sotsiaaldemokraatidel õnnestus suurte raskustega rahvahulga vile ja kisa saatel suhelda vaid üksikute meeleavaldajatega.

Euroopa Parlamendi saadik Indrek Tarand, kes kandideerib eelseisvatel valimistel Sotsiaaldemokraatide nimekirjas, üritas läbi murda poodiumil oleva mikrofonini, kuid rahvuskonservatiivid sundisid ta eemalduma.

Veelgi enam, Riigikogu EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme ütles rahvahulgale, et Tarand oli väidetavalt purjus.

Mõne aja pärast lahkusid sotsiaaldemokraadid Riigikogu hoonesse.

Üks meeleavaldajatest, Alar, ütles portaalile Sputnik Eesti, et ta on eestlane ja tahab selleks ka jääda.

"See, et keegi sunnib meid võõramaalasi vastu võtma – olgu see ÜRO või mõni teine organisatsioon, on vastuvõetamatu — me peame selliseid küsimusi ise lahendama. Turistid — tulge, head inimesed — tulge, abielluge eestlastega. Kuid kui te tulete Eestisse minu kulul elama — seda ma ei taha!" ütles Alar.

Участник пикета Алар
© Sputnik / Вадим Анцупов
Piketil osaleja Alar

Ta on kindel, et kui Eesti võimud otsustavad siiski lõpuks ÜRO ränderaamistikule alla kirjutada, saab varsti meeleavaldajaid olema kordades rohkem.

"Tänane on vaid üks meeleavaldus, kuid siis tuleb varsti terve meeleavalduste laine. Hiljutiste uuringute kohaselt on 58% eestlastest riigi ÜRO ränderaamistikuga ühinemise vastu, seda pooldab ainult 20%. Kuid enamik, ma arvan, ei ole veel ohtu teadvustanud, mistõttu on minu arvates Eesti osalemise vastu ränderaamistikus tervelt kaks kolmandikku riigi elanikkonnast," lisas ta.

"Meie riik on väga väike ja kui sisserändajad hakkavad siia saabuma – kuhu siis meie läheme? Meid ei jäägi siis alles. Loomulikult ei tea me kogu tõde, kas ränderaamistikuga ühinemine kohustab Eestit millekski, kuid ma arvan, et see on nii. Vastasel juhul, miks meie riik nii pingutab, kui see leping on "lihtsalt paberitükk"?" ütles portaalile Sputnik Eesti üks teine osaleja Ülle.

Участница пикета Юлле
© Sputnik / Вадим Анцупов
Piketil osaleja Ülle

Valitsusekriis 2018

Küsimus ÜRO ränderaamistikuga ühinemisest tekitas valitsuses kriisi, kuna Isamaa vastuseisu tõttu jättis valitsus otsuse tegemata. Ratase, Ossinovski ja Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi kohtumine tülile lahendust ei toonud.

Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) fraktsioon esitas eelmisel esmaspäeval Riigikogu juhatusele avalduse eelnõu, millega Riigikogu toetaks ÜRO globaalse ränderaamistikuga ühinemist.

Uuring: enamik kodanikest on ränderaamistikuga ühinemise vastu >>

Sotsiaaldemokraatlik Erakond teatas, et soovib anda ÜRO ränderaamistikuga ühinemise küsimuse, mille osas valitsus Isamaa vastuseisu tõttu neljapäeval otsust ei langetanud, Riigikogu otsustada.

President Kersti Kaljulaid, kes peaks 10.-11. detsembril Marrakechis toimuval tippkohtumisel Eesti ühinemisest ränderaamistikuga teada andma, on öelnud, et ei sõida Marokosse, kui valitsus seda ei toeta.

Pärast koalitsioonierakondade juhtidega kohtumist ütles Kaljulaid, et toetab ränderaamistiku küsimuse arutamist parlamendis ning näeks hea meelega. Kiiret menetlust Riigikogus toetas eelmisel esmaspäeval ka peaminsiter Jüri Ratas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Teema:
Euroopa rändekriis (101)
Tagid:
ränderaamistik, migratsioon, meeleavaldajad, pikett, ÜRO, EKRE, Sven Mikser, Kersti Kaljulaid, Eesti, Tallinn

Peamised teemad